Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur
Hər il mayın 18-i Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd edilir. Bu gün Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilmişdir və əsas məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında mühüm rol oynadığını göstərməkdir.
Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunmuş bu gün hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər, Dayanıqlılıq və Rifah” mövzusuna həsr olunub.
Beynəlxalq Muzeylər Günü ilə əlaqədar insanların asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların muzey müəssisələri vasitəsilə Azərbaycanın zəngin mədəni irsi ilə yaxından tanış olmalarının təmin edilməsi məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur. Beləliklə, vətəndaşlar və ölkəmizin qonaqları 18 may tarixində ödənişsiz olaraq muzeyləri ziyarət etmək imkanı əldə edəcəklər.

Open door day announced in museums for International Museum Day
International Museum Day is celebrated annually on May 18. This day was founded in 1977 under the initiative of the International Council of Museums (ICOM). The primary objective is to highlight the significant role museums play in society.
International Museum Day, instituted by the International Council of Museums (ICOM) to foster cultural exchange and collaboration among nations, is celebrated annually with a different theme. This year, the theme is "Museums, Sustainability, and Well-Being."
An "Open Door" day has been designated as part of the International Museum Day celebration at the museums under the Ministry of Culture in order to effectively manage people's leisure time and foster an appreciation for Azerbaijan's rich cultural heritage through museum establishments.
Thus, on May 18, both citizens and visitors to our country will be able to enjoy free admission to museums.