İyulun 1-də Mədəniyyət Nazirliyi, Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi və nazirliyin Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair maarifləndirici seminar keçirilib. Beynəlxalq Muğam Mərkəzində keçirilən tədbirdə nazirliyin strukturuna daxil olan müəssisələrin rəhbər işçiləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 4 aprel tarixli “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022–2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamının icrası ilə bağlı keçirilən tədbirdə mədəniyyət müəssisələrində çalışan əməkdaşlar üçün korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalar və bu hüquqpozmalara görə məsuliyyət, maraqların toqquşması və digər mövzular üzrə çıxışlar dinlənilib. Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi Təşkilati və informasiya təminatı idarəsinin böyük prokuroru Pirayə Səmədzadə-Əliyeva “Korrupsiya anlayışı, tarixi və təzahür formaları. Korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri”, idarənin prokurorları İlkin Babazadə və Kamil Kamilli isə korrupsiya hüquqpozmalarının növləri, korrupsiya hüquqpozmalarına görə məsuliyyət, korrupsiyaya qarşı mübarizədə beynəlxalq təcrübə və korrupsiyaya qarşı mübarizə metodları mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər. İ.Babazadə Azərbaycan Respublikasında korrupsiyaya qarşı mübarizəni həyata keçirən ixtisaslaşmış qurumların fəaliyyəti və mədəniyyət sahəsinə xarakterik korrupsiya halları barədə vətəndaş ərizələri və qaynar xətt vasitəsilə daxil olan məlumatlardan söz açıb.
K.Kamilli ölkəmizdə bu sahədə həyata keçirilən Dövlət Proqramı və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, korrupsiyaya qarşı mübarizədə Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu beynəlxalq təşəbbüslər, korrupsiyaya qarşı mübarizədə Milli Fəaliyyət Planı haqqında danışıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi bundan sonra da mütəşəkkil cinayətkarlığın ən təhlükəli təzahürlərindən olan korrupsiyaya qarşı mübarizənin həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə gücləndirilməsi istiqamətində səylərini ən yüksək səviyyədə davam etdirəcək.

При совместной организации Министерства культуры, Главного управлением по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре и Научно-методического центра повышения квалификации министерства 1 июля был проведён образовательный семинар по усилению борьбы с коррупцией. В мероприятии, прошедшем в Международном центре мугама, приняли участие руководители и сотрудники учреждений, входящих в структуру министерства.
На мероприятии, посвященном реализации указа Президента Азербайджанской Республики от 4 апреля 2022 года об утверждении «Национального плана действий по усилению борьбы с коррупцией на 2022-2026 годы» были заслушаны выступления о правонарушениях коррупционной направленности и ответственности за эти правонарушения, конфликте интересов и других темах для сотрудников учреждений культуры. Пирая Самадзаде-Алиева старший прокурор отдела организационного и информационного обеспечения управления по борьбе с коррупцией выступила с докладом «Понятие коррупции, история и формы проявления. Субъекты правонарушений, связанных с коррупцией", прокуроры ведомства Илькин Бабазаде и Камиль Камилли выступили с докладом о видах коррупционных правонарушений, ответственности за коррупционные правонарушения, международном опыте борьбы с коррупцией, методах борьбы с коррупцией. И.Бабазаде рассказал о деятельности специализированных учреждений по борьбе с коррупцией в Азербайджанской Республике и информации, полученной по горячей линии и обращениях граждан о случаях коррупции, характерных для сферы культуры. К.Камилли рассказал о реализуемой в нашей стране Государственной программе в этой области и совершенствовании законодательства, международных инициативах по борьбе с коррупцией, к которым присоединилась Азербайджанская Республика, а также Национальном плане действий по борьбе с коррупцией.
Было отмечено, что Антикоррупционное управление продолжит работу на самом высоком уровне по усилению борьбы с коррупцией, которая является одним из наиболее опасных проявлений организованной преступности, как на национальном, так и на международном уровне.