Xəbər verdiyimiz kimi, Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki təhsil müəssisələrində müəllimlərin peşə səriştə və bacarıqlarının ölçülməsi, ixtisasına, sənətinə müvafiq olaraq onların tutduğu vəzifəyə uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsi və optimal müəllim heyətinin formalaşdırılması məqsədilə 2025–2026-cı illər ərzində attestasiya keçiriləcək.
Dekabrın 10-da Sumqayıt şəhərindəki "Kimyaçı" Mədəniyyət Sarayında bununla bağlı məlumatlandırma sessiyası keçirilib. Mədəniyyət nazirinin müşaviri Cəsarət Valehov Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı sistemli islahat yönümlü işlərin həyata keçirildiyindən, Nazirliyin “e-Culture” Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası çərçivəsində 2024/2025-ci tədris ili üçün məktəblərə təhsilalanların qəbulu prosesinin ilk dəfə olaraq elektron qaydada həyata keçirildiyindən danışıb.
Eyni zamanda qeyd edib ki, bu il Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki təhsil ocaqlarına 158 müəllim işə qəbul edilib. Qəbul prosesi ilk dəfə olaraq “my.culture.az” vahid şəxsi kabinet vasitəsilə aparılıb. İşə qəbul olunanların ilk dəfə olaraq 65 faizi ali təhsillidir. Müəllimlərin peşə bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi prosesinin 2025-ci il fevralın 3-də başlayacağını bildirən nazir müşaviri söyləyib ki, ilk olaraq 2025-ci ilin fevral ayı ərzində Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin və Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin (RMİ) tabeliyində olan məktəblərdə, həmçinin Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət Məktəbində fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları üzrə fəaliyyət göstərən müəllimlərin attestasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulur. Daha sonra Mil-Muğan, Şirvan-Salyan və Quba-Xaçmaz regional mədəniyyət idarələri üzrə ilin sonunadək prosesin yekunlaşdırılması planlaşdırılır. İlkin
mərhələdə ümumilikdə 4100 müəllimin peşəkarlıq bacarıqlarının qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Diqqətə çatdırılıb ki, hər bir ixtisas üzrə attestasiya proqramı hazırlanıb. Proqramlar artıq nazirliyin culture.gov.az rəsmi səhifəsində də yerləşdirilib.
Mədəniyyət Nazirliyi Mədəniyyət üzrə Elmi Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin direktor müavini Eldar Qocayev attestasiyanın hüquqi əsasları, habelə attestasiyası keçirilməyən işçilər haqqında məlumat verib.
Sonda Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyindəki təhsil ocaqlarının direktor, direktor müavinləri və müəllimləri müəssisələrin maddi-texniki bazasının genişləndirilməsi, yeni dərslik və dərs vəsaitlərinin nəşri və s. məsələlərlə bağlı təklifləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, musiqi və incəsənət məktəbləri müəllimlərinin peşəkar bilik və bacarıqlarının ölçülməsi ilə bağlı ilk məlumatlandırma dekabrın 6-da Bakıdakı Muzey Mərkəzində keçirilmişdir, növbəti həftə Xırdalan şəhərində müəllimlərlə görüş keçirilməsi planlaşdırılır.

As reported earlier, certification will be conducted in 2025–2026 at educational institutions under the Ministry of Culture. The purpose is to assess the professional skills and abilities of the teachers, determine their suitability for their positions based on their specialization and mastery of the art, and establish an optimal teaching staff.
On December 10, an information session was held at the "Kimyachi" Palace of Culture in Sumgayit. Jasarat Valehov, advisor to the Minister of Culture, spoke about the ongoing, systematic, reform-oriented efforts to improve the quality of education in music and art schools and centers under the Ministry of Culture. He also noted that the admission process for the 2024/2025 academic year was conducted electronically for the first time as part of the "e-Culture" digital development strategy of the Ministry.
At the same time, he pointed out that 158 teachers were recruited this year in educational institutions under the Ministry of Culture. The recruitment process was conducted for the first time through a single personal account on "my.culture.az," and 65 percent of those recruited have a university degree.
The advisor stated that the assessment of teachers' professional knowledge and skills will begin on February 3, 2025. In February 2025, the assessment of teachers specializing in piano and music theory will be held at the schools of the Baku City Main Department of Culture, the Absheron-Khizi Regional Department of Culture, and the Central Art School named after Gara Garayev. By the end of the year, it is planned to complete the attestation process for these specialties in the Mil-Mughan, Shirvan-Salyan, and Guba-Khachmaz regional departments of culture. It is expected that 4,100 teachers will participate in the first stage of the attestation process. It was mentioned that a specialized attestation program has been developed for each field and is now available on the official website of the Ministry, culture.gov.az.
Eldar Gojayev, deputy director of the Scientific-Methodical and Specialization Center for Culture under the Ministry of Culture, explained the legal grounds for attestation and provided information about employees who did not undergo attestation.
At the end of the meeting, the proposals of the principals, vice-principals, and teachers of the educational institutions of the Absheron-Khizi Regional Department of Culture—such as the expansion of the material and technical resources of the institutions, the publication of new textbooks and teaching aids, and other related issues—were heard, and their questions were answered.
It is worth mentioning that the first information session on assessment of professional knowledge and skills of teachers of music and art schools was held on December 6 at the Museum Center in Baku. Another meeting with teachers is expected to be held next week in Khirdalan.