Azərbaycan Respublikasının xalq rəssamı Fazil Nəcəfov vəfat edib
Fazil İmamverdi oğlu Nəcəfov 16 fevral 1935-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1955-ci ildə Ə. Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbini, 1961- ci ildə V. İ. Surikov adına Moskva Ali Rəssamlıq İnstitutunu bitirib.
Fazil Nəcəfov "İçərişəhər qadınları", "Ana", "Korların nəğməsi", "Teatr", "H.B.Vəzirov", "Səhər", "Həyatın mərtəbələri", "Zamanın oyunları", "Fortuna", "Qulyabani", "Qoca", "Qız", "Gənc qadın", "Çılpaq qadın", "Qadın", "Oturmuş qadın", "Qara ay", "Korlar", "Mələk", "Həyatın mərtəbələri", "Zamanın sədası", "Söhbət", "İstirahət edən qoca", "Minillik insan", "İbadət", "Əkizlər", "Fontan" kimi əsərlərin müəllifidir.
2014-cü ildə Fazil Nəcəfov Bakının mərkəzində quraşdırılmış görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayevin abidəsini yaradıb.
O, 2015-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun və IDEA-nın (Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) dəstəyi ilə 56-cı Venesiya Biennalesində 8 əsəri ilə iştirak edib.
Fazil Nəcəfov 7 may 1988-ci ildə "Azərbaycan SSR əməkdar incəsənət xadimi", 30 may 2002-ci ildə "Azərbaycan Respublikasının xalq rəssamı" fəxri adlarına layiq görülüb. Rəssam 15 fevral 2020-ci ildə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında

The culture of Azerbaijan mourns a loss as the People's Artist of the Republic, Fazil Najafov, died at the age of 88 on July 11.
Najafov Fazil Imamverdi oglu was born in Baku on February 16, 1935.
He completed his studies at the Azerbaijan State Art School, named after A.Azimzadeh, in 1955 and then graduated from the Moscow Higher Art Institute, named after V.I. Surikov, in 1961.
Fazil Najafov is the author of such works as "Women of the Inner City", "Mother", "Song of the Blind", "Theater", "H.B. Vazirov", "Morning", "Floors of Life", "Games of Time", "Fortune", "Gulyabani", "Old Man", "Girl";, "Young Woman", "Naked Woman",
"Woman", "Sitting Woman", "Blinds", "Angel", "Floors of Life", "Sound of Time", "Conversation", "Resting Old Man", "Millennium Man", "Worship", "Twins" and "Fountain".
A monument dedicated to the distinguished Azerbaijani composer Gara Garayev, constructed by Fazil Najafov, was erected in the center of Baku in 2014. Supported by the Heydar Aliyev Foundation and IDEA (International Dialogue for Environmental Action), Fazil Najafov took part in the 56th Venice Biennale in 2015, showcasing eight of his works.
Fazil Najafov received the title of "Honored Artist of the Azerbaijan SSR" on May 7, 1988, and was later recognized as the "People's Artist of the Republic of Azerbaijan" on May 30, 2002. To acknowledge his significant contributions to Azerbaijani culture, he was granted the "Shohrat" Order on February 15, 2020.