Dekabrın 10-da Azərbaycan Milli Kitabxanasında Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxana Direktorları Konfransı Təşkilatının təsis iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Azərbaycan Milli Məclisi Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Mədəniyyəti İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova, AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli, həmçinin Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Macarıstan, Şimali Kipr Türk Respublikasından milli kitabxanaların direktorları və bu sahənin mütəxəssisləri iştirak ediblər. Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov iclası açaraq qonaqları salamlayıb.
Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxana Direktorları Təşkilatının 1993-cü ildə yaradıldığını, bu təşkilatın Türkiyədə, Azərbaycanda, Qazaxıstanda, Qırğızıstanda dəfələrlə iclaslarının keçirildiyini lakin təşkilatın rəsmi şəkildə qeydə alınmadığını bildirib. O, iclasın əsas məqsədinin təşkilatın gələcək taleyini müəyyən etmək, rəsmi qeydiyyata alınmasına aydınlıq gətirməkdən ibarət olduğunu deyib. Qeyd olunub ki, təşkilatın əsas vəzifəsi Türk dünyasının milli-mənəvi dəyərlərinin qorunub saxlanılmasında, gələcək nəsillərə çatdırılmasında çox böyük rol oynayan milli kitabxanaların fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, onların birgə müxtəlif layihələr həyata keçirməsi və türk mədəniyyətinin dünya miqyasında daha geniş təbliğ olunmasından ibarətdir. Mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında bu gün bütün Türk dünyasının tarixi yaddaşını özündə əks etdirən, onun mühafizi kimi çıxış edən milli kitabxanaların birliyinin təməlinin qoyulduğunu, kitabxana sahəsindəki fəaliyyətin yeni bir dönəmə keçdiyini qeyd edib.
Bildirilib ki, dost, qardaş ölkələrin milli kitabxanaları arasında məzmuna köklənmiş, ortaq dəyərlərimizin dünya müstəvisində təbliğinə yönəlmiş ciddi və sıx əlaqələr mövcuddur. Bu sahədə birgə uğurlu layihələr həyata keçirilir və Azərbaycan Milli Kitabxanası bu prosesdə aktiv rol oynayır. Adil Kərimli təşkilatın Türk Dünyası Milli Kitabxanalar Birliyi adlandırılmasını, onun tərkibində isə ali orqan kimi Direktorlar Şurasının yaradılmasını təklif edib, təşkilatın gələcək fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu ötən əsrin 90-cı illərində türk dövlətlərini birləşdirən ilk təşkilatın mədəniyyət nazirlərinin təşkilatı olduğunu, daha sonra TÜRKSOY-un yarandığını söyləyib. Hazırda Türk dünyasını birləşdirən müxtəlif fondların olduğunu qeyd edən millət vəkili bu gün kitabxanaların çox böyük işlər gördüyünü söyləyib. Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsi sədrinin müavini Günay Əfəndiyeva Türk dünyasının birliyi üçün bu təşəbbüsün əhəmiyyətini qeyd edib, türk xalqları arasında mədəni inteqrasiyanın daha da möhkəmləndirilməsinin zəruriliyini burğulayıb.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev təşkilatın yaradılmasını türk mədəniyyətinin zəngin tərəflərini üzə çıxarmaqda böyük addım kimi səciyyələndirib. Baş katib xüsusilə də əlyazma əsərlərin araşdırmaçılar üçün əlçatanlığının təmin edilməsinin vacibliyini bildirib. AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Kitabxanasının mükəmməl elmi-ideoloji mərkəz olduğunu qeyd edib və professor Kərim Tahirovun yeni qurulacaq təşkilatın ilk sədri olması təklifini irəli sürüb. Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov söyləyib ki, kitab bir tərəfdən dil deməkdir, bir tərəfdən dövlət deməkdir. Bu mənada kitabxanaların üzərinə çox böyük məsuliyyət düşür. Akademik həmçinin təşkilatın adının dəqiq və funksionallığı əks etdirməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Türkiyə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Yayımlar Baş İdarəsinin müdiri, Türkiyə Milli Kitabxanasının direktoru Taner Beyoğlu, Qazaxıstan Milli Kitabxanasının direktoru Bakitjamal Ospanova, Qazaxıstan Akademik Milli Kitabxanasının direktoru Qaziza Nurqaliyeva, Özbəkistan Milli Kitabxanasının direktoru Umida Teşabayeva, Qırğızıstan Milli Kitabxanasının direktoru Aynura Askarova, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Ceyhan Özyıldız yaradılacaq qurumun Türk dünyasında elmin və mədəniyyətin inkişafına mühüm töhfələr verəcəyini diqqətə çatdırıblar. Qeyd edilib ki, qardaş ölkələrin milli kitabxanalarının fond bir-birinə açıq olmalı, vahid elektron kataloqu yaradılmalıdır. Müşahidəçi qismində iclasda iştirak edən Macarıstan Milli Kitabxanasının baş direktoru David Rozsa Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə əlaqələrindən danışıb. O, Macarıstanın 2018-ci ildə bu əməkdaşlığa qoşularaq Şərq və Qərb mədəniyyətlərini daha da yaxınlaşdıran bir körpü yaratmağa başladığını söyləyib. Sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirovun yeni yaradılan Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxana Direktorları Birliyinə sədrliyi təklif edilib və o, yekdilliklə qurumun sədri seçilib.
