Sentyabrın 18-dən 28-nədək Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Üzeyir Hacıbəyli XV Beynəlxalq Musiqi Festivalı keçiriləcək.
Festival çərçivəsində Bakı, Gəncə, Şəmkir və Şuşada açıq havada və müxtəlif məkanlarda konsertlər, tamaşalar, sərgilər, elmi konfrans, ustad dərsləri və digər tədbirlər nəzərdə tutulur.
2009-cu ildən etibarən keçirilən Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalının Milli Musiqi Gününə təsadüf edən ilk günü - sentyabrın 18-də Şuşa şəhərində açıq havada Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının təqdimatında “Leyli və Məcnun” operası nümayiş olunacaq. Eləcə də Bakıda Fəvvarələr Meydanında Azərbaycan Dövlət Nəfəs Alətləri Orkestri bayram konserti təqdim edəcək. Həmin gün axşam isə Heydər Əliyev Sarayında Xalq artisti Arif Məlikovun dünyanın bir sıra teatrlarının repertuarını bəzəyən “Məhəbbət əfsanəsi” baleti uzun fasilədən sonra yenidən öz vətənində nümayiş olunacaq.
Üzeyir Hacıbəyli XV Beynəlxalq Musiqi Festivalı bu il yeniyetmə və gənclər üçün xüsusi layihələrlə də yadda qalacaq. Belə ki, Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyası və Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən uşaq musiqi məktəblərinin şagirdlərindən ibarət 200 nəfərlik birləşmiş Xalq Çalğı Alətləri Orkestri Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında çıxış edəcək, gənc istedadların iştirakı ilə bədii proqramlar təşkil olunacaq. Festival günlərində Bakı şəhərindəki iri ticarət mərkəzlərində xüsusi ayrılmış yerlərdə məşhur müğənnilərin ifasında Üzeyir Hacıbəylinin vokal əsərləri karaoke formatında səslənəcək və arzu edən hər kəs bu karaokeyə qoşula biləcək.
ABŞ, Fransa, Gürcüstan, Xorvatiya, Rusiya, Sinqapur və digər ölkələrdən tanınmış musiqiçi və kollektivlərin də iştirak etdiyi festival günlərində Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyası, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının Kamera və Orqan Musiqisi Zalı, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının Opera Studiyasında və digər məkanlarda müxtəlif proqramlar təqdim olunacaq.

С 18 по 28 сентября при организационном участии Фонда Гейдара Алиева и Министерства Культуры пройдет XV Международный Музыкальный Фестиваль Узеира Гаджибейли.
В рамках фестиваля в Баку, Гяндже, Шамкире и Шуше запланировано проведение концертов, спектаклей, выставок, научных конференций, мастер-классов и других мероприятий как под открытым небом, так и в различных местах.
В первый день Международного Музыкального Фестиваля Узеира Гаджибейли, проводимого с 2009 года, который совпадает с Национальным Днем ​​Музыки – 18 сентября в городе Шуша под открытым небом будет исполнена опера «Лейли и Меджнун», в представлении Азербайджанского Государственного Академического Театр Оперы и Балета. В тот же день Азербайджанский Государственный Духовой Оркестр представит праздничный концерт на Площади Фонтанов в Баку. В этот же день вечером во Дворце Гейдара Алиева впервые после долгого перерыва вновь будет показан на родине балет Народного артиста Арифа Меликова "Легенда о любви", украшающий репертуар ряда театров мира.
XV Международный Музыкальный Фестиваль Узеира Гаджибейли запомнится в этом году и специальными проектами для подростков и молодежи. Так, в парке Центра Гейдара Алиева выступит Объединенный Оркестр Народных Музыкальных Инструментов, состоящий из 200 человек, являющихся учащимися Азербайджанской Государственной Детской Филармонии и действующих в Баку детских музыкальных школ, будут организованы творческие программы с участием молодых талантов. В дни фестиваля вокальные произведения Узеира Гаджибейли будут звучать в специально отведенных местах в крупных торговых центрах Баку в формате караоке в исполнении известных певцов, и любой желающий сможет присоединиться к этому караоке исполнению.
В дни фестиваля в котором также примут участие известные музыканты и коллективы из США, Франции, Грузии, Хорватии, России, Сингапура и других стран, в Азербайджанской Государственной Академической Филармонии имени Муслима Магомаева, Национальном Художественном Музее Азербайджана, Международном Центре Мугама, Зале Камерной и Органной музыки Азербайджанской Государственной Академической Филармонии, Оперной Студии Бакинской Музыкальной Академии имени Узеира Гаджибейли и на других площадках будут представлены различные программы.