Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Zənginləşən xəzinəmiz” adlı sərgi açılıb
Martın 5-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Zənginləşən xəzinəmiz” adlı sərginin virtual açılışı oldu.
Muzeyin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova tədbirdə çıxış edərək sərgi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, koronavirusun yayılma təhlükəsi səbəbindən muzeylərdə bir çox kütləvi tədbirlər dayandırılıb: “Ona görə də biz ilk dəfə olaraq sərgini onlayn şəkildə açmaq qərarına gəldik. Çünki texnoloji tərəqqi əsrində Milli Xalça Muzeyi dünya şəbəkəsinin saysız-hesabsız yeniliklərini mənimsəməlidir. Muzeyimizin ziyarətçiləri öz evlərindən bizi izləyə bilərlər.
Mərasimdə çıxış edən Mədəniyyət Nazirliyinin Aparat rəhbəri Fikrət Babayev Milli Xalça Muzeyində mütəmadi təşkil edilən sərgilərin əhəmiyyətindən söz açdı. Bildirdi ki, muzeydə milli mədəniyyətimizin qiymətli nümunələri nümayiş olunur. Fikrət Babayev ilk virtual sərgi münasibətilə muzeyin kollektivini təbrik etdi, uğurlar arzuladı.
Daha sonra sərgi təqdim edildi. Muzeyin direktoru sərgidə nümayiş olunan xalça nümunələrinin hər biri haqqında məlumat verdi. Dedi ki, sərgidə 2017-ci ildən bu günədək kolleksiyaların zənginləşdirilməsi məqsədilə əldə edilən xovlu və xovsuz xalçalar, xalça məmulatları, zərgərlik nümunələri və geyimlər təqdim olunur. Bu əşyalar müxtəlif təşkilat və şəxslər tərəfindən hədiyyə edilmiş, həmçinin özəl kolleksiyalardan və məşhur hərrac evlərindən satınalma yolu ilə əldə olunub. Ümumilikdə son üç ildə muzeyin kolleksiyalarına 68 əşya daxil edilib və onlardan bəzilərinin təqdimat mərasimi artıq keçirilib. Bu gün təqdim olunan nümunələrdən 21 eksponat ilk dəfə sərgilənir.
Sərgidə diqqəti cəlb edən qiymətli eksponatlardan biri muzeyin tarixində ilk dəfə məşhur “Sothebys” hərrac evindən əldə edilən zərgərlik nümunəsi – qadın asma bəzəkləridir. Qacarlar dövrünə xas üslubda, yüksək bədii zövqlə hazırlanan bu bəzəklər XIX əsrə aiddir. Bu əşyalar öz üslub xüsusiyyətlərinə görə muzeyin zərgərlik kolleksiyasında yer alan eksponatlar arasında unikal nümunələrdir.
Ş.Məlikova dedi ki, ABŞ vətəndaşları Hilari-Dumas Jones və Jay Jones tərəfindən muzeyə hədiyyə oedilən Quba xalçaçılıq məktəbinin ən məşhur kompozisiyalarından olan “Qonaqkənd” xalçası da sərgidə nümayiş olunur: “Kolleksiyaçılar tərəfindən bədii, elmi əhəmiyyət kəsb edən əşyaların təmənnasız olaraq muzeyə bağışlanması onların bu mədəniyyət ocağına özləri qədər böyük etibar etdiklərinin göstəricisidir. Muzeyimiz dövlət və özəl sektorda fəaliyyət göstərən təşkilat və fiziki şəxslərlə, o cümlədən Heydər Əliyev Fondu, Dövlət Gömrük Komitəsi, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və s. digər qurumlarla sıx əməkdaşlıq edir. Bu təşkilatlar tərəfindən hədiyyə edilən əşyalar öz kompozisiyası, texnikası, rəng harmoniyası və ornamentlərinin zərifliyi ilə muzeyin ekspozisiyasında layiqli yer tutur”.
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti, Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov sərgidə nümayiş olunan “Muğan” xalçası haqqında məlumat verdi.
