Azərbaycan-Tacikistan sənədləri imzalanıb
Aprelin 5-də Düşənbədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon ilə geniş tərkibdə görüşü başa çatdıqdan sonra sənədlərin imzalanması mərasimi olub.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Tacikistan Respublikası Hökuməti arasında yerquruluşu, torpaq münasibətləri, kadastr, geodeziya, kartoqrafiya, Yerin məsafədən zondlanması və coğrafi informasiya sistemləri sahələrində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Tacikistan Respublikasının xarici işlər naziri Sirojiddin Muhriddin imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi ilə Tacikistan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Tacikistan Respublikasının daxili işlər naziri Ramazon Rahimzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi ilə Tacikistan Respublikası Hökuməti yanında Gömrük Xidməti arasında Azərbaycan Respublikası və Tacikistan Respublikası arasında keçirilən mal və nəqliyyat vasitələri barədə ilkin məlumat mübadiləsinin təşkili haqqında Protokol”u Azərbaycan Respublikasının Tacikistan Respublikasındakı səfiri Əlimirzamin Əskərov və Tacikistan Respublikası Hökuməti yanında Gömrük Xidmətinin rəisi Xurşed Karimzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Monitorinqi Xidməti ilə Tacikistan Milli Bankı yanında Maliyyə Monitorinqi Departamenti arasında cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması, əlaqəli əsas (predikativ) cinayətlər və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi ilə bağlı maliyyə kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsi üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Tacikistan Milli Bankının sədri Hokim Xoliqzoda imzaladılar.
“2025-ci ilədək Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Tacikistan Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Tədbirlər Planı”nı Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Tacikistan Respublikasının iqtisadi inkişaf və ticarət naziri Zavki Zavkizoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə Tacikistan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında 2023-2024-cü illər üzrə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dair Yol Xəritəsi”ni Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Tacikistan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Kurbon Hakimzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Tacikistan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında 2023-2024-cü illər üzrə Əməkdaşlıq Proqramı”nı Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Tacikistan Respublikasının xarici işlər naziri Sirojiddin Muhriddin imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Tacikistan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi arasında mədəniyyət sahəsində 2023-2024-cü illər üzrə əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazir vəzifəsini icra edən Adil Kərimli və Tacikistan Respublikasının mədəniyyət naziri Zulfiya Davlatzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Tacikistan Respublikasının İnvestisiyalar və Dövlət Əmlakının İdarə Olunması üzrə Dövlət Komitəsi arasında investisiyalar, startapların təşviqi və sahibkarlıq sahəsində Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Tacikistan Respublikasının İnvestisiyalar və Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Sadyi Kodirzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi ilə Tacikistan Respublikasının Hökuməti yanında Turizmin İnkişafı üzrə Komitə arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının Tacikistan Respublikasındakı səfiri Əlimirzamin Əskərov və Tacikistan Respublikasının Hökuməti yanında Turizmin İnkişafı üzrə Komitənin sədri Kamoliddin Muminzod imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı və Tacikistan Milli Bankı arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov və Tacikistan Milli Bankının sədri Hokim Xoliqzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) ilə Tacikistan Respublikasının İnvestisiyalar və Dövlət Əmlakının İdarə Olunması üzrə Dövlət Komitəsi yanında “Tacinvest” Dövlət Unitar Müəssisəsi arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Tacikistan Respublikasının İnvestisiyalar və Dövlət Əmlakının İdarə Olunması üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Sadyi Kodirzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Şuşa şəhəri ilə Tacikistan Respublikasının İsfara şəhəri arasında qardaşlaşma əlaqələrinin qurulması haqqında Protokol”u Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonu üzrə xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov və Tacikistan Respublikasının İsfara şəhərinin rəhbəri Baxovaddin Baxodurzoda imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə Tacikistan Respublikasının Ticarət və Sənaye Palatası arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Tacikistan Respublikasının Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Camşed Cumaxonzoda imzaladılar.

Azerbaijan, Tajikistan signed documents
Following the expanded meeting of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, a ceremony of signing documents has been held.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirojiddin Muhriddin signed an “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Tajikistan on cooperation in the field of land utilization, land relations, cadastre, geodesy, cartography, remote sensing and geographic information system”.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Internal Affairs of the Republic of Tajikistan Rakhimzoda Ramazon signed an “Agreement on cooperation between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Tajikistan”.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Tajikistan Alimirzamin Asgarov and head of the Customs Service under the Government of the Republic of Tajikistan Karimzoda Khurshed signed a “Protocol between the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan and the Customs Service under the Government of the Republic of Tajikistan on arranging exchange of preliminary information on goods and vehicles transported between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Tajikistan”.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Chairman of the National Bank of Tajikistan Kholiqzoda Hokim signed a “Memorandum of Understanding between the Financial Monitoring Service of the Republic of Azerbaijan and the Financial Monitoring Department under the National Bank of Tajikistan on cooperation in the exchange of financial intelligence information in the field of money laundering, related predicate crimes and terrorism financing”.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Minister of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan Zavqizoda Zavqi signed an “Action Plan for economic cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Tajikistan until 2025”.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Agriculture of the Republic of Tajikistan Hakimzoda Qurbon signed a “Roadmap on strengthening cooperation in the field of agriculture between the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Agriculture of the Republic of Tajikistan for 2023-2024”.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan Sirojiddin Muhriddin signed a “Program of cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan for 2023-2024”.
First Deputy Minister, acting Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Adil Karimli and Minister of Culture of the Republic of Tajikistan Davlatzoda Zulfiya signed a “Memorandum on cultural cooperation between the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Culture of the Republic of Tajikistan for 2023-2024”.
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Chairman of the State Committee on Investment and State Property Management of the Republic of Tajikistan Qodirzoda Sadi signed a “Draft agreement in the field of investments, start-up promotion and entrepreneurship between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the State Committee on Investment and Property Management of the Republic of Tajikistan”.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Tajikistan Alimirzamin Asgarov and Chairman of the Committee of Tourism Development under the Government of the Republic of Tajikistan Muminzod Kamoliddin signed a “Memorandum on cooperation in the field of tourism between the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan and the Committee of Tourism Development under the Government of the Republic of Tajikistan”.
Chairman of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan Taleh Kazimov and Chairman of the National Bank of Tajikistan Kholiqzoda Hokim signed a "Memorandum of Understanding between the Central Bank of the Republic of Azerbaijan and the National Bank of Tajikistan".
Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov and Chairman of the State Committee on Investment and State Property Management of the Republic of Tajikistan Qodirzoda Sadi signed a "Memorandum of Understanding between the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan and State Unitary Enterprise “Tajinvest” under the State Committee on Investment and State Property Management of the Republic of Tajikistan”.
Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha district Aydin Karimov and Chairman of the city of Isfara of the Republic of Tajikistan Bahovaddin Bahodurzoda signed a "Protocol on the establishment of twinning relations between the city of Shusha of the Republic of Azerbaijan and the city of Isfara of the Republic of Tajikistan".
Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan Orkhan Mammadov and Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Tajikistan Jamshed Jumakhonzoda signed a "Memorandum of Understanding between the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan and the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Tajikistan".