Mədəniyyət naziri Adil Kərimli Xaçmazda vətəndaşları qəbul edib
Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları və digər idarəetmə qurumlarının rəhbərləri tərəfindən hər ay şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu keçirilir.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin növbəti vətəndaş qəbulu mayın 26-da Xaçmaz şəhərində gerçəkləşib. Qəbulda həmçinin mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, aparat rəhbəri Xanlar Ağalarov və struktur bölmələrin rəhbərləri də iştirak ediblər.
Xaçmaz Şəhər Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyində keçirilən qəbulda əsasən Xaçmaz, Quba və Qusar rayonlarından, eləcə də digər bölgələrdən sakinlər iştirak ediblər.
Görüşdə vətəndaşların müraciətləri əsasən, işlə təmin olunma, əməyin qiymətləndirilməsi, mədəniyyət müəssisələrinin maddi-texniki təchizatının yaxşılaşdırılması və digər məsələlərlə bağlı olub. Həmçinin yerlərdə mədəni fəaliyyətlə bağlı təkliflər səsləndirilib.

Minister of Culture Adil Karimli meets citizens in Khachmaz
In accordance with President Ilham Aliyev's directive, the heads of executive power bodies and other administrative institutions conduct monthly meetings with citizens in various cities and districts.
The most recent citizens’ reception of the Minister of Culture, Adil Karimli, took place on May 26 in Khachmaz. Deputy Minister of Culture Saadat Yusifova, Chief of Staff Khanlar Aghalarov, and heads of departments were also present at the reception.
Residents from Khachmaz, Guba, and Gusar, as well as other districts, attended the meeting held at the Khachmaz City Museum of History and Local Studies.
In the meeting attended by the heads and representatives of the relevant structural units of the Ministry of Culture, citizens' appeals were related to employment, renumeration, upgrading the material and technical resources of cultural facilities, and other issues. In addition, suggestions were made regarding local cultural activities.
After hearing each resident's concerns, the minister gave relevant instructions to review all the appeals and address the concerns raised in accordance with the legislation.