Azərbaycan filmi “Çölçü” 4 yeni mükafat aldı
Şamil Əliyevin “Çölçü” filmi MONT. BLANC İNTERNATİONAL MOVİE FEST 2020 (Fransa, Paris) beynəlxalq festivalında bir neçə kateqoriya üzrə mükafatlara layiq görülmüşdür. Müsabiqələrin nəticəsi COVID-19 pandemiyası il əlaqədar olaraq  onlayn formatda elan olunmuşdur.
“Çölçü” 4 kateqoriya üzrə qalib elan olunmuşdur: Ən Yaxşı Bədii film (rejissor Şamil Əliyev), Rejissor nailiyyətinə görə mükafat (Şamil Əliyev), Ən Yaxşı Operator (Rafiq Quliyev), Ən Yaxşı montaj (Fərid Axundov, Rafiq Quliyev)
2012-ci ilin istehsalı olan Şamil Əliyevin “Çölçü” filminin gündəmdə olmasının səbəbi, rejissorun sözlərinə gürə “Bunun səbəbi filmin qldırdığı sualın aktuallığı ilə bağlıdır. Qloballaşan Dünya ilə milli özgür mədəniyyət arasındakı antroploji katastrofa filmin əsas niyyətini təşkil edir ”
Qeyd edək ki, Antonioni, Tarkovski, Qodar, Berqman kino mükafatlarının nominantı və qalibi olan Şamil Əliyevin “Çölçü” filmi Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sifarişi ilə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında 2012-ci ildə istehsal olunub. Film 5 qitəni əhatə edən 69 beynəlxalq film festivalında iştirak edərək 40-dan artıq müxtəlif mükafatlara layiq görülüb.
Filmin ssenari müəllifi Vidadi Həsənov, operatoru Rafiq Quliyev, rəssamları Rafiq Nəsirov və İbrahim Aminovdur. Prodüser M. Hətəmovdur. Filmdə Vidadi Həsənov, Bəhruz Vaqifoğlu, Cavidan Məmmədov və başqaları çəkiliblər.

Азербайджанский фильм “ÇÖLÇÜ” (СТЕПНЯК) получил 4 новые призы
Фильм азербайджанского режиссера Шамиля Алиева «СТЕПНЯК» 2020-м году продолжает получат призы на международных фестивалях.
Жюри международного кинофестиваля MONT. BLANC INTERNATIONAL MOVIE FEST 2020 (Франция, Париж) присудил фильму «Степняк» четыре приза: Лучший Художественный фильм (режиссеру Шамилю Алиеву), Выдающаяся Награда Режиссеру (Шамилю Алиеву), Лучший Оператор (Рафик Гулиев), Лучший Монтаж (Фарид Ахундов, Рафик Гулиев)
Результаты конкурса и вручения призов состоится в мае месяце в Индии в городе Нью-Дели.
Об этом сообщил режиссер фильма Шамиль Алиев.
«Причина востребованности фильма «Степняк» со стороны международных фестивалей состоит в актуальности темы и интенции, а именно антропологической катастрофы, вызванной столкновением глобализации и национальной культуры» - утверждает режиссер-постановщик фильма Шамиль Алиев
Сюжет фильма: Живет Молодой степняк вдали от городов, тесно общаясь с природой. Отец (Улу) учит его всем премудростям степной жизни. Вскоре после смерти отца он знакомится с девушкой, приехавшей из поселка. Знакомство с ней - это новая страница в его жизни, шаг в большую, неизвестную ему доселе жизнь...
Художественный фильм "Степняк" режиссера Шамиля Алиева снят по заказу Министерства культуры Азербайджанской Республики на киностудии "Азербайджанфильм" 2012-м году.
Автор сценария - Видади Гасанов, оператор-постановщик - Рафик Гулиев, художники-постановщики - Рафиг Насиров и Ибрагим Халил Аминов, композитор - Рауф Алиев, продюсер - Мушвиг Хатамов
В ролях: Бахруз Вагифоглу (молодой степняк), Видади Гасанов (Улу - пожилой степняк), Джавидан Мамедли (маленький степняк), а также Саломе Демуриа (Грузинская актриса), Вюсал Мехралиев и другие.
Фильм "Степняк" продолжает пополнять свой список – более 40-а  наград и уже принял участие в 69-и международных кинофестивалях и форумах.