Azərbaycanlı rejissorun filmi Kannda 59-cu “Tənqid həftəsində” yer alıb
Kann Festivalının 59-cu “Tənqid həftəsi”nin (la Semaine de la Critique) qısametrajlı filmləri arasında azərbaycanlı rejissor Teymur Hacıyevin “Axşama doğru” qısametrajlı filmi də yer alıb.
“Tənqid həftəsi” fiziki olaraq baş tutmasa da, digər seksiyalar yeni istedadları aşkarlamaq və onları, eləcə də kino sənayesini dəstəkləmək fəaliyyətini davam etdirib.
“Tənqid həftəsi” bu il COVID-19 pandemiyası səbəbindən xüsusi müşayiət proqramı ilə işə başlayıb. Bu il 5 uzunmetrajlı və 10 qısametrajlı film “Semaine de la Critique 2020” etiketindən faydalanacaq.
Həftənin sadiq tərəfdaşı olan kino üzrə Qan Fondu (Fondation Gan pour le Cinema) yeni rejissorları dəstəklədiyini bildirərək, I və II yerləri tutan bədii filmlərə Qan Fondu Yayım Mükafatını təqdim edəcəyini deyib.
“Tənqid həftəsi 2020” etiketi olan 10 qısametrajlı film oktyabrın 19-dan 25-dək Festival Scope Pro platformasında rəqəmsal formada və oktyabrın 22-dən 25-dək isə geniş ictimaiyyət üçün yayımlanacaq.
Xatırladaq ki, T.Hacıyevin prodüseri olduğu “Ayrılıqda” (“Torn” ) filmi hələ 2014-cü ildə Kann Festivalının “Rejissor ikihəftəliyi” proqramına daxil edilib.
Bakı Dövlət Universitetinin İqtisadi Kibernetika üzrə bakalavr və Vest Texas A&M Universitetində MBA dərəcəsinə yiyələnmiş T.Hacıyev 2013-cü ildə “FİL PRODUCTİON” şirkətini təsis edib. ABŞ-da “Palm Springs ShortFest” qısametrajlı film festivalında premyerası olan “Yara” ilk qısametrajlı filmini 2013-cü ilin sentyabrında tamamlayıb. 2015-ci ildə çəkdiyi “Şanxay, Bakı” qısametrajlı filmi Finlandiyada Tampere Film Festivalında nümayiş olunub. “Duz, istiot zövqə görə” filmi Rotterdam Beynəlxalq Film Festivalında ilk dəfə təqdim edilib.

Movie by Azerbaijani director to be featured at 2020 Semaine de la Critique in Cannes
Azerbaijani movie “Axşama doğru” (Towards Evening) by Teymur Hajiyev will be featured at the 59th edition of La Semaine de la Critique 2020 in Cannes, the date that`s rescheduled. Honouring its commitment, the parallel section of the Cannes festival nevertheless continues to shine a light on emerging talents in order to support filmmakers and the film industry.
To address this unprecedented situation, La Semaine de la Critique kicks off a tailored-made support programme for the films that Charles Tesson – artistic director – and his selection committees chose to actively support over the next few months. Accordingly, 5 features and 10 short films will receive the “2020 Semaine de la Critique label”.
La Semaine de la Critique will guide the selected features throughout their previews and their theatrical releases in France. The films in French will be presented during a “La Semaine de la Critique carte blanche” at the Angoulême Francophone Film Festival, which will take place between August 28 and September 2, 2020.
The ten short films of the non-competitive support programme will be screened online on Festival Scope Pro between October 19 and 25 to Industry professionnals and on Festival Scope between October 22 and 25 to the general audience.
The 10 filmmakers of this year’s programme will be invited in December 2020 to take part in the Next Step workshop, whose purpose is to assist short film directors towards making feature films. Since its inception the workshop launched and led by Rémi Bonhomme has supported 55 filmmakers from 29 different countries.