2023-2024-cü illərdə istehsal olunmaq üçün film layihələri müsabiqəsində qalib gələn “Kapitan və Xəzər dənizi” qısametrajlı sənədli-animasiya filminin maliyyələşməsinə başlanlıb
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi tərəfindən keçirilən 2023-2024-cü illərdə istehsal olunmaq üçün film layihələri müsabiqəsində qalib gələn “Kapitan və Xəzər dənizi” qısametrajlı sənədli-animasiya filminin maliyyələşməsinə başlanlıb.
İstehsal prosesində olan filmin ssenari müəllifi və rejissoru Türkan Hüseyn, prodüseri Emin Nəcəfov və Türkan Hüseyndir.
Filmin quruluşçu rəssamı Lalə Qasım, animasiya müəllifi Ağarəhim İbrahimovdur. 55 dəqiqə xronometrajında nəzərdə tutulan filmin layihəsi Krakov Beynəlxalq Film Festivalı çərcivəsində “CEDOC co-production”da və Beldocs Sənədli Film Festivalının pitçinq forumunda da iştirak edib. İctimai TV layihənin yayım və maliyyə dəstəkçilərindən biridir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin maliyyə dəstəyi verdiyi “Kapitan və Xəzər dənizi” sənədli-animasiya filmi “Rental Azərbaycan” şirkəti tərəfindən istehsal olunur.

Funding Underway for Award-Winning "Captain and the Caspian Sea" Film
The funding process for the short animated documentary film "The Captain and the Caspian Sea", the winner of the 2023-2024 Film Project Competition organized by the Ministry of Culture and the Film Agency of the Republic of Azerbaijan, has begun.
Turkan Huseyn is the scriptwriter and director of the film, which is now in production, and the producers are Emin Najafov and Turkan Huseyn.
Lala Gasim is the art director of the film, and Agharahim Ibrahimov is the animation author. The 55-minute project took part in the "CEDOC Co-production" at the Krakow International Film Festival and also participated in the Pitching Forum at the Beldocs Documentary Film Festival. Ictimai TV is one of the broadcasting and financial supporters of the project.
Supported by the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, the animated documentary "The Captain and the Caspian Sea" is a production of the "Rental Azerbaijan" company.