Kərim Tahirov iclas iştirakçılarına təşəkkür edib, tezliklə təşkilatın əsasnaməsinin razılaşdırılacağını, növbəti iclasın Ankarada keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb və gələcək işlərdə hər kəsə uğurlar arzulayıb. Sonra Qazaxıstan Milli Kitabxanasının direktoru Bakitjamal Ospanova XIX əsrə aid əlyazmanın faksimilesini Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə edib. Qırğızıstan Milli Kitabxanasının müdiri Aynura Askarova Kərim Tahirova, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev və başqalarına Alıkul Osmonov adına Qırğızıstan Milli Kitabxanasının yaranmasının 90 illiyi yubiley medalını təqdim edib. İclasda 2025-ci ildə Özbəkistan Milli Kitabxanasının yaranmasının 155 illiyi, Azərbaycanın Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi, qazax şairi Abay Kunanbayevin 180 illik yubileylərinin qeyd olunacağı, beynəlxalq kitab sərgilərinin, kitab təqdimatlarının təşkil ediləcəyi və təşkilatın üzvlərinin belə tədbirlərdə bir araya gələrək fəaliyyətlərini daha da genişləndirəcəkləri vurğulanıb.
Bundan başqa, qarşılıqlı mədəniyyət tədbirlərinin, oxu mədəniyyəti günlərinin, elmi seminarların, kitabxanalar arasında təcrübə mübadiləsi, kitabxana fondlarının tədqiqi və virtual oxu zallarının açılması təklifləri üzrə müzakirələr aparılıb.

10-го декабря в Национальной библиотеке Азербайджана состоялось учредительное собрание Организации конференции директоров национальных библиотек тюркоязычных стран. В собрании приняли участие министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли, председатель Комитета по культуре Милли Меджлиса Азербайджана Полад Бюльбюльоглу, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, президент Фонда тюркского культурного наследия Актоты Раимкулова, президент НАНА Иса Хабиббейли, а также директора национальных библиотек и эксперты в этой области из Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, Венгрии, Турецкой Республики Северного Кипра.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана профессор Карим Тахиров открыл встречу и поприветствовал гостей. Он сообщил, что Организация директоров национальных библиотек тюркоязычных стран была создана в 1993 году, что эта организация провела множество встреч в Турции, Азербайджане, Казахстане, Киргизии, однако официально организация не зарегистрирована. Он сообщил, что основной целью совещания является определение дальнейшей судьбы организации и внесение ясности в вопрос официальной регистрации.Было отмечено, что основной задачей организации является координация деятельности национальных библиотек, которые играют очень важную роль в сохранении национально-нравственных ценностей тюркского мира и передаче их будущим поколениям, совместная реализация ими различных проектов и более широкое продвижение тюркской культуры в мировом масштабе.
