Dekabrın 9-da Bakıda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunda görkəmli Qırğız yazıçısı, TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Rayevin “Daşqın” kitabının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, Fond ümumtürk irsinin, xüsusilə maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin qorunması istiqamətində fəaliyyət göstərir. “Bu, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən hazırlanmış 17-ci kitabın təqdimatıdır. Kitabı Rəbiqə Nazimqızı tərcümə edib.
Təşkilatın prioritet istiqamətlərindən biri də türk xalqlarının görkəmli şəxsiyyətlərinin zəngin irsinin gələcək nəsillərə ötürülməsidir. Fond bu yöndə “Türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətləri”, “Türk dünyasının ədəbi inciləri”, “Türk dünyasının elmi inciləri” adlı 3 kitab seriyası təsis edib. Parisdə dekabrın 13-də Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 950 illiyi UNESCO səviyyəsində qeyd olunacaq. Konfransda Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Türkmənistan, Macarıstan və digər ölkələrdən alimlər, tədqiqatçılar, dövlət və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri bir araya gələcəklər”, - deyə A.Raimkulova əlavə edib.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı Türk dünyasının böyük oğlu Çingiz Aytmatovun yaradıcılığına dərin hörmətlə yanaşır. “Bu il Bakıda artıq ikinci dəfə Qırğızıstanın görkəmli ədəbiyyat nümayəndəsi TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Rayevin kitabının təqdimatına toplaşmışıq. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu birgə bir sıra layihələr reallaşdırır. Bu bizim birgə həyata keçirdiyimiz növbəti layihədir. Əminəm ki, gələcəkdə belə layihələrin sayı daha çox olacaq”, - deyə nazir vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Qırğızıstanın Azərbaycandakı səfiri Maksat Mamıtkanov, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov çıxışlarında Sultan Rayevin “Daşqın” əsəri barədə fikirlərini bölüşüblər. Bildirilib ki, Azərbaycanda Türk dünyasının yazıçılarının əsərlərinə daim maraq olub. Bu günlərdə Bakıda türk xalqları ədəbiyyatının yeni məzmun və ideyalarla zənginləşməsində böyük xidmətləri olan, ümumtürk dünyasının parlaq simalarından biri Çingiz Aytmatova həsr olunmuş böyük görüş keçiriləcək. Diqqətə çatdırılıb ki, Sultan Rayevin “Daşqın” əsərində “Nuhun tufanı yeni dövrdə baş versə nələr olar” axtarışında fikirlər irəli sürülüb. Kitabda əslində Nuhun tufanın müasir zamanda baş verdiyini göstərilir. Belə ki, hazırda insanlar suya deyil, internetə qərq olub boğulurlar. Kitabda, həmçinin süni intellektin gətirdiyi problemlər araşdırılır. Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev çıxışında deyib ki, Manas kimi min yaşlı zəngin ədəbi-bədii irs üzərində boy atmış müasir qırğız ədəbiyyatı XX əsr dünya ədəbiyyatına Çingiz Aytmatov kimi nəhəng düha sahibini bəxş etdi. “Düşünmək olardı ki, qırğız ədəbiyyatı artıq öz sözünü deyib. Ən azı Ç.Aytmatovdan sonra müasir qırğız ədəbiyyatında yeni söz demək çox böyük cəsarət tələb edəcəyindən yeni möcüzə gözləmək ağıllara gəlməzdi. Amma möcüzə baş verdi, Sultan Rayev özündə bu cəsarəti tapdı və kifayət qədər uğurlu bir şəkildə öz ədəbi dəst-xətini Türk dünyası ədəbiyyatının rəqabət meydanına çıxara bildi.
