Xəbər verdiyimiz kimi, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində 11-12 aprel tarixlərində Bakıda “Azərbaycan teatrı – 150: inkişaf perspektivləri” mövzusunda Teatr Forumu keçirildi.
Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin (ADMİU) iştirakı ilə gerçəkləşən forum öz işini aprelin 12-də "Konsepsiya və strateji hədəflər" mövzusunda birinci panel iclasla davam etdirdi.
İclasda “Milli teatrın inkişaf strategiyası”, “Auditoriya tələbinin formalaşması və tamaşaçı axınının stimullaşdırılması", "Marketinq və reklam strategiyası", "Çağdaş teatr prosesində müstəqil teatrların rolu" mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktor müavini Vəfa Mühacirovanın moderatorluğu ilə keçən müzakirədə Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrının bədii rəhbəri Xalq artisti Bəxtiyar Xanızadə teatr və təhsil, teatr sənəti dünən və bu gün mövzusunda danışdı. Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının direktoru Naidə İsmayılzadə teatr sahəsində islahatlar, ənənələr, festivallar və müasir  tələblər barədə fikirlərini bölüşdü. “M Teatr”ın rəhbəri Xalq artisti Vidadi Həsənov müstəqil teatrların problemləri, Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrının quruluşu rejissoru Gümrah Ömər rejissor işi və təcrübə mübadiləsi mövzularında çıxış etdilər.
Panel müzakirədə həmçinin "dOM" teatrının rəhbəri Tərlan Rəsul teatr problemlərinə spesifik yanaşma, "Əsa" teatrının rəhbəri Nihad Qulamzadə isə tamaşaçı-teatr münasibətləri barədə söz açdılar.
İclasda mütəxəssislər tərəfindən suallar cavablandırıldı, müxtəlif təkliflər səsləndirildi.
“Teatr sahəsində insan kapitalının inkişafı”
Günün ikinci yarısında Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Əməkdar incəsənət xadimi Əliqismət Lalayevin moderatorluğu ilə forumun sonuncu panel iclası keçirildi.
“Teatr sahəsində insan kapitalının inkişafı” mövzusuna həsr olunan paneldə “Teatr təhsilində tələblə təklifin uzlaşma mexanizmi”, “Teatr aktual məsələlərin effektiv təbliğat platforması kimi”, “Sistemin qurulması və innovativ ideyaların tətbiqi zərurəti”, “Müasir teatr sənətində festival hərəkatı” və “Region teatrlarında kadr potensialı” mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının baş rejissoru Xalq artisti Aleksandr Şarovski, ADMİU-nun Teatr sənəti kafedrasının dekanı Böyükxanım Talıbova, Şəki Dövlət Dram Teatrının baş rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi Mirbala Səlimli, Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının rejissoru Əməkdar artist Nicat Kazımov, Akademik Musiqili Teatrın quruluşçu rejissoru İradə Gözəlova və Teatr Xadimləri İttifaqının əməkdaşı, teatrşünas Dağlar Yusif qeyd olunan mövzularla bağlı çıxış etdilər. Faydalı müzakirələrin aparıldığı iclasda maraqlı təkliflər irəli sürüldü.
Bununla da, 150 yaşlı Azərbaycan peşəkar teatrının inkişaf perspektivlərinin müzakirə olunduğu, iki gün davam edən forum öz işini başa vurdu. Sonda xatirə şəkilləri çəkdirildi.

As reported earlier, on April 11-12, the theater forum titled "Azerbaijani Theater - 150: development prospects" was held in Baku as part of the "Year of Heydar Aliyev".
The forum, jointly organized by the Ministry of Culture and the Heydar Aliyev Center with the participation of the Azerbaijan State University of Culture and Arts (ADMIU), continued its work on April 12 with the first-panel meeting on "Conception and strategic goals". The meeting addressed topics such as the "National theater development strategy," "Formation of audience demand and stimulation of audience flow," "Marketing and advertising strategy," and "The role of independent theaters in the contemporary theater process."
In the discussion moderated by the deputy director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, Vafa Muhajirova Bakhtiyar Khanizadeh, the artistic director of the Azerbaijan State Pantomime Theater, shared his thoughts on theater and education, while Naida Ismayilzadeh, the director of the Azerbaijan State Theater of young Spectators expressed her views on reforms, traditions, festivals, and modern requirements in the theater industry. Vidadi Hasanov, the head of "M Teatr", highlighted the problems faced by independent theaters, and Gumrah Omar, the production director of the Azerbaijan State Yug Theater, talked about the director's work and the exchange of experience.
During the panel discussion, Tarlan Rasul, head of "dOM" theater, talked about a specific approach to solving theater issues, and Nihad Gulamzadeh, head of "Asa" theater, discussed the relationship between the audience and theater. At the meeting, experts answered questions and offered various suggestions.
The final panel meeting of the forum was held in the second half of the day. Honored Art Worker Aligismat Lalayev, the director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, moderated the meeting.
During the panel focused on the development of human capital in the field of theater, attendees discussed various topics such as "Mechanisms for harmonization of demand and supply in theater education", "Theatre as an effective platform for the promotion of current issues", "The need to build a system and apply innovative ideas", "Festival movement in modern theater art" and " Personnel capacity in regional theaters.".
The Chief Director of the Azerbaijan State Academic Russian Drama Theater Alexander Sharovski, Dean of the Department of Theater Art of the Azerbaijan State University of Culture and Arts Buyukkhanim Talybova, the Chief Director of the Shaki State Drama Theater Mirbala Salimli, Director of the Azerbaijan State Theater of Young Spectators Nijat Kazimov, Producer of the Academic Musical Theater Irada Gozalova, and a theater critic and an employee of the Union of Theater Workers Daghlar Yusif shared their thoughts on the aforementioned topics. The discussions were fruitful and led to some interesting suggestions.
Thus, the two-day forum, which focused on the development prospects of the 150-year-old Azerbaijani professional theater, concluded its activities. It concluded with taking some pictures to commemorate the event.