Xəbər verdiyimiz kimi, Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki təhsil müəssisələrində müəllimlərin peşə səriştə və bacarıqlarının ölçülməsi, ixtisasına, sənətinə müvafiq olaraq onların tutduğu vəzifəyə uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsi və optimal müəllim heyətinin formalaşdırılması məqsədilə 2025–2026-cı illər ərzində attestasiya keçiriləcək.
Dekabrın 10-da Sumqayıt şəhərindəki "Kimyaçı" Mədəniyyət Sarayında bununla bağlı məlumatlandırma sessiyası keçirilib. Mədəniyyət nazirinin müşaviri Cəsarət Valehov Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə bağlı sistemli islahat yönümlü işlərin həyata keçirildiyindən, Nazirliyin “e-Culture” Rəqəmsal İnkişaf Strategiyası çərçivəsində 2024/2025-ci tədris ili üçün məktəblərə təhsilalanların qəbulu prosesinin ilk dəfə olaraq elektron qaydada həyata keçirildiyindən danışıb.
Eyni zamanda qeyd edib ki, bu il Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki təhsil ocaqlarına 158 müəllim işə qəbul edilib. Qəbul prosesi ilk dəfə olaraq “my.culture.az” vahid şəxsi kabinet vasitəsilə aparılıb. İşə qəbul olunanların ilk dəfə olaraq 65 faizi ali təhsillidir. Müəllimlərin peşə bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi prosesinin 2025-ci il fevralın 3-də başlayacağını bildirən nazir müşaviri söyləyib ki, ilk olaraq 2025-ci ilin fevral ayı ərzində Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin və Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin (RMİ) tabeliyində olan məktəblərdə, həmçinin Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət Məktəbində fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları üzrə fəaliyyət göstərən müəllimlərin attestasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulur. Daha sonra Mil-Muğan, Şirvan-Salyan və Quba-Xaçmaz regional mədəniyyət idarələri üzrə ilin sonunadək prosesin yekunlaşdırılması planlaşdırılır. İlkin
mərhələdə ümumilikdə 4100 müəllimin peşəkarlıq bacarıqlarının qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Diqqətə çatdırılıb ki, hər bir ixtisas üzrə attestasiya proqramı hazırlanıb. Proqramlar artıq nazirliyin culture.gov.az rəsmi səhifəsində də yerləşdirilib.
Mədəniyyət Nazirliyi Mədəniyyət üzrə Elmi Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin direktor müavini Eldar Qocayev attestasiyanın hüquqi əsasları, habelə attestasiyası keçirilməyən işçilər haqqında məlumat verib.
Sonda Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyindəki təhsil ocaqlarının direktor, direktor müavinləri və müəllimləri müəssisələrin maddi-texniki bazasının genişləndirilməsi, yeni dərslik və dərs vəsaitlərinin nəşri və s. məsələlərlə bağlı təklifləri dinlənilib, sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, musiqi və incəsənət məktəbləri müəllimlərinin peşəkar bilik və bacarıqlarının ölçülməsi ilə bağlı ilk məlumatlandırma dekabrın 6-da Bakıdakı Muzey Mərkəzində keçirilmişdir, növbəti həftə Xırdalan şəhərində müəllimlərlə görüş keçirilməsi planlaşdırılır.

Как мы сообщали, в 2025-2026 годах будет проведена аттестация преподавателей в образовательных учреждениях Министерства культуры с целью оценки их профессиональной компетентности и навыков, определения их соответствия занимаемой ими должности по специальности и классу, а также с целью формирования оптимального педагогического состава.
В связи с этим 10 декабря во Дворце культуры «Химик» города Сумгаит прошла информационная сессия. Советник министра культуры Джесарет Валехов рассказал о проведении системной реформаторской работы по повышению качества образования в музыкальных и художественных школах и центрах, подведомственных Министерству культуры, о том, что в рамках Стратегии цифрового развития министерства «e-Culture» («Электронная культура») процесс приёма учащихся в школы на 2024/2025 учебный год впервые осуществлён в электронном виде.
При этом он отметил, что в этом году в учебные заведения Министерства культуры приняты на работу 158 учителей. Впервые процесс приёма проводился через единый личный кабинет «my.culturе.az». Впервые 65 процентов, принятых на работу, имеют высшее образование. Заметив, что процесс оценки профессиональных знаний и навыков учителей начнётся 3 февраля 2025 года, советник министра сообщил, что в первую очередь, в феврале 2025 года планируется провести аттестацию учителей, работающих по специальностям «фортепиано» и «теория музыки» в школах, подведомственных Главному управлению культуры города Баку и Абшерон-Хызинскому региональному управлению культуры (РУК), а также преподавателей по тем же специальностям Центральной школы искусств имени Гара Гараева. Далее до конца года планируется завершить этот процесс для Миль-Муганского, Ширван-Сальянского и Губа-Хачмазского региональных управлений культуры. На начальном этапе оценку профессионального мастерства пройдут 4100 учителей.
Доведено до сведения, что подготовлена программа аттестации по каждой специальности. Программы уже размещены на официальном сайте министерства сulture.gov.az.
Заместитель директора Научно-методического центра повышения квалификации в сфере культуры Эльдар Годжаев предоставил информацию о правовых основах аттестации, а также о сотрудниках, которые не прошли аттестацию.
В заключение были заслушаны предложения директоров, заместителей директоров и преподавателей образовательных учреждений, подведомственных Абшерон-Хызинскому региональному управлению культуры связанные с вопросами расширения материально-технической базы учреждений, издания новых учебников и учебных пособий и др., и на их вопросы даны ответы.
Отметим, что первый брифинг по оценке профессиональных знаний и навыков преподавателей музыкальных и художественных школ прошёл 6-го декабря в Музейном центре баку, на следующей неделе планируется провести встречу с учителями в Хырдалане.