Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Kərkük musiqi axşamı keçiriləcək
25 dekabr 2023-cü il tarixində Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Kərkük musiqi axşamı keçiriləcək. Əsrlər boyu İraq türkmənləri ilə Azərbaycan arasında səmimi bağlar olmuşdur. Bu bağlar özünü musiqidə də göstərmişdir. Təsadüfi deyil ki, ölkəmizdə “Ninnə yarım”, “Gözələ bax, gözələ” və s. kimi mahnılar dillər əzbəridir. Kərkük musiqi axşamında kərkük xalq musiqi nümunələri, eyni zamanda müxtəlif üslublarda işlənilmiş xalq və bəstəkar mahnıları səslənəcək.
Gecədə Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin Ansamblının müşayiəti altında Əməkdar artist Toğrul Əsədullayev (kamança), Rüstəm Müslümov (tar), Rafael Əsgərov (balaban), Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova, gənc xanəndələr Mirələm Mirələmov, Kamilə Nəbiyeva, Ayşən Mehdiyevə, Hüseyn Məlikov, Zümrüd Məmmədova, Məmməd Nəcəfov, Səbinə Ərəbli, Yaqut Xəlilzadə, Rəvan Qaçayev, Günay İmamverdiyeva, Nisbət Sədrayeva, Vəfa Vəzirova, ud ifaçısı İsmayıl Zülfüqarov, pianoçu Rəbiyə İmanquliyeva, “Şəms-Qəmər” kamera xoru (bədii rəhbər Leyla Zalıyeva, xormeyster Xanımana Məmmədzadə) çıxış edəcək.

25 декабря 2023 года в Международном Центре Мугама при организации Министерства культуры пройдет музыкальный вечер Киркука. На протяжении веков между туркменами Ирака и Азербайджаном существовали теплые связи. Эти связи проявили себя и в музыке. Не случайно в нашей стране такие песни как «Колыбельная для любимой» (“Ninnə yarım”), «Посмотри на красавицу, посмотри» и др. знают наизусть. На музыкальном вечере Киркука прозвучат образцы киркукской народной музыки, а также народные и авторские песни, обработанные в разных стилях.
На вечере под аккомпанемент Ансамбля Международного Центра Мугама (Заслуженный артист Тогрул Асадуллаев (кеманча), Рустам Муслимов (тар), Рафаэль Аскеров (балабан) выступят Народная артистка Гюльянаг Мамедова, Заслуженная артистка Нурия Гусейнова, молодые певцы Миралам Мираламов, Камила Набиева, Айшан Мехтиева, Гусейн Маликов, Зумруд Мамедова, Мамед Наджафов, Сабина Араблы, Ягут Халилзаде, Раван Гачаев, Гюнай Имамвердиева, Нисбат Садраева, Вафа Вазирова, исполнитель на уде Исмаил Зульфугаров, пианистка Рабия Имангулиева, Камерный хор «Шамс-Гямяр» (художественный руководитель Лейла Залиева, хормейстер Ханымана Мамедзаде).