Nazir Mingəçevirdə mədəniyyət müəssisələrinə baxış keçirib
Xəbər verdiyimiz kimi, sentyabrın 28-də mədəniyyət naziri Adil Kərimli Mingəçevir şəhərindəki Heydər Əliyev Mərkəzində vətəndaşları qəbul edib.
Qəbuldan sonra nazir şəhərdəki bir sıra mədəniyyət müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
İlk olaraq Mingəçevir Dövlət Dram Teatrına baş çəkən nazirə mədəniyyət ocağının tarixi, maddi-texniki imkanları, cari vəziyyəti və repertuarı haqqında məlumat verilib.
Nazir daha sonra Mingəçevir şəhər Ü.Hacıbəyli adına 1 nömrəli onbirillik Musiqi Məktəbi, Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin (MKS) Mərkəzi Kitabxanası, Tarix Muzeyi, Mədəniyyət Mərkəzi, MKS-nin 9 saylı filialına baxış keçirib.
Baxış zamanı müəssisələrdə mövcud olan problemlərin aradan qaldırılması, fəaliyyətin səmərəli təşkili ilə bağlı müvafiq tapşırıq və tövsiyələr verilib.
Nazir son olaraq tarixi Zəfərlə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsinin şəhid qardaşları Əli və İslam Əhmədovların Ev-Muzeyində olub.
Şəhid qardaşların anası Sevinc Əhmədova oğullarının döyüş yolu, həmçinin muzeydə saxlanılan eksponatlar haqqında məlumat verib.

Minister of Culture visits institutions in Mingachevir
As we reported, on September 28, Minister of Culture Adil Karimli received citizens at the Heydar Aliyev Center in Mingachevir.
After the reception, the Minister got acquainted with the activities of a number of cultural institutions in the city.
First, he visited the Mingachevir State Drama Theater and  was informed about the history, material and technical facilities, current situation, and the repertoire of the cultural center.
Later, the Minister visited eleven-year Music School No. 1 named after U. Hajibayli, Mingachevir City Central Library of the Centralized Library System (CLS), the History Museum, the Cultural Center, and Branch No. 9 of the CLS.
During the review, appropriate instructions and recommendations were given regarding the elimination of existing problems in the institutions and the efficient organization of activities.
Lastly, the Minister visited the House-Museum of Ali and Islam Ahmadovs, the martyred brothers of the 44-day Patriotic War, which resulted in the historic victory.
Sevinj Ahmadova, the mother of the martyred brothers, gave information about the way of fighting of her sons, as well as the exhibits stored in the museum.