Regionun ən böyük kitab sərgisinə sayılı günlər qaldı
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 11-15 noyabr 2023-cü il tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair 2023) keçiriləcək.
Tədbirdə iştirak üçün 11 ölkədən 30-dan çox xarici təşkilat, 109 yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə qeydiyyatdan keçib. Sərginin Təşkilat Komitəsində 30-dan çox xarici və yerli təşkilatın iştirak müraciəti nəzərdən keçirilir.
Sərgidə Azərbaycanın xalq yazıçıları və şairləri, tanınmış gənc yazarlar və məşhur xarici yazıçılar və aktyorlar iştirak edəcəklər.
Tədbir çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün master klaslar, inklüzivlik və digər aktual mövzular üzrə kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, qiraət və musiqi saatları və kitab sənayesi sektorunun subyektləri arasında əməkdaşlıq platformaları təşkil ediləcək.
Sərgi müddətində müxtəlif formatda 220-dən çox tədbirin təşkili nəzərdə tutulur.
Sərginin fəxri qonaq ölkəsi Rusiya Federasiyasıdır. Fəxri qonaq ölkənin kitab sənətinin və ədəbi-mədəni irsinin nümayişi məqsədilə Rusiya Federasiyası tərəfindən sərgi salonunda və bir sıra mədəniyyət müəssisələrimizdə müxtəlif formatda silsilə tədbirlər keçiriləcək. Həmçinin, Rusiyanın tanınmış yazarları, tarixçiləri və elm adamları sərgidə iştirak edəcəklər.
Eyni zamanda Türkiyə Respublikası görkəmli yazarları, elm adamları, tanınmış aktyorları və xüsusi tədbirlər proqramı ilə sərgidə təmsil olunacaq.
Ziyarətçilərin “Elmlər Akademiyası”, “28 May” və “Koroğlu” metrostansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə ödənişsiz gediş-gəlişi təmin ediləcək.

11-15 ноября 2023 года в Бакинском Экспо-центре пройдет 9-я Бакинская Международная Книжная выставка (Baku International Book Fair 2023) при организации Министерства Культуры Азербайджанской Республики, посвященная 100-летнему юбилею Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Для участия в выставке зарегистрировались более 30 иностранных организаций из 11 стран, 109 местных издательств - полиграфических и книжных предприятий. В оргкомитете выставки рассматриваются заявки на участие более 30 зарубежных и отечественных организаций.
В выставке примут участие народные писатели и поэты Азербайджана, известные молодые писатели, известные зарубежные писатели и актеры.
В рамках выставки будут организованы мастер-классы для детей и взрослых, презентации книг по инклюзивности и другим актуальным темам, дни подписей, конференции, симпозиумы, часы чтения и музыки, а также платформы для сотрудничества между субъектами сектора книжной индустрии.
В ходе выставки планируется организовать более 220 мероприятий в различных форматах.
Почетным гостем  выставки является Российская Федерация. С целью демонстрации книжного искусства и литературно-культурного наследия страны-почетного  гостя Российской Федерацией в выставочном зале и в ряде наших учреждений культуры будет проведена серия мероприятий в различных форматах. В то же время в выставке примут участие известные российские писатели, историки и ученые.
Также на выставке будет представлена Турецкая Республика, наряду  с участием выдающихся писателей, ученых, известных актеров из этой страны и специальной программой мероприятий.
Посетителям будет обеспечен бесплатный проезд на специальных автобусах от станций метро "Эльмляр Академиясы ", "28 Мая" и "Кероглу " до Бакинского Экспо-центра.