Gənc Tamaşaçılar Teatrına və Gəncə Dövlət Dram Teatrına “milli” statusu verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə digər sahələr kimi, mədəniyyət sahəsi, xüsusilə, incəsənətin əsas qolu olan teatrın inkişafı da daim diqqətdə saxlanılır. Eyni zamanda Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə mədəniyyət xadimlərinin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması, yaradıcılıq imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı mühüm işlər həyata keçirilir.
Bu siyasətin davamı kimi, ölkəmizdə teatrların inkişafına, sahənin nüfuzunun artırılmasına xidmət edən növbəti addım olaraq Nazirlər Kabineti tərəfindən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrına və Gəncə Dövlət Dram Teatrına “milli” statusu verilib.
Yeni status uzun illərdir fəaliyyət göstərən, özünəməxsus sənət ənənələri olan hər iki teatrda çalışan insanların maddi rifahının yaxşılaşmasına, yaradıcılıq fəaliyyətinə böyük stimul olacaq.
Hazırda dövlət teatrlarında maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, habelə bu sahədə institusional və məzmun dəyişikliyi istiqamətində işlər davam etdirilir.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, постоянно держит в центре своего внимания наряду с другими сферами жизни нашей страны и развитие сферы культуры, в особенности развитие театра, который является основной отраслью в сфере искусства. В то же время по инициативе и поддержке Первого вице-президента, руководителя Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиевой проводятся в жизнь важные работы, связанные с улучшением социальных условий жизни деятелей культуры и расширением творческих возможностей в их деятельности.
В продолжение этой политики Кабинет Министров придал Азербайджанскому государственному театру юного зрителя и Гянджинскому государственному драматическому театру статус «национальный», что является очередным шагом в развитии театров в нашей стране и повышении влиятельности отрасли.
Новый статус станет отличным стимулом для улучшения материального благосостояния людей, работающих в обоих осуществляющих свою деятельность уже много лет и имеющих свои творческие традиции театра.
В настоящее время продолжается работа в направлении укрепления материально-технической базы государственных театров, а также институциональных и содержательных изменений в этой сфере.