Fransanın Ansi şəhərində Annecy Beynəlxalq Animasiya Filmləri Festivalı keçirilib. Mədəniyyət nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ölkəmizi festivalda Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının üzvləri Elçin Hami Axundov, Nəzrin Ağamalıyeva, Oqtay Yusibov, Rəşid Ağamalıyev və Şahin Əliyev təmsil ediblər.
Bu il dünyanın ən böyük animasiya festivalına 17000-dən çox tamaşaçı və qonaq qatılıb. Festival qaliblərinin adı festivalın rəsmi saytında yerləşdirilib. Festivalın MIFA marketində Türk Animasiya Assosiasiyası (ATA) və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) müştərək stendlə təmsil olunub. Stenddə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Türkiyənin animasiya məhsulları, layihələri, assosiasiyaları və festivalları təqdim edilib. “Animation of Turkic Countries 2024” (Türk Dövlətlərinin Animasiyası-2024) kataloqu da stenddə nümayiş olunan məhsullar sırasında idi.
Qeyd edək ki, ATA və TÜRKSOY-un müştərək stendi layihəsi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Türkmənistanın Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının dəstəyi ilə kreativ sənayenin inkişafı üzrə “Yaradıcı Azərbaycan” proqramı çərçivəsində həyata keçirilib.
Annecy festivalında, həmçinin, animasiya rejissoru Rəvan Muradov (Crambone Inventive League) da iştirak edib. Onun festivalda iştirakı 6-cı ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının “The Half – “Birdən ölsək” filmi ilə “Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” mükafatını qazanması sayəsində mümkün olub.
Qeyd edək ki, növbəti Annecy Beynəlxalq Animasiya Filmləri Festivalı 2025-ci il iyunun 8-dən 14-dək keçiriləcək.

The Annecy International Animation Film Festival took place in Annecy, France.  Under the organization of the Ministry of Culture, the members of the Azerbaijan Animation Association Elchin Hami Akhundov, Nazrin Aghamaliyeva, Ogtay Yusibov, Rashid Aghamaliyev, and Shahin Aliyev represented our country at the festival. This year over 17,000 spectators and guests visited the biggest animation festival in the world. The names of the winners of the festival are published on the official website of the festival.
The Turkic Animation Association (ATA) and the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) shared a stand at the MIFA Market during the festival. The stand featured animation products, projects, associations and festivals from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, and Türkiye. The catalog "Animation of Turkic Countries 2024" was one of the highlights of the stand.
The joint stand project of ATA and TURKSOY was implemented as part of the "Creative Azerbaijan" program for the development of creative industries with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Culture of Turkmenistan and the International Organization of Turkic Culture. Animation director Ravan Muradov (Crambone Inventive League) also took part in the Annecy Festival. He was able to participate in the festival thanks to the award "Best Azerbaijani Short Animation Film" at the 6th ANIMAFILM International Animation Festival for the film "The Half - "What if we die".