2-4 dekabr tarixlərində ölkəmizdə Qazaxıstan mədəniyyəti günləri keçirilir
Mədəniyyət günləri çərçivəsində noyabrın 3-də Q.Mursepov adına Qazaxıstan Dövlət Uşaq və Gənclər Teatrı Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında çıxış edib.
Qonaq teatr qazax ədəbiyyatının klassiki, yazıçı-dramaturq Muxtar Auezovun (1897-1961) "Qaragöz" əsəri əsasında hazırlanmış eyniadlı tamaşanı nümayiş etdirib.
Səhnələşdirəni və quruluşçu rejissoru Fərhad Moldağali olan tamaşa köhnə adətlərin qurbanına çevrilmiş iki gəncin – gözəl Qaragöz ilə gənc şair Sırımın nakam məhəbbətindən bəhs edir.
Mədinə Özervayeva, Nurjan Asılxan, Maksat Raxmet və başqalarının rol aldığı səhnə əsəri alqışlarla qarşılanıb.
Xatırladaq ki, dekabrın 4-də Heydər Əliyev Mərkəzində Qazaxıstan təsviri sənət sərgisi açılacaq, və dost ölkənin incəsənət ustalarının qala-konserti keçiriləcək.

Days of Kazakhstan Culture were held in our country on December 2-4
The Kazakh State Theater for Children and Youth named after G. Mursepov performed on the stage of the Azerbaijan State Academic Musical Theater within the framework of the days of culture on November 3.
The visiting theater staged a performance “Garagoz” based on the literary work of the same name by the classic of Kazakh literature, writer and playwright Mukhtar Auezov (1897-1961).
The play directed by set-up producer Farhad Moldaghali, tells the ill-fated love of two young people who became victims of old traditions: the beautiful Garagoz and the young poet Sirim.
The stage performances  by Madina Ozervayeva, Nurjan Asilkhan, Maksat Rakhmet, etc. received long ovations.
It’s worth mentioning  that Kazakhstan descriptive art exhibition will be open at the Heydar Aliyev Center on December 4, and a gala concert will be held by the masters of art of our  friendly country.