Nazir Mingəçevirdə mədəniyyət müəssisələrinə baxış keçirib
Xəbər verdiyimiz kimi, sentyabrın 28-də mədəniyyət naziri Adil Kərimli Mingəçevir şəhərindəki Heydər Əliyev Mərkəzində vətəndaşları qəbul edib.
Qəbuldan sonra nazir şəhərdəki bir sıra mədəniyyət müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
İlk olaraq Mingəçevir Dövlət Dram Teatrına baş çəkən nazirə mədəniyyət ocağının tarixi, maddi-texniki imkanları, cari vəziyyəti və repertuarı haqqında məlumat verilib.
Nazir daha sonra Mingəçevir şəhər Ü.Hacıbəyli adına 1 nömrəli onbirillik Musiqi Məktəbi, Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin (MKS) Mərkəzi Kitabxanası, Tarix Muzeyi, Mədəniyyət Mərkəzi, MKS-nin 9 saylı filialına baxış keçirib.
Baxış zamanı müəssisələrdə mövcud olan problemlərin aradan qaldırılması, fəaliyyətin səmərəli təşkili ilə bağlı müvafiq tapşırıq və tövsiyələr verilib.
Nazir son olaraq tarixi Zəfərlə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhid qardaşları Əli və İslam Əhmədovların Ev-Muzeyində olub.
Şəhid qardaşların anası Sevinc Əhmədova oğullarının döyüş yolu, həmçinin muzeydə saxlanılan eksponatlar haqqında məlumat verib.

Как мы уже сообщали, 28 сентября министр культуры Адиль Каримли  провел прием граждан в Центре Гейдара Алиева в городе Мингячевир.
После приема министр ознакомился с деятельностью ряда учреждений культуры города.
Первым делом министр, посетивший Мингячевирский государственный драматический театр, был проинформирован об истории, материально-технических возможностях, текущем состоянии и репертуаре учреждения культуры.
Затем министр проинспектировал одинадцатилетней музыкальной школы   №1 имени У.Гаджибейли города Мингячевира, Центральной Библиотеки Централизованной Библиотечной Системы (ЦБС), Исторического Музея, Культурного Центра, филиала №9 ЦБС.
В ходе осмотра были даны соответствующие поручения и рекомендации по устранению имеющихся проблем на предприятиях, эффективной организации деятельности.
Министр побывал в Доме-музее братьев-шехидов Али и Ислама Ахмедовых, погибших в 44-дневной Отечественной войне, завершившейся исторической Победой.
Мать братьев шехидов Севиндж Ахмедова рассказала о боевом пути своих сыновей, а также об экспонатах, хранящихся в музее.