Sultan Rayev nə Manas yazdı, nə də Aytmatov üslubunu təkrar etdi. O yazdığı romanlarla hörmətli akademik İsa Həbibbəylinin “magik realizm” adlandırdığı ən müasir ədəbi trendinin altında öz imzasını atdı. Bu imza olduqca möhtəşəmdir və bütün Türk dünyasına Sultan Rayevlə fəxr etmək imkanı qazandırıb", - deyə Cavanşir Feyziyev əlavə edib. “Daşqın” əsərinin müəllifi Sultan Rayev çıxışında kitabın ərsəyə gəlməsində dəstəyi və əməyi keçən hər kəsə təşəkkür bildirib. Daha sonra Bakı Bələdiyyə Teatrının aktyoru, Əməkdar artist Hüsniyyə Mürvətova “Daşqın” romanından bir parçanı oxuyub. Tədbirdə Azərbaycanın dövlət və hökumət rəsmiləri, deputatlar, Qırğızıstan səfirliyinin, eləcə də ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri, elm, mədəniyyət xadimləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.

On December 9, the book The Flood by prominent Kyrgyz author and TURKSOY Secretary General Sultan Raev was presented at the International Turkic Culture and Heritage Foundation in Baku.
At the event, Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation, provided detailed information about the activities of the organization. She highlighted the Foundation's efforts to preserve pan-Turkic heritage, both tangible and intangible. "This is the presentation of the 17th book published by the Foundation," she said. "The book was translated by Rabiga Nazimgizi. One of our key priorities is to pass on the rich legacy of prominent Turkic figures to future generations." In this context, the Foundation has launched three series of books: "Outstanding Personalities of the Turkic World," "Literary Pearls of the Turkic World," and "Scientific Pearls of the Turkic World." In addition, A. Raimkulova mentioned that on December 13, the 950th anniversary of Mahmud Kashgari's "Divan-i-Lughat-it-Türk" will be celebrated in Paris at a UNESCO event with the participation of scholars, researchers, and officials from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, Uzbekistan, Turkmenistan, Hungary, and other countries.
In his speech, Adil Karimli, Minister of Culture of Azerbaijan, emphasized the great respect of the Azerbaijani people for Chingiz Aitmatov, a leading figure of the Turkic world. "This year we are meeting in Baku for the second time to present the book of the prominent Kyrgyz writer and TURKSOY Secretary General Sultan Raev. The Ministry of Culture and the International Turkic Culture and Heritage Foundation work together on many initiatives, and this is just one of them. I am confident that more such projects will follow," said the minister.
At the event, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Isa Habibbeyli, Ambassador of Kyrgyzstan to Azerbaijan Maksat Mamitkanov, popular writer Chingiz Abdullayev, and Academician Nizami Jafarov, Director of the Azerbaijan Atatürk Center, shared their thoughts on Sultan Raev's book "Flood.".
It was emphasized that Azerbaijani readers have always shown great interest in the works of writers of the Turkic world. A large meeting dedicated to Chingiz Aitmatov, a prominent figure who enriched Turkic literature with new ideas, will soon be held in Baku. In his book The Flood, Sultan Raev explores the concept of "what if the Noachian Flood had happened in modern times" and illustrates that today's flood is not of water, but of the Internet. The book also addresses issues related to artificial intelligence.
MP Javanshir Feyziyev noted that modern Kyrgyz literature, rooted in a thousand-year-old rich heritage like Manas, produced a literary genius like Chingiz Aitmatov in the 20th century. "One could assume that Kyrgyz literature had already said everything it needed to say, especially after Ch. Aitmatov. It would have required immense courage to contribute something new to modern Kyrgyz literature, so it was hard to expect another miracle. But a miracle happened. Sultan Rayev found this courage and successfully introduced his own literary style into the competitive arena of Turkic world literature. Sultan Raev did not write Manas, nor did he copy Aitmatov's style. Through his novels, Sultan Raev made his contribution to the most contemporary literary trend, which the respected academician Isa Habibbayli described as 'magical realism. His contribution is magnificent and has given the Turkic world the opportunity to be proud of him," said Javanshir Feyziyev.
In his speech, Sultan Raev, the author of The Flood, thanked everyone who supported and contributed to the creation of the book. Then an excerpt from The Flood was read by Husniyya Murvatova, an honored artist and actress of the Baku Municipal Theater.
The event was attended by Azerbaijani state and government officials, deputies, representatives of the Kyrgyz Embassy, members of the diplomatic corps accredited to the country, as well as scientists, cultural, and public figures.