Aprelin 19-da Heydər Əliyev Mərkəzində yazıçı-dramaturq İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” pyesi əsasında hazırlanmış “Qarabağnamə” tamaşası nümayiş olunacaq.
Tamaşa Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və milli teatr sənəti” layihəsi çərçivəsində təqdim edilir.
Quruluşçu rejissoru Xalq artisti Mərahim Fərzəlibəyovun olduğu tamaşada, ümumilikdə 21 aktyor iştirak edir. Səhnə əsərində XVIII əsrdə Qarabağ xanlığının mərkəzi olan Şuşada baş vermiş tarixi hadisələrdən və Qarabağ hökmdarı İbrahim xanın ictimai-siyasi, ailə həyatından bəhs olunur. “Qarabağnamə”nin İbrahim xanı Xalq artisti Kazım Abdullayev, Ağabəyim ağası isə Əməkdar artist Məsmə Aslanqızıdır. Həmin gün Heydər Əliyev Mərkəzinin səhnəsinə Xalq artistləri Əli Nur, Firəngiz Mütəllimova, Hacı İsmayılov, Rafiq Əzimov, Ramiz Məlik, Əməkdar artistlər Elnar Qarayev, Elxan Quliyev, Elşən Cəbrayılov, Əminə Babayeva, Kazım Həsənquliyev və digərləri də çıxacaqlar.
2 hissədən ibarət olan tamaşanın quruluşçu rəssamı Əməkdar rəssam İsmayıl Məmmədovdur.
Qeyd edək ki, İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” əsəri əsasında tamaşa ilk dəfə 1996-cı ildə nümayiş olunub. Tamaşa böyük müvəffəqiyyət qazanıb və 1997-ci il sentyabrın 20-də ümummilli lider Heydər Əliyev Milli Dram Teatrının səhnəsində tamaşanı maraqla izləyib.Tamaşaya baxdıqdan sonra yaradıcı heyətlə görüşdə Heydər Əliyev əsəri yüksək qiymətləndirib, onun təbliğinin vacibliyini bildirib.  Həm tariximizin, həm də xalqımızda, xüsusən də gənclərdə vətənpərvərlik, müstəqillik hisslərinin təbliği baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Ümummilli lider elə həmin görüşdə bu pyes əsasında bədii filmin çəkilməsinin də vacibliyini qeyd edib.  Əsərin motivləri əsasında çəkilmiş “Hökmdarın taleyi” adlı ikiseriyalı film 2008-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin 85 illik yubileyi çərçivəsində təqdim olunub.
İlyas Əfəndiyevin “Hökmdar və qızı” pyesi əsasında hazırlanmış “Qarabağnamə” tamaşası isə ilk dəfə 2011-ci il martın 10-da nümayiş etdirilib və bu adla 79 dəfə təqdim olunub.  “Qarabağnamə”nin Heydər Əliyev Mərkəzində 80-ci nümayişini izləmək üçün biletləri Mərkəzin kassası və iTicket.az saytı və satış məntəqələrindən əldə etmək olar.

19 апреля в Центре Гейдара Алиева покажут спектакль «Гарабагнаме», поставленный по пьесе «Правитель и его дочь» писателя-драматурга Ильяса Эфендиева.
Cпектакль будет представлен в рамках проекта «Гейдар Алиев и национальное театральное искусство», посвященного 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В спектакле, режиссер-постановщик которого народный артист Марахим Фарзалибеков, занят 21 актер.
В сценическом произведении отражены исторические события, произошедшие в XVIII века центре Карабахского ханства – Шуше, рассказывается об общественно-политической и семейной жизни правителя Карабаха Ибрагим хана.
В спектакле «Гарабахнаме» роль Ибрагим хана исполняет народный артист Кязым Абдуллаев, роль Агабеим – заслуженная артистка Месме Аслангызы.
В тот же день на сцену Центра Гейдара Алиева выйдут занятые в спектакле народные артисты Али Нур, Фирангиз Муталлимова, Гаджи Исмайлов, Рафиг Азимов, Рамиз Малик, заслуженные артисты Эльнар Гараев, Эльхан Гулиев, Эльшан Джабраилов, Амина Бабаева, Кязым Гасангулиев и другие.
Спектакль, показ которого организован совместно Центром Гейдара Алиева и Министерством культуры, будет представлен в постановке Азербайджанского государственного академического национального драматического театра. Художник-постановщик двухактного спектакля – заслуженный художник Исмаил Мамедов.
Отметим, что впервые спектакль по пьесе «Правитель и его дочь» Ильяса Эфендиева был показан в 1996 году. Постановка снискала большой успех, и 20 сентября 1997 года общенациональный лидер Гейдар Алиев посмотрел на сцене Национального драматического театра этот спектакль с большим интересом.
На встрече с создателями спектакля великий лидер Гейдар Алиев высоко оценил произведение, отметил важное значение его пропаганды с точки зрения воспитания молодежи в духе патриотизма.
На встрече общенациональный лидер отметил важность создания художественного фильма на основе пьесы.
Премьера двухсерийного фильма «Судьба правителя», созданного по мотивам произведения, состоялась в 2008 году в рамках 85-летия общенационального лидера Гейдара Алиева.
Премьера спектакля «Гарабахнаме» состоялась 10 марта 2011 года, и с тех пор постановка была показана 79 раз. Билеты на 80-й спектакль «Гарабахнаме» на сцене Центра Гейдара Алиева можно приобрести в кассах центра, на сайте iTicket.az и в пунктах продажи.