Dekabrın 9-da Bakıda Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunda görkəmli Qırğız yazıçısı, TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Rayevin “Daşqın” kitabının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə çıxış edən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, Fond ümumtürk irsinin, xüsusilə maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin qorunması istiqamətində fəaliyyət göstərir. “Bu, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən hazırlanmış 17-ci kitabın təqdimatıdır. Kitabı Rəbiqə Nazimqızı tərcümə edib.
Təşkilatın prioritet istiqamətlərindən biri də türk xalqlarının görkəmli şəxsiyyətlərinin zəngin irsinin gələcək nəsillərə ötürülməsidir. Fond bu yöndə “Türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətləri”, “Türk dünyasının ədəbi inciləri”, “Türk dünyasının elmi inciləri” adlı 3 kitab seriyası təsis edib. Parisdə dekabrın 13-də Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin 950 illiyi UNESCO səviyyəsində qeyd olunacaq. Konfransda Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Türkmənistan, Macarıstan və digər ölkələrdən alimlər, tədqiqatçılar, dövlət və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri bir araya gələcəklər”, - deyə A.Raimkulova əlavə edib.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı Türk dünyasının böyük oğlu Çingiz Aytmatovun yaradıcılığına dərin hörmətlə yanaşır. “Bu il Bakıda artıq ikinci dəfə Qırğızıstanın görkəmli ədəbiyyat nümayəndəsi TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Rayevin kitabının təqdimatına toplaşmışıq. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi və Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu birgə bir sıra layihələr reallaşdırır. Bu bizim birgə həyata keçirdiyimiz növbəti layihədir. Əminəm ki, gələcəkdə belə layihələrin sayı daha çox olacaq”, - deyə nazir vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Qırğızıstanın Azərbaycandakı səfiri Maksat Mamıtkanov, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov çıxışlarında Sultan Rayevin “Daşqın” əsəri barədə fikirlərini bölüşüblər. Bildirilib ki, Azərbaycanda Türk dünyasının yazıçılarının əsərlərinə daim maraq olub. Bu günlərdə Bakıda türk xalqları ədəbiyyatının yeni məzmun və ideyalarla zənginləşməsində böyük xidmətləri olan, ümumtürk dünyasının parlaq simalarından biri Çingiz Aytmatova həsr olunmuş böyük görüş keçiriləcək. Diqqətə çatdırılıb ki, Sultan Rayevin “Daşqın” əsərində “Nuhun tufanı yeni dövrdə baş versə nələr olar” axtarışında fikirlər irəli sürülüb. Kitabda əslində Nuhun tufanın müasir zamanda baş verdiyini göstərilir. Belə ki, hazırda insanlar suya deyil, internetə qərq olub boğulurlar. Kitabda, həmçinin süni intellektin gətirdiyi problemlər araşdırılır. Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev çıxışında deyib ki, Manas kimi min yaşlı zəngin ədəbi-bədii irs üzərində boy atmış müasir qırğız ədəbiyyatı XX əsr dünya ədəbiyyatına Çingiz Aytmatov kimi nəhəng düha sahibini bəxş etdi. “Düşünmək olardı ki, qırğız ədəbiyyatı artıq öz sözünü deyib. Ən azı Ç.Aytmatovdan sonra müasir qırğız ədəbiyyatında yeni söz demək çox böyük cəsarət tələb edəcəyindən yeni möcüzə gözləmək ağıllara gəlməzdi. Amma möcüzə baş verdi, Sultan Rayev özündə bu cəsarəti tapdı və kifayət qədər uğurlu bir şəkildə öz ədəbi dəst-xətini Türk dünyası ədəbiyyatının rəqabət meydanına çıxara bildi.
Sultan Rayev nə Manas yazdı, nə də Aytmatov üslubunu təkrar etdi. O yazdığı romanlarla hörmətli akademik İsa Həbibbəylinin “magik realizm” adlandırdığı ən müasir ədəbi trendinin altında öz imzasını atdı. Bu imza olduqca möhtəşəmdir və bütün Türk dünyasına Sultan Rayevlə fəxr etmək imkanı qazandırıb", - deyə Cavanşir Feyziyev əlavə edib. “Daşqın” əsərinin müəllifi Sultan Rayev çıxışında kitabın ərsəyə gəlməsində dəstəyi və əməyi keçən hər kəsə təşəkkür bildirib. Daha sonra Bakı Bələdiyyə Teatrının aktyoru, Əməkdar artist Hüsniyyə Mürvətova “Daşqın” romanından bir parçanı oxuyub. Tədbirdə Azərbaycanın dövlət və hökumət rəsmiləri, deputatlar, Qırğızıstan səfirliyinin, eləcə də ölkəmizdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri, elm, mədəniyyət xadimləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.

