Ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis fevralın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə tanış olub.
Burada ali qonağa xalqımızın qədim xalçaçılıq sənəti, onun tarixi, adət-ənənəsi haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin əsas bədii istiqamətlərini əks etdirən muzeyin kolleksiyası nadir gözəlliyin, istifadə olunan materialların, toxuma texnikasının, xalçalara məxsus zərif və dərin bədii xüsusiyyətlərin harmoniyasını nümayiş etdirir.
Diqqətə çatdırılıb ki, “qızıl fond”unu xovlu xalçalar təşkil edən muzeyin kolleksiyasında xovsuz xalçaların da nadir nümunələri saxlanılır. Burada Azərbaycanın 7 əsas xalçaçılıq məktəbinin - Quba, Bakı, Şirvan, Gəncə, Qazax, Qarabağ və Təbriz məktəblərinin xalça nümunələri təqdim olunur. Xalçalar xalqın həyat və məişətini əks etdirən, insan, heyvan, quş, bitki ornamentləri ilə zəngin olan sənət əsərləridir.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük zəhməti sayəsində milli xalçaçılıq sənəti 2010-cu il noyabrın 16-da UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib.
Daha sonra Rumıniya Prezidenti muzeydə yerləşən “Zərgərlik fondu” ilə tanış olub. Burada Azərbaycanın müxtəlif tarixi dövrlərinə aid qızıl və gümüş eksponatlar yer alır.
Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Maddi-mədəni irsimizlə yanaşı, muzey binasının orijinal görünüşü, qeyri-adi ekspozisiya zallarının quruluşu ali qonaqda xoş təəssürat yaradıb.

President of Romania Klaus Iohannis, who is on an official visit to Azerbaijan, has today visited the National Carpet Museum.
The Romanian president was informed about the traditions of Azerbaijan’s ancient art of carpet-making, and familiarized himself with the unique collection exhibited in the Museum, demonstrating Azerbaijan’s carpet weaving techniques.
He also viewed the rare samples of piled and lint-free carpets exhibited in the Museum. It was noted that the unique samples of Azerbaijan’s seven main carpet weaving schools, including Guba, Baku, Shirvan, Ganja, Gazakh, Karabakh and Tabriz, depicting ornaments of wild life, birds and plants, are also showcased in the Museum.
It was emphasized that due to meticulous and hard work carried out by Azerbaijan’s First Lady, President of the Haydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Azerbaijan’s national art of carpet weaving was inscribed on the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity on November 16, 2010.
Azerbaijan’s material cultural heritage, as well as the extraordinary and original exposition of the museum building have made a deep impression on the Romanian president.