Ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis fevralın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə tanış olub.
Burada ali qonağa xalqımızın qədim xalçaçılıq sənəti, onun tarixi, adət-ənənəsi haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin əsas bədii istiqamətlərini əks etdirən muzeyin kolleksiyası nadir gözəlliyin, istifadə olunan materialların, toxuma texnikasının, xalçalara məxsus zərif və dərin bədii xüsusiyyətlərin harmoniyasını nümayiş etdirir.
Diqqətə çatdırılıb ki, “qızıl fond”unu xovlu xalçalar təşkil edən muzeyin kolleksiyasında xovsuz xalçaların da nadir nümunələri saxlanılır. Burada Azərbaycanın 7 əsas xalçaçılıq məktəbinin - Quba, Bakı, Şirvan, Gəncə, Qazax, Qarabağ və Təbriz məktəblərinin xalça nümunələri təqdim olunur. Xalçalar xalqın həyat və məişətini əks etdirən, insan, heyvan, quş, bitki ornamentləri ilə zəngin olan sənət əsərləridir.
Qeyd edilib ki, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük zəhməti sayəsində milli xalçaçılıq sənəti 2010-cu il noyabrın 16-da UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib.
Daha sonra Rumıniya Prezidenti muzeydə yerləşən “Zərgərlik fondu” ilə tanış olub. Burada Azərbaycanın müxtəlif tarixi dövrlərinə aid qızıl və gümüş eksponatlar yer alır.
Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannis muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Maddi-mədəni irsimizlə yanaşı, muzey binasının orijinal görünüşü, qeyri-adi ekspozisiya zallarının quruluşu ali qonaqda xoş təəssürat yaradıb.

Президент Румынии Клаус Йоханнис ознакомился с Музеем ковра
3 февраля Президент Румынии Клаус Йоханнис, находящийся с официальным визитом в нашей стране, ознакомился с Азербайджанским Национальным музеем ковра.
Здесь высокому гостю была представлена информация о древнем искусстве ковроткачества нашего народа, его истории и традициях. Было отмечено, что коллекция музея, отражающая основные художественные направления азербайджанского ковроделия, демонстрирует гармонию уникальной красоты, материала, техники создания, присущих коврам изящных и глубоких художественных особенностей.
Было отмечено, что в «Золотом фонде» музея - ворсовые ковры, здесь представлены и редкие образцы безворсовых ковров. Экспонируются ковры 7 основных школ ковроделия Азербайджана – губинской, бакинской, ширванской, гянджинской, газахской, карабахской и тебризской. Ковры украшены характерными орнаментами в виде фигур людей, животных, птиц, растений, отражающих жизнь народа.
Было доведено до внимания, что благодаря большим заслугам первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой 16 ноября 2010 года национальное искусство ковроделия вошло в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Затем Президент Румынии ознакомился с находящимся в музее «Ювелирным фондом». Здесь имеются золотые и серебряные экспонаты, относящиеся к разным периодам истории Азербайджана.
Президент Румынии Клаус Йоханнис оставил запись в гостевой книге музея.
Наряду с нашим материально-культурным наследием, на высокого гостя произвели приятное впечатление оригинальный внешний вид здания музея, устройство необычных выставочных залов.