Üzeyir Hacıbəyli festivalı çərçivəsində tanınmış rəssamın rəsm sərgisi açıldı
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 18-28 sentyabr tarixlərində Üzeyir Hacıbəyli XV Beynəlxalq Musiqi Festivalı keçirilir.
Bu il də zəngin proqramı olan festival çərçivəsində konsert proqramları, tamaşa nümayişləri, konfrans və digər tədbirlər təşkil olunur.
Sentyabrın 19-da M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında Əməkdar incəsənət xadimi, tanınmış memar və rəssam Elturan Avalovun əsərlərindən ibarət sərginin açılışı da musiqi bayramının yaddaqalan tədbirlərdən  oldu.
Mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov çıxış edərək sənətkarı yeni sərgisi münasibətilə təbrik etdi yaradıcılıq uğurları arzuladı. Bildirdi ki, rəssam bu günlərdə 150-dən artıq əsərini nazirliyə hədiyyə edib.
Elturan Avalov sərginin təşkilinə görə minnətdarlığını bildirdi. Dedi ki, sərgidə Üzeyir Hacıbəylinin musiqili komediyalarına və xalq mahnılarımıza çəkdiyi illüstrasiyalar nümayiş olunur. 50-yə yaxın əsərin yer aldığı sərgi tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılandı.

При поддержке Фонда Гейдара Алиева и Министерства Kультуры с 18 по 28 сентября проводится XV Международный Mузыкальный Фестиваль Узеира Гаджибейли. В этом году в рамках фестиваля, который также имеет богатую программу, проводятся концертные программы, спектакли, конференции и другие мероприятия. Одним из памятных событий музыкального праздника 19 сентября в Азербайджанской Государственной Филармонии имени М.Магомаева стало открытие выставки произведений заслуженного деятеля искуств, известного архитектора и художника Эльтурана Авалова.
Заместитель министра культуры Мурад Гусейнов поздравил художника с новой выставкой и пожелал ему творческих успехов. Он сообщил, что за эти дни художник подарил Министерству более 150 своих работ.
Эльтуран Авалов выразил благодарность за организацию выставки. Он заявил, что на выставке представлены иллюстрации к музыкальным комедиям Узеира Гаджибейли и нашим народным песням. Выставка, на которой было представлено около 50 работ, была встречена зрителями с интересом.