Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində paytaxtda fəaliyyət göstərən səkkiz aparıcı teatrın Novruz bayramı ilə bağlı tətil günlərində bölgələrə qastrol səfərləri həyata keçirilir.
Qastrol aksiyasının məqsədi regionlarda mədəni həyatın fəallaşdırılması, əhalinin, xüsusilə də gənclərin asudə vaxtının keyfiyyətinin yüksəldilməsi, yerli yaradıcı kollektivlərlə daha sıx ünsiyyət və faydalı təcrübə mübadiləsinə şərait yaratmaqdır.
Qastrol proqramına əsasən,  Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı Şəki teatrsevərlərinin qonağı olub. Kollektiv martın 27-də - Beynəlxalq Teatr Günündə  "Məlikməmməd" nağılı əsasında hazırlanan eyniadlı tamaşanı Şəkidə nümayiş etdirib.
Böyük maraqla baxılan səhnə əsərinin quruluşçu rejissorları Əməkdar artist Nicat Kazımov və rejissor Mehman Fətullayev, quruluşçu rəssamı Əməkdar mədəniyyət işçisi İlham Elxanoğlu, musiqi tərtibatçısı Kamil İsmayılov, rejissor assistenti Vüqar Məmmədov və Könül Kərimovadır.
Tamaşada Əməkdar artist Mehriban Xanlarova, aktyorlar Elçin Əfəndi, Şəhla Əliqızı, Vüsal Mustafayev, Corc Qafarov, Elsevər Rəhimov, Rada Nəsibova, İlahə Həsənova, Lalə Süleymanova, Tural İbrahimov iştirak edirlər.

Организованные Министерством культуры восемь ведущих театров, действующих в столице в рамках «Года Гейдара Алиева», гастролируют по регионам во время праздников Новруз.
Цель гастрольной акции – активизация культурной жизни регионов, повышение качества досуга населения, особенно молодежи, создание условий для более тесного общения и обмена полезным опытом с местными творческими коллективами.
Согласно гастрольной программе Азербайджанский Государственный Академический Национальный Драматический Театр Шеки был гостем театралов. 27 марта – в Международный день театра коллектив поставил на сцену в Шеки одноименный спектакль по сказке «Меликмамед».
Режиссерами-постановщиками спектакля, который посмотрели с большим интересом, являются заслуженный артист Ниджат Кязымов и режиссер Мехман Фатуллаев, художник-постановщик заслуженный работник культуры Ильхам Эльханоглу, композитор Камиль Исмаилов, помощники режиссера Вугар Мамедов и Конуль Керимова.
В спектакле принимают участие заслуженная артистка Мехрибан Ханларова, актеры Эльчин Эфенди, Шахла Алигизи, Вусал Мустафаев, Георгий Гафаров, Эльсевер Рагимов, Рада Насибова, Илаха Гасанова, Лала Сулейманова, Турал Ибрагимов.