9 декабря в Международном фонде тюркской культуры и наследия в Баку состоялась презентация книги «Потоп» выдающегося кыргызского писателя, Генерального секретаря ТЮРКСОЙ Султана Раева.
Выступившая на мероприятии президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова дала подробную информацию о деятельности организации. Она сообщила, что фонд осуществляет деятельность, направленную на защиту общетюркского наследия, особенно материального и нематериального культурного наследия. А. Раимкулова также добавила: «Это презентация 17-й книги, выпущенной Фондом тюркской культуры и наследия. Книгу перевела Рабига Назимгызы. Одним из приоритетных направлений деятельности организации также является передача богатого наследия выдающихся личностей тюркских народов будущим поколениям. В этом направлении Фондом учреждены 3 книжные серии под названием «Выдающиеся личности тюркского мира», «Литературные жемчужины тюркского мира», «Научные жемчужины тюркского мира». 13 декабря в Париже на уровне ЮНЕСКО будет отмечаться 950-летие произведения «Сборник тюркского словаря» («Divanü luğat-it-turk»), созданного Махмудом Кашгари. На конференции соберутся учёные, исследователи, представители государственных и международных организаций из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана, Туркменистана, Венгрии и других стран».Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли в своем выступлении отметил, что Азербайджанский народ глубоко уважает творчество великого сына тюркского мира Чингиза Айтматова. «В этом году мы во второй раз собрались в Баку на презентации книги выдающегося литературного представителя Кыргызстана, Генерального секретаря ТЮРКСОЙ Султана Раева. Министерство культуры Азербайджана и Международный фонд тюркской культуры и наследия совместно реализуют ряд проектов. Это наш очередной совместный проект. Уверен, что в будущем таких проектов станет больше,» - сказал министр. На мероприятии своими размышлениями о произведении «Потоп» поделились президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли, посол Кыргызстана в Азербайджане Максат Мамитканов, народный писатель Чингиз Абдуллаев, директор Азербайджанского центра Ататюрка академик Низами Джафаров.
Сообщалось, что в Азербайджан всегда присутствовал интерес к творчеству писателей тюркского мира. На днях в Баку пройдёт большая встреча, посвящённая Чингизу Айтматову, одному из ярких деятелей тюркского мира, имеющему большие заслуги в обогащении литературы тюркских народов новым содержанием и идеями. Было доведено до сведения, что в произведении Султана Раева «Потоп» выдвигаются идеи поиска того, «что случится, если Ноев потоп произошёл в новую эпоху». На самом деле в книге рассказывается о том, как Ноев потоп уже произошёл в наше время. И люди тонут не в воде, а погрузившись в Интернет. В книге также исследуются проблемы, порождаемые искусственным интеллектом.
Депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев в своём выступлении отметил, что современная кыргызская литература, выросшая на тысячелетнем богатом литературном и художественном наследии эпоса «Манас», дала мировой литературе 20-го века такого великого гения, как Чингиз Айтматов. «Можно было бы подумать, что кыргызская литература уже сказала своё слово. Ожидать нового чуда было немыслимо, хотя бы потому, что чтобы сказать новое слово в современной кыргызской литературе после Ч. Айтматова потребовалась бы большая смелость. Но чудо случилось, Султан Раев нашёл в себе эту смелость и вполне успешно вывел своё литературное произведение на конкурентную арену литературы тюркского мира. Султан Раев не писал «Манас» и не повторял стиль Айтматова. Своими романами он поставил свою подпись под самым современным литературным течением, которое уважаемый академик Иса Габиббейли называет «магическим реализмом». Эта подпись великолепна и дала возможность всему тюркскому миру гордиться Султаном Раевым,» - добавил Джаваншир Фейзиев.
В своём выступлении автор романа «Потоп» Султан Раев поблагодарил всех, кто поддержал и способствовал созданию книги. Затем актриса Бакинского муниципального театра, заслуженная артистка Хусния Мурветова прочитала отрывок из романа «Потоп».
В мероприятии приняли участие государственные и правительственные чиновники Азербайджана, депутаты, представители посольства Кыргызской Республики, а также аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, учёные, деятели культуры и представители общественности.