Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirlinin nümayəndə heyəti 25-26 sentyabr tarixlərində Qətər Dövlətinin Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında iştirak edib.
Səfər çərçivəsində  Qədər Dövlətinin Mədəniyyət Nazirliyində bu ölkənin mədəniyyət naziri Şeyx Əbdülrəhman bin Həməd əl-Tani ilə görüş keçirilib.
Nümayəndə heyətini salamlayan Şeyx Əbdülrəhman bin Həməd əl-Tani iki ölkə arasında mədəni əlaqələrdən söz açıb, münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Bildirilib ki, mədəniyyət və informasiya sahəsində əlaqələrin inkişafı üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Qətərli nazir Azərbaycanda olduğunu, ölkəmizin mədəniyyətini, insanlarını, mətbəxini sevdiyini bildirib. O, iki ölkənin qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirilməsinin, eləcə də muzey sahəsində təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Adil Kərimli səmimi qəbula, İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci konfransında iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən xüsusi diqqətə və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd olunub ki, dövlət başçılarımızın dostluq münasibətləri, digər sahələrdə olduğu kimi, mədəni əlaqələrin də inkişafına zəmin yaradıb.  Görüşdə Qətərin mədəniyyət naziri bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək beynəlxalq kitab sərgisinə və 2024-cü ildə paytaxtımızda təşkil olunacaq VI Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna da dəvət edilib.
Bu il Qətərdə Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin keçirilməsinin planlaşdırıldığı və tədbirin təqviminin və proqramının dəqiqləşdirilməsi üzərində iş aparıldığı diqqətə çatdırılıb.

Как мы уже сообщали, делегация Министерства Культуры Азербайджанской Республики приняла участие в 12-й Конференции Министров Культуры Исламского Мира, которая прошла 25-26 сентября в городе Доха Государства Катар.
В рамках визита в Министерстве Культуры Государства Катар состоялась встреча с министром культуры этой страны шейхом Абдулрахманом бин Хамадом Аль-Тани.
Приветствуя делегацию, Шейх Абдулрахман бин Хамад Аль-Тани рассказал о культурных связях между двумя странами и отметил важность дальнейшего развития отношений. Было отмечено, что имеются широкие возможности для развития связей в области культуры и информации.
Катарский министр отметил, что был в Азербайджане, любит культуру, людей, кухню нашей страны. Он подчеркнул важность проведения совместных Дней Культуры двух стран, а также обмена опытом в музейной сфере.
Министр Адиль Каримли поблагодарил за теплый прием, особое внимание и гостеприимство, оказанное азербайджанской делегации, принявшей участие в 12-й Конференции Министров Культуры Исламского Мира. Было отмечено, что дружеские отношения глав наших государств, как и в других сферах, заложили основу для развития культурных связей. На встрече министр культуры Катара также был приглашен на международную книжную выставку в Баку в ноябре этого года и VI Всемирный Форум Межкультурного Диалога в нашей столице в 2024 году.
Было доведено до сведения, что в этом году в Катаре запланировано проведение Дней Культуры Азербайджана и ведется работа по уточнению календаря и программы мероприятия.