Azərbaycanın mədəniyyətinə itki üz verib. Əməkdar rəssam Ağasaleh Nuriyev fevralın 23-də, 83 yaşında vəfat edib.
Ağasaleh Məmmədhüseyn oğlu Nuriyev 28 mart 1940-cı ildə Bakıda anadan olub.
1962-ci ildə Əzim Əzimzadə adına Dövlət Rəssamlıq Məktəbini, 1973-cü ildə Kiyev Dövlət Rəssamlıq İnstitutunu rəssam-monumentalçı ixtisası üzrə bitirib. 1976-cı ildə SSRİ Rəssamlar İttifaqına üzv seçilib. Əsərləri respublikamızla yanaşı Rusiya, Almaniya və Türkiyədə sərgilərdə nümayiş olunub.
Rəssamın yaradıcılığında vitrajlar xüsusi yer tutur. O, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqında (“Flora və fauna”, 1973), Səməd Vurğunun Ev-Muzeyində (1975) vitraj kompozisiyaları, AMEA Əlyazmalar İnstitutunda M.Füzuli və M.Ş.Vazehin vitraj portretləri, Bibiheybət məscidində vitrajların müəllifidir.
Dəzgah vitraj nümunələri arasında “Kristal struktur”, “Ritmik kompozisiya I”, “Bürkü”, “Uçuş”, “Metamorfoz”, “Noktürn”, “Müasir ritmlər”, “Major kompozisiyası” və s. əl işləri xüsusilə maraq doğurur. Rəssam “Musiqiçilər” kompozisiyası (“İnşaatçılar” metro stansiyasının bədii tərtibatı) ilə Moskvada Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində (1976) iştirak edərək medala layiq görülüb.
Ağasaleh Nuriyev 2006-cı ildə “Əməkdar rəssam” fəxri adına layiq görülüb. “Nurlu sənət dünyası” adlı sonuncu fərdi sərgisi 2022-ci il tarixində Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilib.

Культура Азербайджана понесла утрату. 23 февраля в возрасте 83 лет скончался Заслуженный артист Агасалех Нуриев.
Агасалех Мамедгусейн оглы Нуриев родился 28 марта 1940 года в Баку. В 1962 году он окончил Государственное Училище Живописи имени Азима Азимзаде, а в 1973 году - Киевский Государственный Институт Живописи по специальности художник-монументалист. В 1976 году избран членом Союза художников СССР. Его работы наряду с нашей республикой экспонировались на выставках в России, Германии и Турции.
Особое место в творчестве художника занимали витражи. Он является автором витражных композиций установленных в Союзе художников Азербайджана ("Флора и фауна", 1973 г.), в Доме-музее Самеда Вургуна (1975 г.), витражных портретов М.Физули и М. Ш. Вазеха в Институте рукописей НАНА и витражей в мечети Бибиэйбат.
Среди монументально-декоративных витражей автора вызывают интерес такие работы как «Хрустальная структура», «Ритмическая композиция I», «Фата», «Полет», «Метаморфозы», «Ноктюрн», «Современные ритмы», «Мажорная композиция» и другие ручные работы. Художник принимал участие в Выставке Достижений Народного Хозяйства в Москве (1976 г.) с композицией «Музыканты» (художественное оформление станции метро «Строители») и был награжден медалью.
В 2006 году Агасалех Нуриев был удостоен почётного звания «Заслуженный художник». Последняя персональная выставка художника под названием «Мир светящегося искусства» прошла в Центре Гейдара Алиева в 2022 году.