Rauf Yusuf oğlu Babayev
Azərbaycanın mədəni ictimaiyyətinə ağır itki üz vermişdir. Azərbaycan musiqi sənətinin tanınmış nümayəndəsi, “Qaya” Dövlət Ansamblının bədii rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, Xalq artisti Rauf Yusuf oğlu Babayev 2020-ci il martın 27-də ömrünün 83-cü ilində vəfat etmişdir.
Rauf Babayev 1937-ci il dekabr ayının 30-da Qərbi Azərbaycanda anadan olmuşdur. Bakı şəhərində orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1953–1957-ci illərdə Asəf Zeynallı adına Musiqi Məktəbində oxumuş, 1957–1962-ci illərdə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının zərb alətləri sinfində ali musiqi təhsili almışdır.
1957-ci ildən Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrında musiqiçi kimi əmək fəaliyyətinə başlayan Rauf Babayev 1960–1962-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Estrada-Simfonik Orkestrində solist-vokalçı, 1962–1964-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının, 1965-ci ildə isə Dağıstan Dövlət Filarmoniyasının solisti kimi çalışmışdır. O, 1965-ci ildən yaradıcılıq taleyini “Qaya” estrada ansamblı ilə bağlamış, 1968-ci ilədək Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının “Qaya” estrada ansamblının vokalçısı, 1968–1972-ci illərdə Azərbaycan Radio və Televiziya Komitəsində “Qaya” kvartetinin, 1972–1987-ci illərdə “Qaya” dövlət ansamblının, 1987–2001-ci illərdə isə Bakı Şəhər Mədəniyyət İdarəsi nəzdində “Qaya” dövlət estrada-simfonik orkestrinin solist-vokalçısı olmuş, 2001-ci ildən “Qaya” dövlət orkestrinin, 2003-cü ildən “Qaya” dövlət ansamblının “Bəri bax” vokal qrupunun direktoru və bədii rəhbəri, 2007-ci ildən isə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Dövlət “Qaya” Ansamblının bədii rəhbəri işləmişdir.
Rauf Babayev ötən əsrin 60–80-ci illərində Azərbaycan estradasının ən məşhur qruplarından hesab olunan “Qaya” vokal-instrumental ansamblının yaradıcılarındandır. Sənətkar bir sıra caz festivallarında müvəffəqiyyətlə çıxış etmiş, beynəlxalq estrada və caz musiqisi müsabiqələrinin laureatı adını qazanmışdır. Respublikamızın hüdudlarından uzaqlarda çoxsaylı qastrol səfərləri zamanı böyük səhnələrdəki çıxışları ilə o, ölkəmizin müasir musiqi mədəniyyətini uğurla təmsil etmişdir.
“Qaya” ansamblının fəaliyyətinin 2001-ci ildən etibarən başlanan yeni mərhələsi Rauf Babayevin adı ilə bağlıdır. Sənətkarın bədii rəhbəri olduğu musiqi kollektivi öz ənənələrinə sadiq qalaraq, repertuarında geniş yer verdiyi Azərbaycan və xarici ölkə bəstəkarlarının əsərlərinin, həmçinin xalq mahnılarının estrada və caz üslubunda parlaq təqdimatı ilə dinləyicilərin xüsusi rəğbətini qazanmışdır.
Rauf Babayev 1995-ci ildən Leopold və Mstislav Rostropoviçlər adına musiqi məktəbində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş, vokal sinfində istedadlı ifaçılar nəslinin yetişdirilməsi üçün bilik və bacarığını əsirgəməyərək gənc musiqiçi kadrların formalaşdırılması işinə töhfələr vermişdir. O, “Qaya” kvartetinin dəst-xəttini davam etdirən “Bəri bax” vokal qrupunun yaradıcısı və bədii rəhbəri idi.
Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti xəzinəsinin zənginləşdirilməsində Rauf Babayevin xidmətləri layiqincə qiymətləndirilmişdir. O, 1978-ci ildə respublikanın Əməkdar artisti, 2006-cı ildə Xalq artisti fəxri adlarına layiq görülmüş, 2017-ci ildə isə müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali dövlət mükafatlarından olan “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilmişdir.
