Bakıda keçirilən Qazaxıstan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində dekabrın 4-də Heydər Əliyev Mərkəzində sərgi və qala-konsert keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarova, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri Aida Balayeva və digər rəsmilər, iki ölkənin mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Öncə mərkəzdə qazax mədəniyyətini özündə əks etdirən sərginin açılışı olub. Nazir Aida Balayeva çıxış edərək ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrdən söz açıb. Bildirib ki, dost ölkələr olaraq Azərbaycan və Qazaxıstan hər zaman bir-birinin rifahı və regionda sülhə nail olmağa çalışıb: “Bu gün qazax rəssamların tarix və mədəniyyətimizi əks etdirən sərgisi xalqımızın keçmişinə bir səyahətdir. Bəzən siyasətdən belə güclü olan mədəniyyət xalqların həyatında mühüm rol oynayır. Sərgiyə qatılan hər kəsə təşəkkür edirəm”.
Xanım nazir çıxışından sonra üzərində görkəmli Azərbaycan şairi Xurşidbanu Natəvanın rəsmi olan xalçanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya hədiyyə edib.
Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin böyük zalında mədəniyyət günlərinin qala-konserti olub.
Əvvəlcə səhnəyə çıxan Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri Aida Balayeva deyib ki, iki ölkə arasında əlaqələr xalqlarımızın qardaşlığı ilə yanaşı, dövlət başçılarımızın dostluq münasibətləri üzərində qurulub. Bu dostluq və hərtərəfli əməkdaşlıq bundan sonra da davam edəcək, xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdıracaq.
Qazaxıstanda Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinin əziz tutulduğunu, adının əbədiləşdirildiyini deyən xanım nazir, eyni zamanda dahi şair Məhəmməd Füzulinin, Azərbaycanda da böyük qazax siyasi və ədəbiyyat xadimlərinin adını daşıyan küçələrin olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Qazaxıstan incəsənət ustalarının ifasında konsert proqramı təqdim edilib. Rəqs, vokal və milli musiqilərdən ibarət proqram tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.

An exhibition and a gala-concert were held at the Heydar Aliyev Center on December 4 within the framework of the Days of Kazakh Culture held in Baku.
Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova, Minister of Culture Adil Karimli, Minister of Culture and Information of Kazakhstan Aida Balayeva and other officials, culture, and art figures of the two countries took part in the event.
First, an exhibition featuring Kazakh culture was opened in the center. Minister Aida Balayeva spoke about the cultural relations between our countries. She said that as friendly countries, Azerbaijan and Kazakhstan have always strived for the welfare of each other and peace in the region: "Today, the exhibition of Kazakh artists reflecting our history and culture is a journey into the past of our nation. Culture, sometimes even stronger than politics, plays an important role in people's lives. I thank everyone who participated in the exhibition."
After the speech, the minister presented a carpet with a painting of the famous Azerbaijani poet Khurshidbanu Natavan to the Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova.
Later, there was a gala-concert of culture days in the big hall of the Heydar Aliyev Center.
Aida Balayeva, Minister of Culture and Information of Kazakhstan, who was the first to take the stage, said that relations between the two countries are based on the brotherhood of our people, as well as the friendly relations of our heads of state. This friendship and comprehensive cooperation will continue and bring our people closer to each other.
The minister said that the memory of the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, is cherished, and his name is immortalized in Kazakhstan. At the same time, the minister pointed out that there are streets named after the genius poet Mahammad Fuzuli and great Kazakh political and literary figures in Azerbaijan.
Later, a concert program performed by Kazakh artists was presented. The program consisting of dance, vocals, and national music was greeted with applause by the audience.