Gənc Tamaşaçılar Teatrına və Gəncə Dövlət Dram Teatrına “milli” statusu verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə digər sahələr kimi, mədəniyyət sahəsi, xüsusilə, incəsənətin əsas qolu olan teatrın inkişafı da daim diqqətdə saxlanılır. Eyni zamanda Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə mədəniyyət xadimlərinin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması, yaradıcılıq imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı mühüm işlər həyata keçirilir.
Bu siyasətin davamı kimi, ölkəmizdə teatrların inkişafına, sahənin nüfuzunun artırılmasına xidmət edən növbəti addım olaraq Nazirlər Kabineti tərəfindən Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrına və Gəncə Dövlət Dram Teatrına “milli” statusu verilib.
Yeni status uzun illərdir fəaliyyət göstərən, özünəməxsus sənət ənənələri olan hər iki teatrda çalışan insanların maddi rifahının yaxşılaşmasına, yaradıcılıq fəaliyyətinə böyük stimul olacaq.
Hazırda dövlət teatrlarında maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, habelə bu sahədə institusional və məzmun dəyişikliyi istiqamətində işlər davam etdirilir.

Like other sectors in our country, President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan always pays special attention to the cultural field, particularly theater, the main branch of art. At the same time, with the initiative and support of the First Vice-President, and the head of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, important work is being done to improve the social conditions of cultural figures and expand creative opportunities.
As part of this policy, the Cabinet of Ministers has elevated the Azerbaijan State Theatre of Young Spectators and the Ganja State Drama Theater to "national" status. This is viewed as the next step towards the development of theatre in our country and raising the reputation of this field.
The new status will provide a viable incentive to improve the financial well-being of individuals working in these long-standing theaters with their own artistic traditions, and will also stimulate creative endeavors.
Currently, efforts are underway to reinforce the material and technical resources of state theaters, alongside changes in both institutional and content aspects within this field.