Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyinin dəstəyi ilə oktyabrın 2-dən 8-dək Bakıda  ilk dəfə "Baku Cinema Breeze" adlı böyük kinofestival keçiriləcək.
"Baku Cinema Breeze" bugünə qədər ayrı-ayrılıqda təşkil edilən DokuBaku Beynəlxalq Sənədli Filmləri Festivalı, BİFF Bakı Beynəlxalq Film Festivalı, ATA Türk dünyası Beynəlxalq Animasiya filmləri festivalı və ANIMAFILM Beynəlxalq Animasiya Festivalı kimi tanınan genişmiqyaslı layihələri bir araya gətirməklə dünya kinematoqrafiyasının şedevrlərini nümayiş etdirmək üçün vahid şəbəkə rolunu oynayacaq.
Festival çərçivəsində kino sənayesindəki imkanlarını nümayiş etdirən Şərq, həmçinin Mərkəzi Asiya ölkələrinin kino sənayesi bazarı “OMA” kinomarketi təşkil olunacaq.
Tədbirdə iştirakçılar bir-birləri ilə əlaqələr qurmaq və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə etmək imkanı əldə edəcəklər ki, bu da regionda kino sənayesinin inkişafı üçün mühüm addım olacaq.
“Baku Cinema Breeze” festivalı əlavə olaraq ABŞ, Kanada, Hindistan, Niderland, Türkiyə, Almaniya, Portuqaliya, BƏƏ, Yunanıstan, Koreya, Gürcüstan, Estoniya və digər ölkələrdən kino sənayesi nümayəndələrini, həmçinin dünya kinematoqrafiyasının tanınmış simalarını Azərbaycanda bir məkana toplayacaq.
Festival müddətində şəhərin müxtəlif kinoteatrlarında və məkanlarında paytaxt sakinləri, şəhərimizin qonaqları və ümumilikdə bütün kinosevərlər üçün film nümayişləri təşkil olunacaq.
Audiovizual sənayenin inkişafına istiqamətlənən bu tədbir Mədəniyyət Nazirliyinin “Yaradıcı Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində həyata keçiriləcək.
"Baku Cinema Breeze" layihəsi bu payız Bakının mədəni həyatında əsas hadisə olmağı və təkcə kino mütəxəssislərinin diqqətini deyil, həm də sənətsevərlərin marağını cəlb etməyi hədəfləyir.
Qeyd edək ki, www.bakucinemabreeze.az saytına daxil olaraq festival barədə daha ətraflı məlumat əldə etmək mümkündür.

With the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Cinema Agency, the first international film festival, "Baku Cinema Breeze," will be held in Baku from October 2 to 8.
"Baku Cinema Breeze" will serve as a single platform to present the masterpieces of world cinema by bringing together major events such as the DokuBaku International Documentary Film Festival, the BIFF Baku International Film Festival, the ATA Turkic World International Animation Film Festival, and the ANIMAFILM International Animation Festival, which were previously organized separately.
The OMA Cinema Market, dedicated to the film industry of East and Central Asian countries, will be held as part of the festival.
During the event, participants will be able to network and discuss future cooperation opportunities. It will be an important step for the development of the local film industry.
The "Baku Cinema Breeze" festival in Azerbaijan will also bring together representatives of the film industry from the USA, Canada, India, the Netherlands, Turkey, Germany, Portugal, the UAE, Greece, Korea, Georgia, Estonia, and other countries, as well as well-known figures of world cinematography.
During the festival, screenings will be organized for residents of the capital, guests of our city, and all film lovers in various cinemas and venues of the city.
This event, aimed at the development of the audiovisual industry, will be a part of the project "Creative Azerbaijan" of the Ministry of Culture.
The "Baku Cinema Breeze" project aims to become the most important cultural event in Baku this fall, and to attract the attention of both film specialists and art lovers.