Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirlinin nümayəndə heyəti 25-26 sentyabr tarixlərində Qətər Dövlətinin Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında iştirak edib.
Səfər çərçivəsində  Qədər Dövlətinin Mədəniyyət Nazirliyində bu ölkənin mədəniyyət naziri Şeyx Əbdülrəhman bin Həməd əl-Tani ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətini salamlayan Şeyx Əbdülrəhman bin Həməd əl-Tani iki ölkə arasında mədəni əlaqələrdən söz açıb, münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Bildirilib ki, mədəniyyət və informasiya sahəsində əlaqələrin inkişafı üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Qətərli nazir Azərbaycanda olduğunu, ölkəmizin mədəniyyətini, insanlarını, mətbəxini sevdiyini bildirib. O, iki ölkənin qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirilməsinin, eləcə də muzey sahəsində təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Adil Kərimli səmimi qəbula, İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci konfransında iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən xüsusi diqqətə və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd olunub ki, dövlət başçılarımızın dostluq münasibətləri, digər sahələrdə olduğu kimi, mədəni əlaqələrin də inkişafına zəmin yaradıb.  Görüşdə Qətərin mədəniyyət naziri bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək beynəlxalq kitab sərgisinə və 2024-cü ildə paytaxtımızda təşkil olunacaq VI Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna da dəvət edilib.
Bu il Qətərdə Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin keçirilməsinin planlaşdırıldığı və tədbirin təqviminin və proqramının dəqiqləşdirilməsi üzərində iş aparıldığı diqqətə çatdırılıb.

As we reported, the delegation of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan took part in the 12th Conference of Ministers of Culture in Islamic World, held on September 25-26 in Doha, Qatar.
Within the framework of the visit, a meeting was held at the Ministry of Culture of the State of Qatar with the Minister of Culture of this country Sheikh Abdulrahman bin Hamad bin Jassim bin Hamad Al Thani.
Greeting the delegation, Sheikh Abdulrahman bin Hamad bin Jassim bin Hamad Al Thani spoke about cultural relations between the two countries and noted the importance of further development of relations. It was noted that there are wide opportunities for the development of relations in the fields of culture and information.
The Qatari Minister said that he had been to Azerbaijan, and loved the culture, people, and cuisine of our country. He stressed the importance of holding days of mutual culture of the two countries, as well as the exchange of experience in the field of museums.
Minister Adil Karimli expressed his gratitude for the warm reception, and special attention and hospitality rendered to the Azerbaijani delegation participating in the 12th Conference of Ministers of Culture in the Islamic World. It was noted that the friendly relations of our heads of state  have laid the foundation for the development of cultural relations, as in other areas.  At the meeting, the Minister of Culture of Qatar was also invited to the International Book Fair to be held in Baku in November this year and the VI World Forum on Intercultural Dialogue to be organized in our capital in 2024.
It was brought to attention that the days of Azerbaijani culture were planned to be held in Qatar this year, and work is underway to clarify the calendar and program of the event.