Mədəniyyət naziri Anar Kərimov Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov yanvarın 26-da Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Jan Batist Lömuan ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Fransa arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq, bu əlaqələrin perspektivi, həmçinin 2020-ci ilin Vətən müharibəsi və Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin azad olunmasından sonra yaranmış vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Anar Kərimov Fransa və Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrin mövcud vəziyyəti, iki ölkə mədəniyyətinin qarşılıqlı təbliği ilə bağlı reallaşdırılan tədbirlər, o cümlədən ölkəmizin Fransada həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
Vətən müharibəsi və müzəffər Azərbaycan Ordusu tərəfindən işğaldan azad olunan ərazilərdə tarixi abidələrin və mədəni infrastrukturun vəziyyəti barədə söz açan nazir qeyd edib ki, Ermənistan 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı ərazilərdə Azərbaycanın mədəni irsinə qarşı talan və “təmizləmə” həyata keçirib. Bu ərazilərdə mədəniyyətlə bağlı bütün infrastruktur, eləcə də qəbiristanlıqlar, məscidlər, xristian abidələri və digər məkanlar erməni işğalçı qüvvələri tərəfindən məqsədli şəkildə dağıdılıb.
Dövlət katibi Jan-Batist Lömuan qəbulə görə təşəkkürünü bildirərək hazırkı səfərin məqsədinin Azərbaycan tərəfi ilə fikir mübadiləsi aparmaq, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı üçün zəmin yaratmaq olduğunu deyib. Qonaq eyni zamanda Azərbaycanın işğaldan azad olunan ərazilərinə UNESCO missiyasının gəlməsi ilə bağlı məsələyə toxunub.
Anar Kərimov bu məsələyə dair hazırda danışıqların davam etdiyini bildirərək, müstəqil ekspertlərdən ibarət UNESCO missiyasının, təşkilatın 1954-cü il Haaqa Konvensiyasına və digər BMT sənədlərinə uyğun olaraq, ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmət çərçivəsində, beynəlxalq hüquqda mədəni mülkiyyət hesab olunan bütün müəssisə və abidələri əhatə etməsi ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin mövqeyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin, missiyanın həyata keçirilməsi üçün təhlükəsizlik baxımından ərazinin ilk öncə minalardan təmizlənməsi və iqlim şəraitinin nəzərə alınmasının vacibliyini qeyd edib.
Nazir eyni zamanda Fransa cəmiyyətində, eləcə də UNESCO tərəfindən bu məsələ ilə bağlı daha çox xristian abidələrinə dair fikirlərin səsləndirilməsinin və həmin ərazilərdə dağıdılmış İslam irsi barədə hər hansı mövqeyin ifadə olunmamasının Azərbaycanda təəssüflə qarşılandığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, dini-etnik mənsubiyyətindən və xarakterindən asılı olmayaraq, işğaldan azad olunan ərazilərdəki və ümumilikdə ölkəmizdəki bütün inanc yerlərinin, abidələrin qorunması dövlət siyasəti səviyyəsində həyata keçirilir.
Qeyd olunub ki, müxtəlif xalqlar və mədəniyyətlər arasında dialoq və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən irəli sürülən “Bakı Prosesi”, Bakıda ənənəvi olaraq keçirilən Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, Dünya Dini Liderlərin Sammiti, habelə bir sıra ölkələrdə müxtəlif dini mədəni məkanların bərpa edilməsi ilə bağlı reallaşdırılan layihələr ölkəmizin bu sahədə  siyasətinin açıq göstəricisidir.

Министр культуры встретился с государственным секретарем Министерства Европы и иностранных дел Франции
26 января министр культуры Азербайджанской Республики Анар Керимов встретился с государственным секретарем Министерства Европы и иностранных дел Франции Жаном Батистом Лемуаном.
На встрече состоялся обмен мнениями о сотрудничестве между Азербайджаном и Францией в культурной сфере культуры, перспективах этих связей, а также ситуации, сложившейся после Отечественной войны 2020 года и освобождения оккупированных территорий Азербайджана.
Анар Керимов проинформировал о нынешнем состоянии культурных связей между Францией и Азербайджаном, мероприятиях, проводимых в связи со взаимной пропагандой культуры двух стран, в том числе проектах нашей страны во Франции.
Говоря об Отечественной войне и состоянии исторических памятников и культурной инфраструктуры на территориях, освобождённых от оккупации доблестной Азербайджанской армией, министр отметил, что Армения разграбила и "очистила" культурное наследие Азербайджана на территориях, находившихся под оккупацией почти 30 лет. Вся культурная инфраструктура, включая кладбища, мечети, христианские памятники и другие объекты были целенаправленно разрушены вооруженными силами Армении.
Государственный секретарь Жан Батист Лемуан выразил признательность за прием и отметил, что цель нынешнего визита заключается в проведении обмена мнениями с азербайджанской стороной, создании основы для развития взаимных связей. Гость также затронул вопрос посещения миссией ЮНЕСКО освобождённых от оккупации азербайджанских территорий.
Сообщив о продолжении переговоров по этому вопросу, Анар Керимов довел до внимания позицию азербайджанской стороны в связи с охватом миссией ЮНЕСКО в составе независимых экспертов всех учреждений и памятников, считающихся культурным имуществом в международном праве, в соответствии с Гаагской конвенцией 1954 года и другими документами ООН, в рамках уважения к территориальной целостности и суверенитету нашей страны.
Министр также подчеркнул первоочередную важность очищения от мин территорий и учета климатических условий для безопасного осуществления миссии.
Он отметил, что в Азербайджане с сожалением воспринимается факт озвучивания во французском обществе, а также в ЮНЕСКО мнений о состоянии христианских памятников, и не высказывания какой-либо позиции в связи с разрушенным исламским наследием на этих территориях. Министр констатировал, что независимо от религиозно-этнической принадлежности и характера, сохранение всех святилищ и памятников на освобожденных территориях, а также повсеместно в нашей стране проводится на уровне государственной политики.
Было отмечено, что "Бакинский процесс", выдвинутый Президентом Азербайджанской Республики для развития диалога и сотрудничества между различными народами и культурами, а также традиционно проводимые в Баку Всемирный форум по межкультурному диалогу, Саммит религиозных лидеров мира, проекты, реализуемые в различных странах по реставрации ряда религиозно-культурных объектов наглядно свидетельствуют о политике нашей страны в этой сфере.