2023-2024-cü illərdə istehsal olunmaq üçün film layihələri müsabiqəsində qalib gələn “Kapitan və Xəzər dənizi” qısametrajlı sənədli-animasiya filminin maliyyələşməsinə başlanlıb
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi tərəfindən keçirilən 2023-2024-cü illərdə istehsal olunmaq üçün film layihələri müsabiqəsində qalib gələn “Kapitan və Xəzər dənizi” qısametrajlı sənədli-animasiya filminin maliyyələşməsinə başlanlıb.
İstehsal prosesində olan filmin ssenari müəllifi və rejissoru Türkan Hüseyn, prodüseri Emin Nəcəfov və Türkan Hüseyndir.
Filmin quruluşçu rəssamı Lalə Qasım, animasiya müəllifi Ağarəhim İbrahimovdur. 55 dəqiqə xronometrajında nəzərdə tutulan filmin layihəsi Krakov Beynəlxalq Film Festivalı çərcivəsində “CEDOC co-production”da və Beldocs Sənədli Film Festivalının pitçinq forumunda da iştirak edib. İctimai TV layihənin yayım və maliyyə dəstəkçilərindən biridir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin maliyyə dəstəyi verdiyi “Kapitan və Xəzər dənizi” sənədli-animasiya filmi “Rental Azərbaycan” şirkəti tərəfindən istehsal olunur.

Начато финансирование короткометражного документально-анимационного фильма «Капитан и Каспийское море», победившего в конкурсе кинопроектов, которые будут сняты в 2023-2024 годах
Началось финансирование короткометражного документально-анимационного фильма «Капитан и Каспийское море», победившего в проводимом Министерством культуры Азербайджанской Республики и Агентством кино Азербайджанской Республики конкурсе кинопроектов, которые будут произведены в 2023-2024 годах.
Сценаристом и режиссёром фильма, находящегося в стадии производства, является Тюркан Хусейн, продюсерами выступили Эмин Наджафов и Тюркан Хусейн.
Художником-постановщиком фильма является Лала Гасым, автором анимации – Агарахим Ибрагимов. 55-минутный кинопроект принял участие в «Совместном производстве CEDOC» в рамках Краковского международного кинофестиваля и в питчинге Фестиваля документального кино Белдокс (Beldocs). Общественное телевидение является одним из вещательных и финансовых спонсоров проекта.
Отметим, что документально-анимационный фильм «Капитан и Каспийское море» производится компанией «Рентал Азербайджан» при поддержке Агентства кино Азербайджанской Республики.