Aprelin 19-da Heydər Əliyev Mərkəzində yazıçı-dramaturq İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” pyesi əsasında hazırlanmış “Qarabağnamə” tamaşası nümayiş olunacaq.
Tamaşa Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və milli teatr sənəti” layihəsi çərçivəsində təqdim edilir.
Quruluşçu rejissoru Xalq artisti Mərahim Fərzəlibəyovun olduğu tamaşada, ümumilikdə 21 aktyor iştirak edir. Səhnə əsərində XVIII əsrdə Qarabağ xanlığının mərkəzi olan Şuşada baş vermiş tarixi hadisələrdən və Qarabağ hökmdarı İbrahim xanın ictimai-siyasi, ailə həyatından bəhs olunur. “Qarabağnamə”nin İbrahim xanı Xalq artisti Kazım Abdullayev, Ağabəyim ağası isə Əməkdar artist Məsmə Aslanqızıdır. Həmin gün Heydər Əliyev Mərkəzinin səhnəsinə Xalq artistləri Əli Nur, Firəngiz Mütəllimova, Hacı İsmayılov, Rafiq Əzimov, Ramiz Məlik, Əməkdar artistlər Elnar Qarayev, Elxan Quliyev, Elşən Cəbrayılov, Əminə Babayeva, Kazım Həsənquliyev və digərləri də çıxacaqlar.
2 hissədən ibarət olan tamaşanın quruluşçu rəssamı Əməkdar rəssam İsmayıl Məmmədovdur.
Qeyd edək ki, İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” əsəri əsasında tamaşa ilk dəfə 1996-cı ildə nümayiş olunub. Tamaşa böyük müvəffəqiyyət qazanıb və 1997-ci il sentyabrın 20-də ümummilli lider Heydər Əliyev Milli Dram Teatrının səhnəsində tamaşanı maraqla izləyib.Tamaşaya baxdıqdan sonra yaradıcı heyətlə görüşdə Heydər Əliyev əsəri yüksək qiymətləndirib, onun təbliğinin vacibliyini bildirib.  Həm tariximizin, həm də xalqımızda, xüsusən də gənclərdə vətənpərvərlik, müstəqillik hisslərinin təbliği baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Ümummilli lider elə həmin görüşdə bu pyes əsasında bədii filmin çəkilməsinin də vacibliyini qeyd edib.  Əsərin motivləri əsasında çəkilmiş “Hökmdarın taleyi” adlı ikiseriyalı film 2008-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin 85 illik yubileyi çərçivəsində təqdim olunub.
İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” pyesi əsasında hazırlanmış “Qarabağnamə” tamaşası isə ilk dəfə 2011-ci il martın 10-da nümayiş etdirilib və bu adla 79 dəfə təqdim olunub.  “Qarabağnamə”nin Heydər Əliyev Mərkəzində 80-ci nümayişini izləmək üçün biletləri Mərkəzin kassası və iTicket.az saytı və satış məntəqələrindən əldə etmək olar.

"Garabaghnama" Takes the Stage at Heydar Aliyev Center
On April 19, "Garabaghnama," based on the play "The Ruler and His Daughter" by Ilyas Afandiyev, will be performed on the stage of the Heydar Aliyev Center. The Center will host the performance of "Garabaghnama" as part of the "Heydar Aliyev and National Theater Art" project commemorating the 100th anniversary of Heydar Aliyev, the national leader of Azerbaijan.
The play is directed by People's Artist Marahim Farzalibayov and features 21 actors who will depict the historical events that occurred in Shusha, the capital of the Karabakh Khanate in the 18th century, as well as the political, social, and family life of Karabakh's ruler, Ibrahim Khan. People's Artist Kazim Abdullayev plays the role of Ibrahim Khan and Honored Artist Masma Aslangizi portrays Aghabayim's master. People's Artists Ali Nur, Firangiz Mutallimova, Haji Ismayilov, Rafig Azimov, Ramiz Malik, and Honored Artists Elnar Garayev, Elkhan Guliyev, Elshan Jabrayilov, Amina Babayeva, Kazim Hasanguliyev, and others will be taking part in the performance.
Jointly organized by the Heydar Aliyev Center and the Ministry of Culture, the performance will be presented by the Azerbaijan State Academic National Drama Theater.
Honored artist Ismayil Mammadov is the production designer of "Garabaghnama," the two-part performance based on Ilyas Afandiyev's "The Ruler and His Daughter." The play was first presented in 1996 and met with great success. On September 20, 1997, national leader Heydar Aliyev attended and enjoyed a performance of the play at the National Drama Theater. The national leader emphasized the significance of fostering patriotism, independence, and an appreciation for history, particularly among young people. He also stressed the importance of creating a feature film based on the play. In 2008, "The Fate of the Ruler," a two-part film inspired by the play, was shown as part of the celebrations honoring national leader Heydar Aliyev's 85th birthday.
"Garabaghnama," which is based on Ilyas Afandiyev's "The Ruler and His Daughter," made its debut on March 10, 2011, and has since been presented 79 times under the same name. Tickets for the 80th performance of "Garabaghnama" at the Heydar Aliyev Center can be purchased at the Center's box office, the iTicket.az website, and other sales points.