Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur
Hər il mayın 18-i Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd edilir. Bu gün Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilmişdir və əsas məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında mühüm rol oynadığını göstərməkdir.
Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunmuş bu gün hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər, Dayanıqlılıq və Rifah” mövzusuna həsr olunub.
Beynəlxalq Muzeylər Günü ilə əlaqədar insanların asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların muzey müəssisələri vasitəsilə Azərbaycanın zəngin mədəni irsi ilə yaxından tanış olmalarının təmin edilməsi məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzeylərdə “Açıq qapı” günü elan olunur. Beləliklə, vətəndaşlar və ölkəmizin qonaqları 18 may tarixində ödənişsiz olaraq muzeyləri ziyarət etmək imkanı əldə edəcəklər.

Ежегодно 18 мая отмечается Международный День Музеев. Этот день был основан в 1977 году по инициативе Международного Совета Музеев (ICOM), и его главная цель — показать, что музеи играют важную роль в жизни общества.
Этот день, учрежденный Международным советом музеев (ICOM) для содействия развитию культурного обмена и сотрудничества между народами, каждый год проводится под разными девизами. В этом году Международный День Музеев посвящён теме «Музеи, Устойчивость и Процветание».
В связи с Международным Днем Музеев в музеях, находящихся в ведении Министерства Культуры, с целью эффективной организации досуга людей и обеспечения их знакомства с богатым культурным наследием Азербайджана через музейные учреждения, объявлен день «Открытых дверей». Таким образом, 18 мая граждане и гости нашей страны получат возможность бесплатно посетить музеи.