2024/2025-ci dərs ilindən başlayaraq yerli bəstəkarların son dövrlərdə yazdığı əsərlər musiqi və incəsənət məktəblərinin tədris proqramına daxil ediləcək.
Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının nümayəndələri arasında keçirilmiş görüşdə bununla bağlı müzakirə aparılıb. Bu prosesin vaxtaşırı davam etdirilməsi, yeni bəstələrin müvafiq təhlillər aparıldıqdan sonra proqramlara əlavə edilməsi ilə əlaqədar razılığa gəlinib.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı tərəfindən hazırlanacaq not nümunələri sistemli şəkildə həm elektron daşıyıcılarda, həm də kağız formatında sözügedən məktəblərə təqdim olunacaq.
Proqrama salınacaq nümunələr arasında Firəngiz Əlizadənin "Zəfər marşı", Elnarə Dadaşovanın fortepiano üçün pyesləri, Adilə Yusifovanın fortepiano üçün pyesləri və "Yaz nağılı" kantatası, həmçinin Sərdar Fərəcov, Faiq Nağıyev, Mehriban Əhmədova, Zabitə Məmmədova, Cahangir Zülfüqarov, Pikə Axundova, İlahə Qismət və digər bəstəkarların uşaqlar üçün əsərləri yer alır.
Bu təşəbbüsün əsas məqsədi yeni nəsil musiqiçilərin milli və müasir musiqi üslublarını mənimsəməsini təmin etmək, eyni zamanda müasir dövr bəstəkarların yaradıcılığının təbliğinə dəstək olmaqdır.
Yenilənmiş tədris proqramı sayəsində musiqi və incəsənət məktəblərinin şagirdləri rəngarəng repertuarla tanış olaraq bu sahədə bilik və bacarıqlarını daha da inkişaf etdirəcəklər.

Начиная с 2024/2025 учебного года, в программу музыкальных школ и школ искусств будут включены произведения, написанные местными композиторами в последнее время.
Этот вопрос обсуждался на встрече, состоявшейся между представителями Министерства культуры и Союза композиторов Азербайджана. Было решено, что этот процесс будет носить периодический характер, а новые композиции будут добавляться в программы после соответствующего анализа.
Образцы нот, подготовленные Союзом композиторов Азербайджана при поддержке Министерства культуры, будут систематически передаваться указанным школам как на электронных носителях, так и в бумажном формате.
Среди образцов, которые будут включены в программу такие произведения как «Марш Победы» Фирангиз Ализаде, фортепианные пьесы Эльнары Дадашовой, фортепианные пьесы Адилы Юсифовой и кантата «Летняя сказка», а также музыкальные произведения написанные для детей Сардаром Фараджевым, Фаигом Нагиевым, Мехрибан Ахмедовой, Забитой Мамедовой, Джахангиром Зульфугаровым, Пике Ахундовой, Илахой Кисмет и другими композиторами.
Основная цель этой инициативы – обеспечить освоение новым поколением музыкантов национальных и современных музыкальных стилей и в то же время поддержать развитие творчества современных композиторов.
Благодаря обновленной учебной программе учащиеся музыкальных и школ искусств познакомятся с разнообразным репертуаром и дальше совершенствуют свои знания и навыки в этой области.