Beynəlxalq Kompendium Assosiasiyası çərçivəsində növbəti məruzə hazırlanıb
“Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyası” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilən mədəniyyət siyasətinə dair qısa icmal hazırlanmışdır. Müvafiq veb-portalda (https://www.culturalpolicies.net/2022/09/29/first-short-profile-of-azerbaijan/) yerləşdirilən və hesabat-məruzə formatında hazırlanmış icmal aşağıdakı mövzuları əhatə edir:
• mədəniyyət siyasətinin inkişaf fonu, mədəniyyət siyasəti sisteminin məqsədləri, əsas xüsusiyyətləri və təşkilati quruluşu;
• mədəniyyət siyasəti sahəsində əsas məsələlər, debatlar və perspektivlər, habelə beynəlxalq mədəni əməkdaşlıq;
• sektor və sahələr üzrə mədəniyyət müəssisələri;
• müqayisəli cədvəllərə daxil ediləcək ölkəyə aid məlumatlar;
• milli və beynəlxalq mədəniyyət qanunvericiliyi, və bu kimi.
Məlumat üçün bildirək ki, Avropa Şurasının “Avropada mədəniyyət siyasəti və təmayülləri Kompendiumu” adlı beynəlxalq layihəsi 1998-ci ildən etibarən davam etdirilir və Avropanın qırx iki ölkəsi ilə yanaşı bir sıra digər ölkələr tərəfindən hazırlanan milli məruzələr və təhlillər müvafiq veb-portalda yerləşdirilir. Azərbaycan tərəfi bu layihəyə 1999-cu ildən qoşularaq fəal iştirak edir. Layihənin təşkilati formatı dəyişdirildikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi 2021-ci ildən etibarən nazir Anar Kərimovun təşəbbüsü ilə Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının tam-hüquqlu üzvlüyünə qəbul olunmuşdur (https://www.culturalpolicies.net/about/our-members/).
Mədəniyyət siyasəti sahəsində meyar və standartlar yaratmaq üzrə aparıcı informasiya və monitorinq platforması olan Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının qabaqcıl metodologiyasına əsasən hazırlanan milli məruzələr, müqayisəli təhlillər və statistik hesabatlar hal-hazırda bu sahə üzrə dünyanın ən təfsilatlı və peşəkar istinad mənbəyini təşkil edir (https://www.culturalpolicies.net/database/search-by-country/). Geniş beynəlxalq auditoriyaya hesablanmış Kompendium məlumat bazası mədəniyyət siyasəti sahəsində beynəlxalq təcrübədən bəhrələnmək, Azərbaycanda gedən mədəni proseslər haqqında obyektiv informasiyanı dünyanın siyasi, yaradıcı və intellektual ictimaiyyətinə çatdırmaq kimi səmərəli imkanlar yaradır.

The short profile was prepared within the framework of the international Compendium Association
The short profile on the cultural policy implemented in the Republic of Azerbaijan was prepared within the Compendium of Cultural Policies & Trends Association framework. The review, posted on the relevant web portal (https://www.culturalpolicies.net/2022/09/29/first-short-profile-of-azerbaijan/) and prepared in report format, covers the following topics:
• background of cultural policy development, goals, main characteristics and organizational structure of the cultural policy system;
• main issues, debates and perspectives in the field of cultural policy, as well as international cultural cooperation;
• cultural institutions by sectors and fields;
• information about the country to be included in the comparative tables;
• national and international cultural legislation, etc.
For information, the international project of the Council of Europe, "Compendium of Cultural Policy and Trends in Europe", has been ongoing since 1998, and national reports and analyses prepared by forty-two European countries and several other countries are posted on the corresponding web portal. The Azerbaijani side has been actively participating in this project since 1999. After changing the organizational format of the project, the Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan was accepted as a stakeholder member of the Compendium of Cultural Policy & Trends Association from 2021 by the initiative of Minister Anar Karimov (https://www.culturalpolicies.net/about/our-members/).
National profiles, comparative analyzes and statistical reports prepared according to the advanced methodology of the Compendium of Cultural Policy & Trends Association, which is the leading information and monitoring platform for establishing criteria and standards in the field of cultural policy, currently constitute the world's most detailed and professional reference source in this field (https://www.culturalpolicies.net/database/search-by-country/). The Compendium database, designed for a broad international audience, creates compelling opportunities to benefit from international experience in the field of cultural policy and to convey objective information about cultural processes in Azerbaijan to the political, creative and intellectual community of the world.