Ölkəmizdə keçirilən Tacikistan Mədəniyyəti Günləri başa çatıb
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 19–23 may tarixlərində ölkəmizdə keçirilən Tacikistan Mədəniyyəti Günləri sona çatıb.
Mədəniyyət günlərinin sonuncu günündə – mayın 23-də Fikrət Əmirov adına Gəncə Dövlət Filarmoniyasında "Tacikistan və Azərbaycan dostluğu" adlı geniş konsert proqramı təqdim olunub.
Musiqili axşamın tamaşaçıları arasında Tacikistan Respublikasının mədəniyyət naziri xanım Matlubaxon Sattoriyen, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Adil Tağıyev, Gəncə-Daşkəsən Regional Mədəniyyət İdarəsinin rəisi Pərvin Kazımov, Fikrət Əmirov adına Gəncə Dövlət Filarmoniyasının direktoru Əməkdar artist Ramil Qasımov, iki ölkənin mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar olub.
Konsertdə Tacikistanın Xalq artistləri Mirəli Dostizoda, Rüstəm Dulloyev, Raxmatullo Hoşimov, Əməkdar artistlər Sitorai Karomatullo, Davlat Nəzriyev, Güləsal Pulodova, Məhəmmədrafi Karomatullo, Fotimai Məşrabın, Fəxriddini Malikin, Nigina Amonkulova, Haknazar Alovatov, eləcə də Qaffar Vəlamatzadə adına Dövlət Əməkdar Rəqs Ansamblı, “Lola”, “Zebo” və “Parastu”, “Gülrez”, “Cahonoro”, “Bazmoro” rəqs ansamblları və başqaları çıxış ediblər.
Proqramda “Sevdiyim diyar”, “Bu gözəl gözlər”, “Tacikistan-Azərbaycan”, “Sevgim”, “Dostluğun nuru” və digər mahnılar ifa olunub.
Tacikistan sənətçilərinin təqdim etdiyi musiqi və rəqs nömrələri böyük maraq və alqışlarla qarşılanıb.
Qonaq ifaçıların Azərbaycan musiqisinə müraciəti isə xüsusi rəğbət doğurub. “Azərbaycan", "Sarı gəlin" və “Sevgili canan” mahnıları gurultulu alqışlarla mükafatlandırılıb.
Bununla da ölkəmizdə Tacikistan mədəniyyəti və incəsənəti şöləni tarixə qovuşub.
Xatırladaq ki, mədəniyyət günləri çərçivəsində Tacikistan incəsənət ustalarının qala-konserti ilə yanaşı, Tacik kinosu günləri və bu ölkənin rəssamlarının əsərləri, xalq sənətkarlıq nümunələri və milli geyimlərindən ibarət sərgi təşkil edilib.

Завершились Дни культуры Таджикистана в нашей стране
Подошли к концу организованные Министерством культуры Азербайджанской Республики Дни культуры Таджикистана в нашей стране, прошедшие 19-23 мая.
В последний день Дней культуры – 23 мая в Гянджинской государственной филармонии имени Фикрета Амирова была представлена ​​широкая концертная программа под названием «Дружба таджикистана и Азербайджана».
Среди зрителей музыкального вечера были министр культуры Республики Таджикистан г-жа Матлубахон Сатториен, заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Мурад Гусейнов, заместитель главы исполнительной власти города Гянджи Адиль Тагиев, руководитель Гянджа-Дашкесанского регионального управления культуры Парвин Кязимов, директор Гянджинской государственной филармонии имени Фикрета Амирова, заслуженный артист Рамиль Гасымов, деятели культуры и искусства двух стран, представители общественности и другие гости.
На концерте выступили народные артисты Таджикистана Мирали Достизода, Рустам Дуллоев, Рахматулло Хошимов, заслуженные артисты Ситораи Кароматулло, Давлат Назриев, Гулесал Пулодова, Махамадрафи Кароматулло, Фотимай Машрабин, Фахриддини Маликин, Нигина Амонкулова, Хакназар Аловатов, а также выступили Государственный заслуженный ансамбль танца имени Гаффара Веламатзаде, танцевальные ансамбли «Лола», «Зебо» и «Парасту», «Гюльрез», «Кахоноро», «Базморо» и другие.
В программе прозвучали «Любимый Край», «Эти красивые глаза», «Таджикистан-Азербайджан», «Любовь», «Свет дружбы» и другие песни.
Музыкально-танцевальные номера, представленные таджикскими артистами, были встречены с большим интересом и аплодисментами.
Особую симпатию вызвало обращение приглашенных певцов к азербайджанской музыке. Песни «Азербайджан», «Сары Гялин» и «Севгили Джанан» были вознаграждены бурными аплодисментами.
На этом праздник культуры и искусства Таджикистана в нашей стране завершился.
Напомним, что помимо гала-концерта мастеров искусства Таджикистана в рамках Дней культуры были организованы дни таджикского кино и выставка произведений художников этой страны, народных промыслов и национальных костюмов.