Xəbər verdiyimiz kimi, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində 11-12 aprel tarixlərində Bakıda “Azərbaycan teatrı – 150: inkişaf perspektivləri” mövzusunda Teatr Forumu keçirildi.
Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin (ADMİU) iştirakı ilə gerçəkləşən forum öz işini aprelin 12-də "Konsepsiya və strateji hədəflər" mövzusunda birinci panel iclasla davam etdirdi.
İclasda “Milli teatrın inkişaf strategiyası”, “Auditoriya tələbinin formalaşması və tamaşaçı axınının stimullaşdırılması", "Marketinq və reklam strategiyası", "Çağdaş teatr prosesində müstəqil teatrların rolu" mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktor müavini Vəfa Mühacirovanın moderatorluğu ilə keçən müzakirədə Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrının bədii rəhbəri Xalq artisti Bəxtiyar Xanızadə teatr və təhsil, teatr sənəti dünən və bu gün mövzusunda danışdı. Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının direktoru Naidə İsmayılzadə teatr sahəsində islahatlar, ənənələr, festivallar və müasir  tələblər barədə fikirlərini bölüşdü. “M Teatr”ın rəhbəri Xalq artisti Vidadi Həsənov müstəqil teatrların problemləri, Azərbaycan Dövlət Yuğ Teatrının quruluşu rejissoru Gümrah Ömər rejissor işi və təcrübə mübadiləsi mövzularında çıxış etdilər.
Panel müzakirədə həmçinin "dOM" teatrının rəhbəri Tərlan Rəsul teatr problemlərinə spesifik yanaşma, "Əsa" teatrının rəhbəri Nihad Qulamzadə isə tamaşaçı-teatr münasibətləri barədə söz açdılar.
İclasda mütəxəssislər tərəfindən suallar cavablandırıldı, müxtəlif təkliflər səsləndirildi.
“Teatr sahəsində insan kapitalının inkişafı”
Günün ikinci yarısında Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Əməkdar incəsənət xadimi Əliqismət Lalayevin moderatorluğu ilə forumun sonuncu panel iclası keçirildi.
“Teatr sahəsində insan kapitalının inkişafı” mövzusuna həsr olunan paneldə “Teatr təhsilində tələblə təklifin uzlaşma mexanizmi”, “Teatr aktual məsələlərin effektiv təbliğat platforması kimi”, “Sistemin qurulması və innovativ ideyaların tətbiqi zərurəti”, “Müasir teatr sənətində festival hərəkatı” və “Region teatrlarında kadr potensialı” mövzuları üzrə müzakirələr aparıldı.
Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının baş rejissoru Xalq artisti Aleksandr Şarovski, ADMİU-nun Teatr sənəti kafedrasının dekanı Böyükxanım Talıbova, Şəki Dövlət Dram Teatrının baş rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi Mirbala Səlimli, Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının rejissoru Əməkdar artist Nicat Kazımov, Akademik Musiqili Teatrın quruluşçu rejissoru İradə Gözəlova və Teatr Xadimləri İttifaqının əməkdaşı, teatrşünas Dağlar Yusif qeyd olunan mövzularla bağlı çıxış etdilər. Faydalı müzakirələrin aparıldığı iclasda maraqlı təkliflər irəli sürüldü.
Bununla da, 150 yaşlı Azərbaycan peşəkar teatrının inkişaf perspektivlərinin müzakirə olunduğu, iki gün davam edən forum öz işini başa vurdu. Sonda xatirə şəkilləri çəkdirildi.

Как мы уже сообщали, в рамках "Года Гейдара Алиева" 11-12 апреля в Баку прошёл Театральный Форум на тему "Азербайджанский театр - 150: перспективы развития".
Форум, организованный совместно Министерством Культуры и Центром Гейдара Алиева при участии Азербайджанского Государственного Университета Культуры и Искусств (АГУКИ), продолжил свою работу проведением 12 апреля первого панельного заседания на тему «Концепция и стратегические цели».
На заседании состоялись обсуждения на темы «Стратегия развития национального театра», «Формирование зрительского спроса и стимулирование зрительского потока», «Маркетинговая и рекламная стратегия», «Роль независимых театров в современном театральном процессе».
В дискуссии, которую модерировала заместитель директора Азербайджанского Государственного Академического Музыкального театра Вафа Мухаджирова, художественный руководитель Азербайджанского Государственного Театра Пантомимы, Народный артист Бахтияр Ханызаде рассказал о театре и образовании, театральном искусстве вчера и сегодня. Директор Азербайджанского Государственного Театра Юного Зрителя Наида Исмаилзаде поделилась своим взглядом на реформы, традиции, фестивали и современные требования в области театра. Руководитель «М Театра», Народный артист Видади Гасанов рассказал о проблемах независимых театров, режиссёр-постановщик Азербайджанского Государственного Театра Юг Гумрах Омар, выступил на темы режиссёрской работы и обмена опытом.
В панельной дискуссии руководитель театра «дОМ» Тарлан Расул рассказал об особом подходе к театральным проблемам, а руководитель театра «Аса» Нихад Гуламзаде рассказал об отношениях зритель-театр.
На встрече специалисты ответили на вопросы, прозвучали различные предложения.
«Развитие человеческого капитала в сфере театра»
Во второй половине дня состоялось последнее панельное заседание форума под модерацией директора Азербайджанского Государственного Академического Музыкального Театра, Заслуженного деятеля искусств Алигисмет Лалаева.
На панели, посвящённой теме «Развитие человеческого капитала в сфере театра» были проведены обсуждения на темы «Механизм согласования спроса и предложения в театральном образовании», «Театр как эффективная площадка для продвижения актуальных вопросов», «Необходимость строить систему и применять инновационные идеи», «Фестивальное движение в современном театральном искусстве» и «Кадровый потенциал в региональных театрах».
На вышеупомянутые темы выступили Главный режиссёр Азербайджанского Государственного Академического Русского Драматического Театра, Народный артист Александр Шаровский, декан кафедры Театрального искусства АГУКИ Бёюкханум Талыбова, главный режиссёр Шекинского Государственного Драматического Театра, Заслуженный деятель искусств Мирбала Салимли, режиссёр Азербайджанского Государственного Театра Юного Зрителя, Заслуженный артист Ниджат Казымов, режиссёр-постановщик Академического Музыкального Театра Ирада Гёзалова и сотрудник Союза Театральных Деятелей, театральный критик Даглар Юсиф. На встрече состоялись полезные обсуждения, были выдвинуты интересные предложения.
На этом двухдневный форум, на котором обсуждались перспективы развития 150-летнего азербайджанского профессионального театра, завершил свою работу. В завершение были сделаны памятные фотографии.