Bakıda keçirilən Qazaxıstan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində dekabrın 4-də Heydər Əliyev Mərkəzində sərgi və qala-konsert keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri Aida Balayeva və digər rəsmilər, iki ölkənin mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Öncə mərkəzdə qazax mədəniyyətini özündə əks etdirən sərginin açılışı olub. Nazir Aida Balayeva çıxış edərək ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrdən söz açıb. Bildirib ki, dost ölkələr olaraq Azərbaycan və Qazaxıstan hər zaman bir-birinin rifahı və regionda sülhə nail olmağa çalışıb: “Bu gün qazax rəssamların tarix və mədəniyyətimizi əks etdirən sərgisi xalqımızın keçmişinə bir səyahətdir. Bəzən siyasətdən belə güclü olan mədəniyyət xalqların həyatında mühüm rol oynayır. Sərgiyə qatılan hər kəsə təşəkkür edirəm”.
Xanım nazir çıxışından sonra üzərində görkəmli Azərbaycan şairi Xurşidbanu Natəvanın rəsmi olan xalçanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya hədiyyə edib.
Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin böyük zalında mədəniyyət günlərinin qala-konserti olub.
Əvvəlcə səhnəyə çıxan Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri Aida Balayeva deyib ki, iki ölkə arasında əlaqələr xalqlarımızın qardaşlığı ilə yanaşı, dövlət başçılarımızın dostluq münasibətləri üzərində qurulub. Bu dostluq və hərtərəfli əməkdaşlıq bundan sonra da davam edəcək, xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdıracaq.
Qazaxıstanda Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinin əziz tutulduğunu, adının əbədiləşdirildiyini deyən xanım nazir, eyni zamanda dahi şair Məhəmməd Füzulinin, Azərbaycanda da böyük qazax siyasi və ədəbiyyat xadimlərinin adını daşıyan küçələrin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Qazaxıstan incəsənət ustalarının ifasında konsert proqramı təqdim edilib. Rəqs, vokal və milli musiqilərdən ibarət proqram tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.

В рамках Дней Культуры Казахстана в Баку 4 декабря в Центре Гейдара Алиева состоялась выставка и гала-концерт.
В мероприятии приняли участие председатель Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахиба Гафарова, министр культуры Адиль Каримли, министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева и другие официальные лица, деятели культуры и искусства двух стран.
Сначала в центре открылась выставка, посвященная казахской культуре. Министр Аида Балаева, выступая, рассказала о культурных связях между нашими странами. Она отметила, что Азербайджан и Казахстан как дружественные страны всегда стремились к благополучию друг друга и достижению мира в регионе: «Сегодня выставка казахских художников, отражающая нашу историю и культуру - это путешествие в прошлое нашего народа. Культура, иногда даже мощная чем политика, играет важную роль в жизни народов. Спасибо всем, кто участвовал на выставке».
После выступления госпожа министр подарила председателю Милли Меджлиса Сахибе Гафаровой ковер, на котором был изображен видный азербайджанский поэт Хуршидбану Натаван.
Затем в Большом зале Центра Гейдара Алиева состоялся гала-концерт Дней Культуры.
Вначале вышедшая на сцену, министр культуры и информации Казахстана Аида Балаева сказала, что отношения между двумя странами строятся на братстве наших народов, а также на дружеских отношениях глав государств. Эта дружба и всестороннее сотрудничество будут продолжаться и дальше, сближая наши народы.
Отметив, что в Казахстане бережно чтится память Общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева, его имя увековечено, госпожа министр также отметила, что в Азербайджане есть улицы, названные в честь великого поэта Мухаммеда Физули, а также великих казахских политических и литературных деятелей.
Затем была представлена концертная программа в исполнении мастеров искусств Казахстана. Программа, состоящая из танцевальной, вокальной и национальной музыки, была встречена зрителями аплодисментами.