В своём выступлении министр культуры Адиль Каримли отметил, что сегодня заложен фундамент Союза национальных библиотек, хранящих историческую память всего тюркского мира и выступающих хранителями этой памяти, и что деятельность в библиотечной сфере вступила в новый этап. Было констатировано, что между национальными библиотеками дружественных и братских стран существуют серьёзные и тесные отношения, ориентированные на содержание и направленные на продвижение наших общих ценностей на мировом уровне. В этой сфере реализуются успешные совместные проекты, и Национальная библиотека Азербайджана играет в этом процессе активную роль. Адиль Каримли предложил назвать организацию Союзом национальных библиотек тюркского мира и предложил создать в его рамках Совет директоров как высший орган, и пожелал успехов в дальнейшей деятельности организации.
Председатель Комитета по культуре Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Полад Бюльбюльоглу сообщил, что в 90-х годах прошлого века первой организацией, объединившей тюркские государства, была организация министров культуры, а затем была образована ТЮРКСОЙ. Отметив, что в настоящее время существуют различные фонды, объединяющие тюркский мир, депутат сказал, что библиотеки сегодня проводят большую работу. Заместитель председателя Комитета по культуре Милли Меджлиса Гюнай Эфендиева отметила важность данной инициативы для единства тюркского мира и подчеркнула необходимость дальнейшего укрепления культурной интеграции между тюркскими народами.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев охарактеризовал создание организации как большой шаг в раскрытии богатых сторон тюркской культуры. Генеральный секретарь также подчеркнул важность обеспечения доступности рукописей для исследователей.
Президент НАНА академик Иса Хабиббейли отметил, что Национальная библиотека Азербайджана является идеальным научным и идеологическим центром, и предложил кандидатуру профессора Керима Тахирова на пост первого председателя вновь созданной организации. Директор центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров сказал, что книга означает, с одной стороны, язык, а с другой - государство. В этом смысле на библиотеках лежит большая ответственность. Академик также отметил важность названия организации, точно отражающего её функционал. Начальник Главного управления библиотек и публикаций Министерства культуры и туризма Турции, директор Национальной библиотеки Турции Танер Бейоглу, директор Национальной библиотеки Казахстана Бакитжамал Оспанова, директор Академической национальной библиотеки Казахстана Газиза Нургалиева, директор Национальной библиотеки Узбекистана Умида Тешабаева, директор Национальной библиотеки Кыргызстана Айнура Аскарова, директор Культурного центра Турецкой Республики Северного Кипра Джейхан Озйылдыз отметили, что создаваемое учреждение внесёт важный вклад в развитие науки и культуры в тюркском мире. Было отмечено, что фонды национальных библиотек братских стран должны быть открыты друг для друга, а также должен быть создан единый электронный каталог.
Генеральный директор Национальной библиотеки Венгрии Давид Розжа, принявший участие во встрече в качестве наблюдателя, рассказал о своих отношениях с Национальной библиотекой Азербайджана. Он сообщил, что Венгрия присоединилась к этому сотрудничеству в 2018 году и начала создавать мост, который ещё больше сближает культуры Востока и Запада.
Затем директору Национальной библиотеки Азербайджана, профессору Кериму Тахирову было предложено возглавить вновь созданный Союз директоров национальных библиотек тюркоязычных стран, и он был единогласно избран председателем организации. Керим Тахиров поблагодарил участников встречи, отметил, что в ближайшее время будет согласован устав организации, а следующая встреча пройдёт в Анкаре, и пожелал всем успехов в дальнейшей работе.
Затем директор Национальной библиотеки Казахстана Бакитжамал Оспанова подарила Национальной библиотеке Азербайджана факсимиле рукописи XIX века. Директор Национальной библиотеки Кыргызстана Айнура Аскарова вручила медаль «90-летие со дня создания Национальной библиотеки Кыргызстана имени Аликула Осмонова» Керим Тахирову, генеральному секретарю ТЮРКСОЙ Султану Раеву и другим.
На совещании было отмечено, что В 2025 году будут отмечаться 155-летие со дня создания Национальной библиотеки Узбекистана, 100-летие народного поэта Азербайджана Бахтияра Вагабзаде и 180-летие казахского поэта Абая Кунанбаева, будут организованы международные книжные выставки и презентации книг и что члены организации собираясь вместе на подобных мероприятиях ещё больше расширят свою деятельность. Кроме того, были обсуждены предложения о проведении совместных культурных мероприятий, дней культуры чтения, научных семинаров, обмена опытом между библиотеками, изучении библиотечных фондов и открытии виртуальных читальных залов.