Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində paytaxtda fəaliyyət göstərən səkkiz aparıcı teatrın Novruz bayramı ilə bağlı tətil günlərində bölgələrə qastrol səfərləri həyata keçirilir.
Qastrol aksiyasının məqsədi regionlarda mədəni həyatın fəallaşdırılması, əhalinin, xüsusilə də gənclərin asudə vaxtının keyfiyyətinin yüksəldilməsi, yerli yaradıcı kollektivlərlə daha sıx ünsiyyət və faydalı təcrübə mübadiləsinə şərait yaratmaqdır.
Qastrol proqramına əsasən,  Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı Şəki teatrsevərlərinin qonağı olub. Kollektiv martın 27-də - Beynəlxalq Teatr Günündə  "Məlikməmməd" nağılı əsasında hazırlanan eyniadlı tamaşanı Şəkidə nümayiş etdirib.
Böyük maraqla baxılan səhnə əsərinin quruluşçu rejissorları Əməkdar artist Nicat Kazımov və rejissor Mehman Fətullayev, quruluşçu rəssamı Əməkdar mədəniyyət işçisi İlham Elxanoğlu, musiqi tərtibatçısı Kamil İsmayılov, rejissor assistenti Vüqar Məmmədov və Könül Kərimovadır.
Tamaşada Əməkdar artist Mehriban Xanlarova, aktyorlar Elçin Əfəndi, Şəhla Əliqızı, Vüsal Mustafayev, Corc Qafarov, Elsevər Rəhimov, Rada Nəsibova, İlahə Həsənova, Lalə Süleymanova, Tural İbrahimov iştirak edirlər.

The Academic National Drama Theater presented its production of "Malikmammad" in Shaki
As part of the "Year of Heydar Aliyev", eight leading theaters from the capital  toured the regions during the Novruz holidays under the organization of the Ministry of Culture.
The aim of the tour was to boost cultural life in the regions, enhance the quality of leisure time, particularly for the youth, and facilitate closer communication and the exchange of valuable experiences with local creative teams.
As per the tour schedule, the Azerbaijan State Academic National Drama Theater was the guest of the theater enthusiasts in Shaki. On March 27, which marks International Theater Day, the theatre staff staged a performance of the play "Malikmammad," based on the tale of the same name, in Shaki.
The stage production, which is generating great interest, is directed by honored artist Nijat Kazimov and director Mehman Fatullayev. The art director of the production is Honored Worker of Culture Ilham Elkhanoglu, the composer of the music is Kamil Ismayilov, and assistants to the directors are Vugar Mammadov and Konul Karimova.