Tanınmış müğənni, mahir pedaqoq və səmimi insan Rauf Yusuf oğlu Babayevin xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır.

Рауф Юсуф оглу Бабаев
Культурная общественность Азербайджана понесла тяжелую утрату. 27 марта 2020 года на 83-м году жизни скончался известный представитель азербайджанского музыкального искусства, художественный руководитель Государственного ансамбля «Гая», персональный пенсионер Президента Азербайджанской Республики, народный артист Рауф Юсуф оглу Бабаев.
Рауф Бабаев родился 30 декабря 1937 года в Западном Азербайджане. После окончания средней школы в городе Баку он 1953–1957 годах учился в музыкальном училище имени Асафа Зейналлы, в 1957–1962 годах получал высшее музыкальное образование в классе ударных инструментов Азербайджанской государственной консерватории имени Узеира Гаджибейли.
Начав трудовую деятельность в 1957 году в качестве музыканта в Азербайджанском государственном русском драматическом театре, Рауф Бабаев в 1960–1962 годах работал солистом-вокалистом в Азербайджанском государственном эстрадно-симфоническом оркестре, в 1962–1964 годах солистом Азербайджанской государственной филармонии, а в 1965 году - Дагестанской государственной филармонии.
С 1965 года он связал свою творческую судьбу с эстрадным ансамблем «Гая», до 1968 года был вокалистом эстрадного ансамбля «Гая» Азербайджанской государственной филармонии, в 1968-1972 годах - солистом-вокалистом квартета «Гая» в Комитете радио и телевидения Азербайджана, 1972-1987 годах - государственного ансамбля «Гая», в 1987–2001 годах - государственного эстрадно-симфонического оркестра «Гая» при Бакинском городском управлении культуры, с 2001 года работал директором и художественным руководителем государственного оркестра «Гая», с 2003 - вокальной группы «Бери бах» государственного ансамбля «Гая», а с 2007 года - художественным руководителем государственного ансамбля «Гая» Министерства культуры Азербайджанской Республики.
Рауф Бабаев является одним из создателей вокально-инструментального ансамбля «Гая», который считался одной из популярнейших групп азербайджанской эстрады в 60-80-х годах прошлого века. Певец успешно выступал на ряде джазовых фестивалей, завоевал звание лауреата международных конкурсов эстрадной и джазовой музыки. Своими выступлениями на больших сценах во время многочисленных гастролей за пределами нашей республики он успешно представлял современную музыкальную культуру нашей страны.
Начавшийся с 2001 года новый этап деятельности ансамбля «Гая» связан с именем Рауфа Бабаева. Музыкальный коллектив, художественным руководителем которого был мастер, оставаясь приверженным своим традициям, благодаря блестящему представлению в эстрадном и джазовом стиле произведений азербайджанских и зарубежных композиторов, которым отводил широкое место в своем репертуаре, а также народных песен завоевал особую симпатию слушателей.
С 1995 года Рауф Бабаев занимался педагогической деятельностью в музыкальной школе имени Леопольда и Мстислава Ростроповичей, прилагая все свои знания и умения для воспитания поколения талантливых исполнителей в вокальном классе, внес вклад в формирование молодых музыкальных кадров. Он был создателем и художественным руководителем вокальной группы «Бери бах», которая продолжает традиции квартета «Гая».
Заслуги Рауфа Бабаева в обогащении сокровищницы музыкальной культуры Азербайджана получили достойную оценку. В 1978 году ему было присвоено почетное звание «Заслуженный артист республики», в 2006 году - «Народный артист», а в 2017 году он был удостоен одной из высших государственных наград независимой Азербайджанской Республики - ордена «Шохрат».
Память об известном певце, прекрасном педагоге и искреннем человеке Рауфе Юсуф оглу Бабаеве всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал.