UNESCO-nun ən vacib tədbirlərindən hesab edilən Ümumdünya İrs Komitəsinin 46-cı sessiyası bu il, iyulun 21-31-də Hindistanın paytaxtı Nyu Dehlidə keçirilir.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyini nazir müavini Səadət Yusifovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir. İyulun 21-də baş tutan Sessiyanın rəsmi açılış mərasimində UNESCO-nun Baş direktoru, Hindistanın Baş naziri və digər yüksək səviyyəli rəsmilər çıxış etdi.
İyulun 22-də iclasın gündəliyi təsdiq edildi. Gündəlik üzrə Katibliyin hesabatı, məşvərətçi orqanlar olan ICOMOS, IUCN və ICCROM-un və Regional mərkəzlərin hesabatları dinlənildi, Komitənin büdcəsi və Mədəni irs üzrə potensialın gücləndirilməsi üzrə Strategiya müzakirə edildi. Müzakirələr çərçivəsində Azərbaycanın milli bəyanatı ilə çıxış edən UNESCO yanında daimi nümayəndə səfir Elman Abdullayev Azərbaycanda mədəni irsə dəstək, Ermənistan işğalı dönəmində qəsdən tamamilə dağıdılmış şəhərlərin və tarixi abidələrin bərpası, eləcə də mədəni irsin iqlim dəyişikliklərinin təsirindən qorunması üçün COP29 çərçivəsində planlaşdırılan tədbirlər haqda məlumat verdi. Gündəlik üzrə müzakirələr növbəti günlərdə davam edəcəkdir.
Səfər çərçivəsində iyulun 22-də nazir müavini S.Yusifova BƏƏ-dən olan həmkarı Mübarək əl Nakhi ilə görüşüb. Görüşdə iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi, son ildə təmaslarımızın daha da intensivləşdiyi vurğulandı. M. Əl Nakhi “Şuşa İslam mədəniyyətinin paytaxtı 2024” ilinin açılışında, Xarı Bülbül Festivalında iştirak etdiyini və Şuşaya valeh olduğunu bildirdi.
Görüşdə həmçinin, ötən il Dubayda baş tutan COP28 çərçivəsində başladılan mədəni təşəbbüslərin COP29 çərçivəsində davam etdirilməsi üçün birgə fəaliyyət istiqamətləri ətrafında müzakirə aparıldı.
Həmin gün həmçinin nazir müavini Avstraliyalı həmkarı xanım Reyçel Perri ilə də görüşüb. Görüşdə mədəni irsin qorunması üçün beynəlxalq platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq, ən yaxşı təcrübələrin mübadiləsi və təbliği, eləcə də iqlim dəyişiklliyiinin mədəni irsə təsirlərindən qorunma üçün effektiv mexanizmlər ətrafında müzakirə aparıldı. Qarşı tərəfə COP29 çərçivəsində ölkəmizdə reallaşacaq mədəni tədbirlər və yeni təşəbbüslər haqda ümumi məlumat verildi. 46-cı sessiyada iştirak edən Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətində həmçinin ölkəmizin UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi, UNESCO üzrə Milli Komissiyası, ICOMOS Azərbaycan və İçərişəhər DTMQİ təmsil olunur.

The 46th session of the World Heritage Committee, regarded as one of the most important events of UNESCO, is held in New Delhi, the capital of India, from July 21-31 this year.
A delegation led by Deputy Minister Saadat Yusifova represents the Ministry of Culture at the event. During the official opening ceremony of the session on July 21, speeches were delivered by the Director-General of UNESCO, the Prime Minister of India, and other senior officials.
The agenda of the meeting, adopted on July 22, included the Secretariat's report, reports from the Advisory Bodies ICOMOS, IUCN, ICCROM, and the Regional Centers, as well as discussions on the Committee's budget and the Strategy for Cultural Heritage Capacity Building. Ambassador Elman Abdullayev, Permanent Representative of Azerbaijan to UNESCO, delivered Azerbaijan's national statement during the discussions, outlining the actions planned at COP29 to support Azerbaijan's cultural heritage, restore cities and historical monuments deliberately destroyed during the Armenian occupation, and protect cultural heritage from the effects of climate change. Discussions according to the agenda will continue in the coming days.
As part of the visit, Deputy Minister S. Yusifova met with her UAE counterpart Mubarak al-Nakhi on July 22. The successful development of cultural cooperation between the two countries and the intensification of contacts over the past year were highlighted during the meeting. Mr. Al Nakhi mentioned that he had attended the opening of "Shusha Capital of Islamic Culture 2024", the Khari Bulbul Festival, and had been fascinated by Shusha. The meeting also covered future plans for joint activities to continue the cultural initiatives started during COP28 in Dubai last year.
The Deputy Minister also met her Australian counterpart, Ms. Rachel Perry, on the same day. They discussed cooperation on international platforms for the protection of cultural heritage, the exchange and promotion of best practices, and effective mechanisms to protect against the effects of climate change on cultural heritage. The other party was given general information about the cultural events and new initiatives planned in our country as part of COP29.
The delegation of the Republic of Azerbaijan participating in the 46th session consists of members from the Permanent Mission to UNESCO, the National Commission for UNESCO, ICOMOS Azerbaijan, and the “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration.