“Çölçü” filmi ABŞ-da yenidən uğur qazanıb
ABŞ-da keçirilən “Mindfield Film Festival – Albuquerque”da beynəlxalq kino ekspertlərindən ibarət münsiflər heyətinin qərarı ilə Şamil Əliyevin “Çölçü” filmi iki kateqoriyada “Best narratıve feature” (Ən yaxşı bədii film) və “Best dırector” (Ən yaxşı rejissor) mükafatına layiq görülüb.
Mükafat heykəl fiqur və sertifikatla təsdiq olunur (http://abq.mindfieldfilmfest.com/winners.html).
Şamil Əliyevin “Çölçü” filmi Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında 2012-ci ildə istehsal olunub. Film 5 qitəni əhatə edən 64 beynəlxalq film festivalında iştirak edərək 30-dan artıq müxtəlif mükafatlara layiq görülüb.
“Çölçü” ümumilikdə bir neçə dəfə “Ən yaxşı bədii film”, “Ən yaxşı rejissor işinə görə”, “Ən yaxşı ssenari”, “Ən yaxşı qadın oyunçu”, “Yaradıcılıq axtarışlarına görə”, eləcə də münsiflər heyətinin xüsusi diplom və mükafatlarına, “Humay” milli mükafatına layiq görülüb.
Filmin ssenari müəllifi Vidadi Həsənov, operatoru Rafiq Quliyev, rəssamları Rafiq Nəsirov və İbrahim Aminovdur. Prodüser M. Hətəmovdur. Filmdə Vidadi Həsənov, Bəhruz Vaqifoğlu, Cavidan Məmmədov və başqaları çəkiliblər.

Очередной успех азербайджанского фильма “Çölçü” в США
Фильм азербайджанского режиссера Шамиля Алиева “Çölçü” (Степняк) 2020-м году продолжает получать призы в Америке. Фильм удостоен наград в категориях «Лучший художественный фильм» (Best narrative feature) и «Лучший режиссер» (Best director) Mindfield Film Festival - Albuquerque (США, штат Нью-Мексико, город Альбукерке).
Об этом сообщил режиссер фильма Шамиль Алиев.
Приз подтверждается сертификатом и статуэткой (http://abq.mindfieldfilmfest.com/winners.html).
Художественный фильм “Çölçü” снят по заказу Министерства культуры Азербайджанской Республики на киностудии «Азербайджанфильм».
Автор сценария - Видади Гасанов, оператор-постановщик - Рафиг Гулиев, художники-постановщики - Рафиг Насиров и Ибрагим Халил Аминов, композитор - Рауф Алиев, продюсеры - Мушвиг Хатамов и Азер Гулиев.
В ролях снялись Бахруз Вагифоглу (молодой степняк), Видади Гасанов (пожилой степняк), Джавидан Мамедли (маленький степняк), а также Саломе Демуриа, Вюсал Мехралиев и другие.
Фильм «Степняк» продолжает пополнять свой список премий – более 30-и наград и уже принял участие в 64-х международных кинофестивалях и форумах.