UNESCO-nun ən vacib tədbirlərindən hesab edilən Ümumdünya İrs Komitəsinin 46-cı sessiyası bu il, iyulun 21-31-də Hindistanın paytaxtı Nyu Dehlidə keçirilir.
Tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyini nazir müavini Səadət Yusifovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir. İyulun 21-də baş tutan Sessiyanın rəsmi açılış mərasimində UNESCO-nun Baş direktoru, Hindistanın Baş naziri və digər yüksək səviyyəli rəsmilər çıxış etdi.
İyulun 22-də iclasın gündəliyi təsdiq edildi. Gündəlik üzrə Katibliyin hesabatı, məşvərətçi orqanlar olan ICOMOS, IUCN və ICCROM-un və Regional mərkəzlərin hesabatları dinlənildi, Komitənin büdcəsi və Mədəni irs üzrə potensialın gücləndirilməsi üzrə Strategiya müzakirə edildi. Müzakirələr çərçivəsində Azərbaycanın milli bəyanatı ilə çıxış edən UNESCO yanında daimi nümayəndə səfir Elman Abdullayev Azərbaycanda mədəni irsə dəstək, Ermənistan işğalı dönəmində qəsdən tamamilə dağıdılmış şəhərlərin və tarixi abidələrin bərpası, eləcə də mədəni irsin iqlim dəyişikliklərinin təsirindən qorunması üçün COP29 çərçivəsində planlaşdırılan tədbirlər haqda məlumat verdi. Gündəlik üzrə müzakirələr növbəti günlərdə davam edəcəkdir.
Səfər çərçivəsində iyulun 22-də nazir müavini S.Yusifova BƏƏ-dən olan həmkarı Mübarək əl Nakhi ilə görüşüb. Görüşdə iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi, son ildə təmaslarımızın daha da intensivləşdiyi vurğulandı. M. Əl Nakhi “Şuşa İslam mədəniyyətinin paytaxtı 2024” ilinin açılışında, Xarı Bülbül Festivalında iştirak etdiyini və Şuşaya valeh olduğunu bildirdi.
Görüşdə həmçinin, ötən il Dubayda baş tutan COP28 çərçivəsində başladılan mədəni təşəbbüslərin COP29 çərçivəsində davam etdirilməsi üçün birgə fəaliyyət istiqamətləri ətrafında müzakirə aparıldı.
Həmin gün həmçinin nazir müavini Avstraliyalı həmkarı xanım Reyçel Perri ilə də görüşüb. Görüşdə mədəni irsin qorunması üçün beynəlxalq platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq, ən yaxşı təcrübələrin mübadiləsi və təbliği, eləcə də iqlim dəyişiklliyiinin mədəni irsə təsirlərindən qorunma üçün effektiv mexanizmlər ətrafında müzakirə aparıldı. Qarşı tərəfə COP29 çərçivəsində ölkəmizdə reallaşacaq mədəni tədbirlər və yeni təşəbbüslər haqda ümumi məlumat verildi. 46-cı sessiyada iştirak edən Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətində həmçinin ölkəmizin UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi, UNESCO üzrə Milli Komissiyası, ICOMOS Azərbaycan və İçərişəhər DTMQİ təmsil olunur.

46-я сессия Комитета всемирного наследия, считающаяся одним из важнейших мероприятий ЮНЕСКО, проходит в этом году 21-31 июля в столице Индии Нью-Дели.
Министерство культуры на мероприятии представляет делегация во главе с заместителем министра Саадат Юсифовой. На официальной церемонии открытия сессии, состоявшейся 21 июля, выступили генеральный директор ЮНЕСКО, премьер-министр Индии и другие высокопоставленные лица.
Повестка заседания была утверждена 22 июля. По повестке дня были заслушаны отчет Секретариата, отчеты консультативных органов ИКОМОС (ICOMOS), МСОП (IUCN) и ИККРОМ (ICCROM), и региональных центров, обсужден бюджет комитета и стратегия по наращиванию потенциала в области культурного наследия. Постоянный представитель при ЮНЕСКО посол Эльман Абдуллаев, представивший в рамках обсуждений национальное заявление Азербайджана, проинформировал о запланированных в рамках COP29 мерах по поддержке культурного наследия в Азербайджане, восстановлению городов и исторических памятников, которые были намеренно полностью разрушены во время армянской оккупации, а также защите культурного наследия от последствий изменение климата. Обсуждения по повестке дня продолжатся в последующие дни.
В рамках визита 22 июля заместитель министра С.Юсифова встретилась со своим коллегой из ОАЭ Мубараком ан-Нахи. В ходе встречи было подчеркнуто, что сотрудничество между двумя странами в сфере культуры развивается успешно, а за последний год наши контакты активизировались. М. Ан Нахи рассказал, что участвовал в открытии года «Шуша столица исламской культуры 2024», в фестивале «Хары Бюльбюль» и был очарован Шушой.
На встрече также были обсуждены направления совместных действий по продолжению культурных инициатив, начатых в рамках COP28, состоявшейся в Дубае в прошлом году.
В тот же день заместитель министра также встретилась со своей австралийской коллегой госпожой Рэйчел Перри. На встрече состоялось обсуждение вопросов сотрудничества в рамках международных платформ по охране культурного наследия, обмена и продвижения передового опыта, а также эффективных механизмов защиты от воздействия изменения климата на культурное наследие. Другой стороне была предоставлена ​​общая информация о культурных мероприятиях и новых инициативах, которые пройдут в нашей стране в рамках COP29. В составе делегации Азербайджанской Республики, участвующей в 46-й сессии, также представлены Постоянное представительство нашей страны при ЮНЕСКО, Национальная комиссия по делам ЮНЕСКО, ИКОМОС Азербайджана и Управление государственного историко-архитектурного заповедника (УГИАЗ) «Ичеришехер».