Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyinin dəstəyi ilə oktyabrın 2-dən 8-dək Bakıda  ilk dəfə "Baku Cinema Breeze" adlı böyük kinofestival keçiriləcək.
"Baku Cinema Breeze" bugünə qədər ayrı-ayrılıqda təşkil edilən DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Filmləri Festivalı, BİFF Bakı Beynəlxalq Film Festivalı, ATA Türk dünyası Beynəlxalq Animasiya filmləri festivalı və ANIMAFILM Beynəlxalq Animasiya Festivalı kimi tanınan genişmiqyaslı layihələri bir araya gətirməklə dünya kinematoqrafiyasının şedevrlərini nümayiş etdirmək üçün vahid şəbəkə rolunu oynayacaq.
Festival çərçivəsində kino sənayesindəki imkanlarını nümayiş etdirən Şərq, həmçinin Mərkəzi Asiya ölkələrinin kino sənayesi bazarı “OMA” kinomarketi təşkil olunacaq.
Tədbirdə iştirakçılar bir-birləri ilə əlaqələr qurmaq və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə etmək imkanı əldə edəcəklər ki, bu da regionda kino sənayesinin inkişafı üçün mühüm addım olacaq.
“Baku Cinema Breeze” festivalı əlavə olaraq ABŞ, Kanada, Hindistan, Niderland, Türkiyə, Almaniya, Portuqaliya, BƏƏ, Yunanıstan, Koreya, Gürcüstan, Estoniya və digər ölkələrdən kino sənayesi nümayəndələrini, həmçinin dünya kinematoqrafiyasının tanınmış simalarını Azərbaycanda bir məkana toplayacaq.
Festival müddətində şəhərin müxtəlif kinoteatrlarında və məkanlarında paytaxt sakinləri, şəhərimizin qonaqları və ümumilikdə bütün kinosevərlər üçün film nümayişləri təşkil olunacaq.
Audiovizual sənayenin inkişafına istiqamətlənən bu tədbir Mədəniyyət Nazirliyinin “Yaradıcı Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində həyata keçiriləcək.
"Baku Cinema Breeze" layihəsi bu payız Bakının mədəni həyatında əsas hadisə olmağı və təkcə kino mütəxəssislərinin diqqətini deyil, həm də sənətsevərlərin marağını cəlb etməyi hədəfləyir.
Qeyd edək ki, www.bakucinemabreeze.az saytına daxil olaraq festival barədə daha ətraflı məlumat əldə etmək mümkündür.

При поддержке Министерства культуры и Агентства кино Азербайджанской Республики со 2 по 8 октября в Баку впервые пройдет крупный кинофестиваль под названием «Баку синема бриз» («Baku Cinema Breeze»).
«Баку синема бриз» («Baku Cinema Breeze») объединяя масштабные проекты, известные как Международный фестиваль документального кино DokuBaku, Бакинский международный кинофестиваль (BIFF), Международный фестиваль анимационных фильмов ATA Тюркский мир (АТА Turkic World) и Международный анимационный фестиваль АНИМАФИЛЬМ (ANIMAFILM), которые до сих пор организовывались отдельно, будет служить единой сетью для демонстрации шедевров мирового кинематографа.
В рамках фестиваля будет организован кинорынок «ОМА» - рынок киноиндустрий стран Восточной и Центральной Азии, демонстрирующих свои возможности в сфере производства кино.
На мероприятии участники получат возможность наладить связи друг с другом и обсудить перспективы дальнейшего сотрудничества, что станет важным шагом для развития киноиндустрии региона.
Фестиваль «Баку синема бриз» («Baku Cinema Breeze») также соберет на своей площадке в Азербайджане представителей киноиндустрии из США, Канады, Индии, Нидерландов, Турции, Германии, Португалии, ОАЭ, Греции, Кореи, Грузии, Эстонии и других стран, а также известных деятелей мирового кинематографа.
В рамках фестиваля для жителей столицы, гостей нашего города и всех любителей кино будут организованы кинопоказы в различных кинотеатрах и площадках города.
Данное мероприятие, направленное на развитие аудиовизуальной индустрии, будет проведено в рамках проекта Министерства культуры «Творческий Азербайджан».
Проект «Баку синема бриз» («Baku Cinema Breeze») призван стать главным событием культурной жизни Баку этой осенью и привлечь внимание не только специалистов кино, но и любителей искусства.
Отметим, что более подробную информацию о фестивале можно получить, посетив сайт www.bakucinemabreeze.az.