Görkəmli bəstəkar Qara Qarayevin doğum günündə məzarı ziyarət olundu
Fevralın 5-də böyük bəstəkar, pedaqoq, SSRİ Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, akademik Qara Qarayevin (1918-1982) anadan olmasının 105-ci ildönümü tamam oldu. Bu münasibətlə I Fəxri xiyabanda dahi musiqiçinin məzarı ziyarət olundu, üzərinə tər çiçəklər düzülüb.
Anım mərasimində mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət Məktəbinin kollektivi və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycan və dünya musiqi mədəniyyətinə böyük töhfələr vermiş Qara Qarayev milli və bəşəri xarakterli yaradıcılığı ilə gələcəyə yeni yollar açan novator sənətkar kimi tanınıb. O, həmçinin böyük bir bəstəkarlıq məktəbi yaradıb. Həmin məktəbin yetirmələri bu gün Azərbaycan musiqisinin dünyaya tanıdılmasına öz töhfələrini verirlər.
Qara Qarayevin hər bir əsərinin premyerası Azərbaycan musiqi tarixində xüsusi hadisəyə, sənət bayramına çevrilib. Dahi sənətkarın əsərləri keçmiş SSRİ respublikalarında, ABŞ, Polşa, Misir, İspaniya, İtaliya, Fransa, Yaponiya və Almaniyada keçirilən möhtəşəm musiqi tədbirlərində müvəffəqiyyətlə səsləndirilib.
Bəstəkarın mütəfəkkir şair Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poemasından bəhrələnərək yaratdığı “Yeddi gözəl” və Cənubi Afrika yazıçısı Piter Abrahamsın romanı əsasında yazdığı “İldırımlı yollarla” baletləri müəllifinə dünya şöhrəti qazandırıb. Müəllifin “Birinci simfoniya”sı Azərbaycanın ilk simfoniyaları arasında mühüm yer tutur. “Don Kixot” simfonik qravürləri, “Vyetnam süitası” əsərləri Qara Qarayev yaradıcılığının dəyərli səhifələridir. O, həmçinin Cövdət Hacıyevlə birlikdə “Vətən” operasının müəllifidir. 24 prelüd silsiləsi, skripka və fortepiano üçün sonata, romans və kantatalar yazan Qara Qarayev “Uzaq sahillərdə”, “Onun böyük ürəyi”, “Bir məhəllədən iki nəfər”, “İnsan məskən salır”, “Nizami” və s. filmlərə, teatr tamaşalarına ölməz musiqilər bəstələyib.

Могилу известного композитора Кара Караева почтили в день его рождения
5-го февраля исполнилось 105 лет со дня рождения великого композитора, педагога, Народного артиста СССР, Героя Социалистического Труда, академика Кара Караева (1918-1982). По этому случаю на Первой Аллее почётного захоронения почтили могилу гениального музыканта и возложили к ней цветы.
В мемориальной церемонии приняли участие деятели культуры и искусства, сотрудники Центральной Школы Искусств имени Кара Караева и другие гости.
Кара Караев, внёсший большой вклад в Азербайджанскую и мировую музыкальную культуру, был признан творцом-новатором, открывшим своим творчеством, носившим как национальный, так и общечеловеческий характер, новые пути в будущее. Он также создал большую композиторскую школу. Воспитанники этой школы сегодня вносят свой вклад в представление азербайджанской музыки миру.
Премьера каждого произведения Кара Караева становилась в истории азербайджанской музыки особым событием, праздником искусства. Произведения гениального композитора с успехом исполнялись на представительных музыкальных мероприятиях, проходивших в республиках бывшего СССР, США, Польше, Египте, Испании, Италии, Франции, Японии и Германии.
Мировую известность композитору принесли балеты «Семь красавиц» по поэме поэта-мыслителя Низами Гянджеви и «Тропою Грома» по роману южноафриканского писателя Питера Абрахамса. «Первая симфония» автора занимает важное место среди первых симфоний Азербайджана. Симфонические гравюры «Дон Кихот», произведение «Вьетнамская сюита» – ценные страницы творчества Кара Караева. В соавторстве с Джавдетом Гаджиевым композитор создал оперу «Родина».  Кара Караев, написавший цикл из 24 прелюдий, написавший сонаты, романсы и кантаты для скрипки и фортепиано, также является автором бессмертных мелодий к таким фильмам и театральным постановкам как «На дальних берегах», «Его большое сердце», «Двое из одного квартала», «Человек бросает якорь», «Низами» и другим.