İyulun 1-də Mədəniyyət Nazirliyi, Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi və nazirliyin Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair maarifləndirici seminar keçirilib. Beynəlxalq Muğam Mərkəzində keçirilən tədbirdə nazirliyin strukturuna daxil olan müəssisələrin rəhbər işçiləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 4 aprel tarixli “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022–2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamının icrası ilə bağlı keçirilən tədbirdə mədəniyyət müəssisələrində çalışan əməkdaşlar üçün korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalar və bu hüquqpozmalara görə məsuliyyət, maraqların toqquşması və digər mövzular üzrə çıxışlar dinlənilib. Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi Təşkilati və informasiya təminatı idarəsinin böyük prokuroru Pirayə Səmədzadə-Əliyeva “Korrupsiya anlayışı, tarixi və təzahür formaları. Korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri”, idarənin prokurorları İlkin Babazadə və Kamil Kamilli isə korrupsiya hüquqpozmalarının növləri, korrupsiya hüquqpozmalarına görə məsuliyyət, korrupsiyaya qarşı mübarizədə beynəlxalq təcrübə və korrupsiyaya qarşı mübarizə metodları mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər. İ.Babazadə Azərbaycan Respublikasında korrupsiyaya qarşı mübarizəni həyata keçirən ixtisaslaşmış qurumların fəaliyyəti və mədəniyyət sahəsinə xarakterik korrupsiya halları barədə vətəndaş ərizələri və qaynar xətt vasitəsilə daxil olan məlumatlardan söz açıb.
K.Kamilli ölkəmizdə bu sahədə həyata keçirilən Dövlət Proqramı və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, korrupsiyaya qarşı mübarizədə Azərbaycan Respublikasının qoşulduğu beynəlxalq təşəbbüslər, korrupsiyaya qarşı mübarizədə Milli Fəaliyyət Planı haqqında danışıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi bundan sonra da mütəşəkkil cinayətkarlığın ən təhlükəli təzahürlərindən olan korrupsiyaya qarşı mübarizənin həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə gücləndirilməsi istiqamətində səylərini ən yüksək səviyyədə davam etdirəcək.

A workshop on strengthening the fight against corruption was conducted on July 1 under the joint organization of the Ministry of Culture, the General Anti-Corruption Directorate under the Prosecutor General's Office, and the Scientific-Methodical and Specialization Center of the Ministry. The workshop  held at the International Mugham Center, was attended by executives and employees of the entities within the structure of the Ministry.
During the event conducted in connection with the implementation of the order of the President of the Republic of Azerbaijan of April 4, 2022 on the Approval of 2022-2026 National Action Plan to Strengthen the Fight Against Corruption, discussions were held on corruption-related offenses among the employees of cultural institutions, as well as on responsibility, conflicts of interest related to these offenses, and other related topics. Piraya Samadzadeh-Aliyeva, Senior Prosecutor of the Organizational and Information Support Department of the Anti-Corruption Directorate delivered a report on "The Concept of Corruption, Its History and Forms of Manifestation". Prosecutors Ilkin Babazadeh and Kamil Kamilli from the same department presented on the types of corruption crimes, responsibility for corruption crimes, international practice in combating corruption, and anti-corruption methods. I. Babazadeh discussed the actions of specialized institutions combating corruption in Azerbaijan and the reports received via the hotline and citizen applications concerning corruption in the cultural sector. K. Kamilli talked about the State Program, legislative improvements made in our country in this area, the international initiatives Azerbaijan has joined in combating corruption, and the National Action Plan for fighting corruption.
It was pointed out that the Anti-Corruption Directorate will maintain its efforts at the highest level to strengthen the fight against corruption, which is a major form of organized crime both domestically and internationally.