Heydər Əliyev Mərkəzində Heydər Əliyevin ən çox sevdiyi tamaşalar nümayiş olunacaq
Fevralın 24-də Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş "Heydər Əliyev və milli teatr sənəti" layihəsi çərçivəsində Cəlil Məmmədquluzadənin "Ölülər" pyesi nümayiş olunacaq.
Tamaşanın quruluşçu rejissoru və rəssamı Xalq artisti Azər Paşa Nemətovdur. Səhnə əsərində SSRİ Xalq artisti Qara Qarayevin “Ölülər” üçün bəstələdiyi musiqi yeni versiyada təqdim ediləcək. Musiqi Xalq artisti Rauf Abdullayevin dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri tərəfindən ifa olunacaq.
İki hissəli tamaşada Şeyx Nəsrullahı Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı, İsgəndəri isə Əməkdar artist Anar Heybətov canlandıracaq. Eləcə də səhnəyə xalq artistləri Əli Nur, Hacı İsmayılov, Kazım Abdullayev, Laləzar Mustafayeva, Rafiq Əzimov, Sabir Məmmədov, əməkdar artistlər Aslan Şirin, Elxan Quliyev, Elşən Rüstəmov, Əlfida Cəfərov, Kazım Həsənquliyev, Mətləb Abdullayev, Məzahir Cəlilov, Mirzə Ağabəyli və teatrın digər aktyorları çıxacaqlar.
Cəlil Məmmədquluzadənin “Ölülər” tragikomediyası ümummilli lider Heydər Əliyevin ən çox sevdiyi əsərdir. Ulu öndər özü müsahibələrində belə deyirdi: “Yuxarı siniflərdə oxuyarkən mən teatra böyük maraq göstərir, tez-tez yerli dram teatrının tamaşalarına gedib baxırdım... Beləliklə, teatrımız Mirzə Cəlilin "Ölülər" pyesini tamaşaya qoydu və mən də böyük məmnuniyyətlə bu tamaşaya bir neçə dəfə baxdım. "Ölülər" pyesi dərin fəlsəfi əsərdir. Öz fəlsəfi siqlətinə görə, o, Azərbaycan ədəbiyyatının dramatik əsərləri arasında ilk cərgədə durur. Eyni zamanda onu digər əsərlərdən fərqləndirən cəhət dərin milli ruhu, xəlqiliyidir... Mən Şekspirdən başlayaraq bütün dram əsərlərini bilirəm. Hesab edirəm ki, "Ölülər" kimi əsəri heç kim yarada bilməyib. Çünki bu cür mövzu tapmaq özü bir fəlsəfədir, dahilikdir..."
Heydər Əliyev hələ gənc yaşlarından teatra çox bağlı idi. Məktəb və tələbəlik illərində dram dərnəklərində səhnədə çıxışlar edən Heydər Əliyev teatrı çox sevirdi və o, Azərbaycan milli teatrını bizim milli sərvətimiz adlandırırdı. Müntəzəm olaraq teatr tamaşalarını izləyən ümummilli lider yaradıcı heyətlə görüşüb, öz tövsiyə və tapşırıqlarını verirdi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar Heydər Əliyev Mərkəzi bir sıra layihə və tədbirlərin keçirilməsini planlaşdırır. “Heydər Əliyev və milli teatr sənəti” layihəsi çərçivəsində isə Heydər Əliyev Mərkəzində silsilə teatr tamaşalarının nümayişi nəzərdə tutulur.
“Ölülər” tamaşasına biletləri Mərkəzin kassasından, iTicket.az satış məntəqələri və saytından əldə etmək olar.

Heydar Aliyev Center to host the performances of Heydar Aliyev's favorite plays
"The Dead's" by Jalil Mammadguluzadeh will be performed at the Heydar Aliyev Center on February 24 as part of the Heydar Aliyev and the National Theater Art project honoring the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
Jointly organized by the Heydar Aliyev Center and the Ministry of Culture, the play will be performed by the Azerbaijan State Academic National Drama Theater.
The production and artistic director of the performance is People’s Artist Azer Pasha Nematov. A new version of the music written by People's Artist Gara Garayev for "The Dead's" will be used in the stage work. The Azerbaijan State Symphony Orchestra named after Uzeyir Hajibeyli will play the music under the direction of People's Artist Rauf Abdullayev.
In the two-act drama, the part of Sheikh Nasrullah will be performed by People's Artist Nureddin Mehdikhanli, and that of Iskander will be performed by Honored Artist Anar Haybatov. They will be joined on stage by people's artists Ali Nur, Haji Ismayilov, Rafig Azimov, Sabir Mammadov, Honored Artists Elkhan Rustamov, Mazahir Jafarov, and Mirza Aghabeyli, and other actors.
The tragicomedy "The Dead's" by Jalil Mammadguluzadeh is the favorite work of the national leader Heydar Aliyev. The great leader said in his interviews, "When I was in high school, I was very interested in theater and frequently watched the performances of the local drama theater ... Thus, our theater played "The Dead's," and I watched this performance several times with great pleasure. “The Dead's" is a profound philosophical work. Due to its philosophical significance, it ranks first among the dramatic works of Azerbaijani literature. At the same time, its strong national spirit distinguishes it from other works ... I am familiar with all dramatic works, starting with Shakespeare. I think no one has ever managed to create a play comparable to "The Dead's". Coming up with such a theme requires philosophy and imagination..."
Heydar Aliyev was very close to the theater from an early age. Heydar Aliyev, who performed on the stage of theater clubs during his school and student years, loved theater very much and referred to the Azerbaijani National Theater as our national wealth. The national leader regularly watched theater performances, met the creative staff, and gave his recommendations and instructions.
The Heydar Aliyev Center plans to organize a number of projects and events in conjunction with the decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev declaring 2023 the year of Heydar Aliyev in our country. The Heydar Aliyev Center will host a number of theatrical productions as part of the Heydar Aliyev and National Theater Art project.
You can obtain tickets for "The Dead's" at the box office of the Center, and at the iTicket.az sale points and website.