Azərbaycan-TÜRKSOY əməkdaşlığının perspektivləri müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli dekabrın 11-də ölkəmizdə səfərdə olan Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev ilə görüşüb. Baş katibi salamlayan nazir Azərbaycan-TÜRKSOY əməkdaşlığının ildən-ilə inkişaf etdiyini, ölkəmizin bu qurumla əlaqələrə böyük əhəmiyyət verdiyini bildirib.
Söhbət zamanı təşkilatın cari ildəki fəaliyyətinə nəzər salınıb, həyata keçirilən çoxsaylı birgə uğurlu layihələrdən məmnunluq ifadə olunub. Görüşdə 2025-ci ildə nəzərdə tutulan layihələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Gələn il II Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunun keçirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib. 2023-cü ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını yerinə yetirən Şuşa şəhərində keçirilən ilk forum (13-14 oktyabr) qardaş xalqlar arasında mədəni əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi baxımından diqqətəlayiq layihə kimi dəyərləndirilib.
Bundan əlavə, kinematoqrafiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, xüsusilə müştərək animasiya filmlərinin çəkilməsinin önəmi vurğulanıb. Monqolustan Respublikasının TÜRKSOY-a müşahidəçi üzv kimi qəbul olunması ilə bağlı da fikir mübadiləsi aparılıb.

11-го декабря министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли встретился с генеральным секретарём Международной организации тюркской культуры – ТЮРКСОЙ Султаном Раевым, находящимся с визитом в нашей стране. Приветствуя генерального секретаря, министр сказал, что сотрудничество Азербайджан-ТЮРКСОЙ развивается из года в год, и что наша страна придаёт большое значение отношениям с этой структурой.
В ходе беседы была рассмотрена деятельность организации в текущем году, а также выражено удовлетворение многочисленными совместными успешно реализованными проектами. На встрече состоялся обмен мнениями о проектах, запланированных на 2025 год. Была отмечена важность проведения в будущем году II Форума культуры тюркского мира. Первый форум, прошедший 3-4 октября 2023 года в городе Шуша, выполнявшем миссию «Культурной столицы тюркского мира» в 2023 году, был оценён как замечательный проект с точки зрения дальнейшего укрепления культурного сотрудничества между братскими народами. Кроме того, была подчёркнута важность расширения сотрудничества в сфере кинематографии, особенно в создании совместных анимационных фильмов.
Также состоялся обмен мнениями относительно принятия Республики Монголия в ТЮРКСОЙ в качестве члена-наблюдателя.