Muzeyin Elmi tədqiqat və milli irsin qorunması və saxlanması şöbəsinin müdiri Aytən Əhmədova isə nümayiş olunan zərgərlik məmulatlarının tarixi və xüsusiyyətləri ilə bağlı çıxış etdi.
Tədbirdə həmçinin muzey tərəfindən hazırlanan “Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasından zərgərlik inciləri” adlı kitabın təqdimatı da keçirildi.  Kitabda kolleksiyanın yaranma tarixi, burada qorunan müxtəlif çeşidli qadın və kişi zərgərlik nümunələri, bu sənətdə istifadə edilən ənənəvi texnikalar və Azərbaycanın tanınmış zərgərləri haqqında müfəssəl məlumat yer alıb. Kitabın geniş oxucu kütləsinə çatdırılması məqsədilə mətnlər Azərbaycan, ingilis və rus dillərində verilib.

В Музее ковра открылась виртуальная выставка «Новые жемчужины коллекции»
В связи с опасностью распространения коронавируса все массовые мероприятия в музеях приостановлены. Однако Азербайджанский национальный музей ковра не перенес выставку «Новые жемчужины коллекции», а открыл ее виртуально.
В век технического прогресса и виртуальной реальности Азербайджанский национальный музей ковра осваивает новые необъятные просторы всемирной сети. Впервые 5 марта в 12:00 в Азербайджане состоялось онлайн-открытие, и каждый в режиме реального времени получил возможность увидеть выставку, не выходя из дома/офиса, в любой точке мира.
Онлайн-открытие можно посмотреть на странице Азербайджанского национального музея ковра в Фейсбук, на YouTube канале.
На выставке, которая продлится до 26 марта, демонстрируются ворсовые и безворсовые ковры, ковровые изделия, ювелирные украшения и одежда, имеющие историческое, художественное и научное значение, приобретенные с 2017 года для пополнения музейных коллекций. Данные предметы закупаются в частных коллекциях и у известных аукционных домов на средства, выделенные из государственного бюджета.
Особое внимание привлекают ценные женские подвески, приобретенные у аукционного дома «Сотбис». Это женские подвески XIX века, выполненные в каджарском стиле и имеющие высокую художественную ценность. По своему художественному оформлению и с исторической точки зрения они являются единственными в своем роде среди остальных экспонатов ювелирной коллекции музея.
Результатом целенаправленной деятельности Азербайджанского национального музея ковра стало то, что местные граждане и иностранцы начали дарить музею азербайджанские ковры из своих частных коллекций. Так, весьма отрадно, что граждане США Хилари Дюма-Джонс и Джей Джонс подарили музею ковер с одной из самых известных композиций Губинского центра ковроткачества – «Гонагкенд». Этот бескорыстный дар иностранных граждан говорит о высоком доверии, проявленном по отношению к азербайджанскому музею.
Музей ковра тесно сотрудничает с организациями и физическими лицами. Среди них – Фонд Гейдара Алиева, Государственный таможенный комитет Азербайджанской Республики, Институт археологии и этнографии Национальной Академии наук Азербайджана и т.д. На выставке также представлены подаренные музею вышеперечисленными организациями предметы, которые отличаются своей композицией, датой изготовления, техникой, цветовой гармонией и утонченным орнаментом и занимают достойное место в коллекциях музея.
Отметим, что за последние три года в коллекцию поступило 68 предметов, некоторые из них уже были презентованы публике. 21 экспонат, выставленный на настоящей выставке, представлен общественности впервые.
На открытии выставки также состоялась презентация книги «Сокровищница Азербайджанского национального музея ковра», изданной музеем. Книга посвящена истории создания коллекции, хранящимся здесь многочисленным разновидностям женских и мужских украшений, традиционным ювелирным техникам, а также известным ювелирам Азербайджана. Для широты охвата читательской аудитории тексты в книге приводятся на трех языках – азербайджанском, английском и русском.