2-4 dekabr tarixlərində ölkəmizdə Qazaxıstan mədəniyyəti günləri keçirilir
Mədəniyyət günləri çərçivəsində noyabrın 3-də Q.Mursepov adına Qazaxıstan Dövlət Uşaq və Gənclər Teatrı Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında çıxış edib.
Qonaq teatr qazax ədəbiyyatının klassiki, yazıçı-dramaturq Muxtar Auezovun (1897-1961) "Qaragöz" əsəri əsasında hazırlanmış eyniadlı tamaşanı nümayiş etdirib.
Səhnələşdirəni və quruluşçu rejissoru Fərhad Moldağali olan tamaşa köhnə adətlərin qurbanına çevrilmiş iki gəncin – gözəl Qaragöz ilə gənc şair Sırımın nakam məhəbbətindən bəhs edir.
Mədinə Özervayeva, Nurjan Asılxan, Maksat Raxmet və başqalarının rol aldığı səhnə əsəri alqışlarla qarşılanıb.
Xatırladaq ki, dekabrın 4-də Heydər Əliyev Mərkəzində Qazaxıstan təsviri sənət sərgisi açılacaq, və dost ölkənin incəsənət ustalarının qala-konserti keçiriləcək.

В рамках Дней Культуры 3 декабря Казахский Государственный Театр Детей и Молодежи имени Г.Мурсепова выступил в Азербайджанском Государственном Академическом Музыкальном Театре.
Гостевой театр показал одноименный спектакль по произведению классика казахской литературы, писателя-драматурга Мухтара Ауэзова (1897-1961) «Гарагёз».
Спектакль, постановщиком и режиссером постановщиком которого является Фархад Молдагали, рассказывает о любви двух молодых людей, ставших жертвами старых обычаев – прекрасного Гарагёза и молодого поэта Сырыма.
Постановка с участием Медины Озерваевой, Нуржана Асылхана, Максата Рахмета и других была встречена аплодисментами.
Напомним, что 4 декабря в Центре Гейдара Алиева откроется выставка изобразительного искусства Казахстана, а также состоится гала-концерт мастеров искусств дружественной страны.