Xəbər verdiyimiz kimi, 13–17 may tarixlərində Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi və Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinin direktor və direktor müavinləri üçün Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən təlim təşkil olunub.
Təlimlər Vaqif Mustafazadə adına 2 nömrəli Uşaq incəsənət məktəbində keçirilib.
Ümumilikdə, 70 nəfər olmaqla 6 qrup üzrə təşkil edilən təlim “İdarəçinin düşüncə tərzi", "Effektiv ünsiyyət", "Emosional zəka", "Liderin 4 xüsusiyyəti", "SWOT analiz və planlaşdırma" və "Vaxtın idarə edilməsi" mövzuları ilə 5 istiqamət üzrə aparılıb.
Təhsildə Araşdırma və İnkişaf Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən həyata keçirilən təlimdə iştirakçılar müxtəlif praktik işlərə cəlb olunub, kollektivin idarə edilməsində  səmərəliliyin artırılması ilə bağlı məlumat əldə ediblər.
Beş gün davam edən layihədə tapşırıqların analizi və effektivliyinin nəzəri cəhətdən səmərəliliyi müzakirə olunub. Musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinin direktor və direktor müavinləri təlimçilərlə mövzular üzrə fikir və düşüncələrini bölüşüblər.
Təlimlərin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, təlimlər Prezident İlham Əliyevin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” üzrə Tədbirlər planının müvafiq yarımbəndinə əsasən təşkil olunub.
Təlimlər müasir dünya təcrübəsi əsasında, yeni dövrün tələblərinə uyğun rəhbər vəzifəli şəxslərdə peşəkar idarəetmə biliklərinin artırılması, onlara məsul olduğu proseslər və tabeliyində olan işçilərin daha effektli idarə edə bilmə səriştələrini, məktəb idarəetməsində müasir yanaşmalar, mədəniyyət və yaradıcılıq sahələrində idarəetmə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, həmçinin güclü və zəif tərəfləri, imkanları və təhdidləri müəyyənləşdirmək kimi məsələləri özündə ehtiva edir.

Как уже сообщалось, 13-17 мая Министерством культуры были организованы курсы повышения квалификации для директоров и заместителей директоров музыкальных, художественных школ и центров, подведомственных Главному управлению культуры города Баку и Абшерон-Хызинскому региональному управлению культуры.
Курсы прошли в Детской школе искусств №2 имени Вагифа Мустафазаде.
В общей сложности обучение было организовано в шести группах по семьдесят человек по пяти направлениям по темам «Образ мышления руководителя», «Эффективное общение», «Эмоциональный интеллект», «Четыре характеристики лидера», «SWOT-анализ и планирование» и «Тайм-менеджмент».
На курсах, проведенных специалистами Центра исследований и разработок в образовании, участники были задействованы в выполнении различных практических задач и узнали о повышении эффективности управления коллективом.
В ходе пятидневного проекта обсуждалась теоретическая эффективность анализа задач и результативность. Своими мыслями и идеями по темам с инструкторами поделились директора и заместители директоров музыкальных и художественных школ и центров.
По итогам курсов участникам были вручены сертификаты.
Отметим, что курсы были организованы согласно соответствующему подразделу Плана действий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», утвержденного Указом Президента Ильхама Алиева от 22 июля 2022 года.
Курсы включали в себя такие вопросы как повышение профессиональных управленческих знаний менеджеров в соответствии с требованиями новой эпохи на основе современного мирового опыта, процессы, за которые они несут ответственность, и компетенции, позволяющие более эффективно управлять своими подчиненными, современные подходы в управлении школой, совершенствование управленческих навыков в сфере культуры и творчества, а также выявление сильных и слабых сторон, возможностей и угроз.