Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti ICCROM təşkilatının böyük direktoru ilə görüşüb
Səudiyyə Ərəbistanın paytaxtı Riyadda keçirilən UNESCO-nun Dünya İrsi Komitəsinin 45-ci sessiyası çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti Mədəni Mülkiyyətin Qorunması və Bərpasının Öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCCROM) rəhbərliyi ilə görüşüb.
Görüşü giriş sözü ilə açan təşkilatın böyük direktoru Cozef Kinq Azərbaycana səfərlərini məmnunluqla xatırlayaraq ölkəmiz mədəni irsi ilə bağlı təəsüratlarını bölüşüb, yeni əməkdaşlıq imkanlarından danışıb.
Öz növbəsində Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyətinin rəhbəri, nazir müavini Səadət Yusifova səmimi sözlərə görə təşəkkürünü bildirərək Azərbaycan üçün mədəni irsin qorunmasının əhəmiyyətindən danışıb, restavrasiya və konservasiya ekspertlərinin hazırlanması istiqamətində təşkilatın institusional dəstək mexanizmləri ilə maraqlanıb.
Görüşdə həmçinin ölkəmiz ilə ICCROM arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, mədəni irs nümunələrinin qorunması və bərpası sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması, bu məqsədlə təlim və seminarların birgə təşkili ilə bağlı ikitərəfli gündəlikdə duran aktual məsələlər müzakirə olunub.

В рамках 45-й сессии Комитета Всемирного Наследия ЮНЕСКО, состоявшейся в столице Саудовской Аравии Эр-Рияде, делегация Министерства Культуры встретилась с руководством Международного Центра по Изучению Сохранению и Восстановлению Культурного Наследия (ICCROM).
Открывая встречу вступительной речью, старший директор организации Джозеф Кинг с удовольствием вспомнил о своих визитах в Азербайджан, поделился впечатлениями о культурном наследии нашей страны, рассказал о новых возможностях сотрудничества.
В свою очередь, глава делегации Министерства Культуры, заместитель министра Саадат Юсифова, выразила благодарность за искренние слова, рассказал о важности сохранения культурного наследия для Азербайджана, поинтересовался механизмами институциональной поддержки организации в направлении подготовки экспертов по реставрации и консервации.
На встрече также были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки дня, касающиеся развития сотрудничества нашей страны с ИККРОМ, обмена опытом в области охраны и реставрации образцов культурного наследия, совместной организации в этих целях тренингов и семинаров.