Dekabrın 9-da M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan-Türkiyə Birgə Mədəniyyət Komissiyasının dördüncü iclası keçirilib. Xatırladaq ki, bu komissiyanın üçüncü iclası 13 noyabr 2023-cü il tarixində Ankarada təşkil olunub. İclas Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov və Türkiyə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Batuhan Mumcunun sədrlikləri ilə gerçəkləşib.
Nazir müavini Fərid Cəfərov qonaqları salamlayaraq deyib ki, Azərbaycan və Türkiyə dövlət başçılarının dostluq və qardaşlıq münasibətləri iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, mədəniyyət sahəsində də əməkdaşlığın inkişafında müstəsna rol oynayır: “Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin dediyi kimi, biz bir millət, iki dövlətik. Bu birgə əməkdaşlıq bütün sahələrdə, xüsusən də mədəniyyət sahəsində özünü təzahür etdirir. Bu ilin 1-3 may tarixlərində ölkəmizdə “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq: əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqə” mövzusunda keçirilən VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, mayın 11-də Şuşada təşkil edilən “Şuşa – İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin açılış mərasimində qardaş Türkiyənin iştirakı bizim üçün xüsusilə sevindirici oldu.
Ölkəmiz noyabr ayında 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisində "fəxri qonaq ölkə" qismində iştirak etdi. Bütün bunlar iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində yüksək səviyyəli əməkdaşlığın göstəricisidir. Bundan başqa, 11-22 noyabr tarixlərində Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində keçirilən mədəniyyətə əsaslanan iqlim fəaliyyəti üzrə Mədəniyyət Nazirlərinin 2-ci Yüksək Səviyyəli Görüşündə qardaş Türkiyənin mədəniyyət və turizm naziri hörmətli Mehmet Nuri Ersoyun iştirakı və çıxışı çox əhəmiyyətli idi”. Fərid Cəfərov 2021-ci il iyunun 15-də Şuşada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsi”nin imzalandığını xatırladıb, bu sənədin iki ölkə münasibətlərinin zirvəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan-Türkiyə dostluğunun həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq müstəvidə özünü göstərdiyini deyən nazir müavini söyləyib ki, UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin ötən il dekabrın 6-da Botsvananın Kasane şəhərində keçirilən 18-ci sessiyasında Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irsi ilə bağlı daha 4 element Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrsinin Reprezentativ Siyahısına daxil edilib. Onlardan ikisi Azərbaycan və Türkiyənin birgə təqdim etdiyi “Balaban sənətkarlığı və ifaçılıq sənəti” və “Sədəf sənətkarlığı” nominasiya fayllarıdır. “Təzhib sənəti” və “İftar və onunla bağlı sosial-mədəni ənənələr” çoxmillətli fayllarının qəbulu da Türkiyə və Azərbaycanın iştirakı ilə gerçəkləşib. Türkiyə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Batuhan Mumcu çıxışında Azərbaycan-Türkiyə Birgə Mədəniyyət Komissiyasının ilk iclasının 2021-ci ilin 1 mart tarixində Ankara şəhərində keçirildiyini xatırladıb: “Türkiyə və Azərbaycan qədim tarixə, ortaq dil, din və mədəni köklərə malikdirlər. Buna görə də ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələri yüksək səviyyədə inkişaf edib və bu əməkdaşlıq gündən-günə daha da genişlənməkdədir. İki ölkənin iştirakı ilə kino, teatr, muzeyşünaslıq, kitab işi, qeyri-maddi mədəni irs də daxil olmaqla mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə əhəmiyyətli addımlar atılıb, çoxsaylı layihələr həyata keçirilib”.
Qeyd olunub ki, hər iki ölkənin müvafiq nazirliklərinin təmsil olunduğu Azərbaycan-Türkiyə Birgə Mədəniyyət Komissiyasının 3-cü iclasından ötən müddət ərzində mədəni əməkdaşlıq daha da güclənib, müvafiq qurumlar arasında əlaqələr dərinləşib. Həmin iclasın yekununda imzalanmış hesabatda yer alan məsələlərin bir çoxu öz həllini tapıb, bəziləri üzərində isə işlər davam etdirilir. Daha sonra hər iki ölkənin nazirliklərinin müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərləri tərəfindən mədəni irs, qeyri-maddi mədəni irs, kino və digər audiovizual sahələr, muzey işi, kitab sənayesi, ifaçılıq sənəti (teatr), mədəni və yaradıcı sənayelər və normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təcrübə mübadiləsi sahəsində əməkdaşlıq, strateji inkişaf, layihələrin və təsisatların idarə edilməsi, mədəniyyət sahəsində təhsil, beynəlxalq əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Müvafiq sahələrdə gələcək əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Çıxışlardan sonra Birgə komissiyanın dördüncü iclasının protokolu imzalanıb. Protokolda iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin gücləndirilməsi və əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər öz əksini tapıb. Sənəddə mədəni irs, muzeyşünaslıq, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, kino, kitabxanaçılıq, yaradıcı sənayelər və səhnə sənətləri, konsert və festivallar, təcrübə mübadiləsi və s. məqamlar da yer alıb. Tərəflər Birgə komissiyanın növbəti iclasının 2025-ci ildə Türkiyədə keçirilməsi ilə bağlı razılığa gəliblər.
Görüşün vaxtı və digər detallar diplomatik kanallar vasitəsilə müəyyən ediləcək. Sonda qarşılıqlı olaraq xatirə hədiyyələri təqdim edilib.

On December 9, the fourth session of the Azerbaijan-Türkiye Joint Cultural Commission was held in the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzadeh. It is worth mentioning that the third session of the Commission was held in Ankara on November 13, 2023.
The meeting was chaired by the Deputy Minister of Culture of Azerbaijan, Farid Jafarov, and the Deputy Minister of Culture and Tourism of Turkey, Batuhan Mumcun. Welcoming the guests, Deputy Minister Farid Jafarov noted the exceptional role of friendly and brotherly relations between the leaders of Azerbaijan and Türkiye in strengthening cooperation between the two countries in all fields, including culture. He quoted the famous saying of the national leader Heydar Aliyev, "We are one nation, two states," and emphasized that this cooperation is manifested in all fields, especially in culture. We were particularly pleased with
Türkiye's participation in the sixth World Forum on Intercultural Dialogue themed Dialogue for Peace and Global Security: Cooperation and Interconnectivity, held in our country, and the opening ceremony of "Shusha - Cultural Capital of the Islamic World 2024", held in Shusha on May 11.
The participation of Azerbaijan as the "Honorary Guest Country" at the 41st Istanbul International Book Fair in November further highlights the strong cultural cooperation between the two countries. The participation and speech of the Minister of Culture and Tourism of Türkiye, Mehmet Nuri Ersoy, at the second High-Level Meeting of Ministers of Culture on Culture-Based Climate Action, held in Azerbaijan on November 11-22 during the 29th Session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), was also very important. Farid Jafarov mentioned the signing of the "Shusha Declaration on Allied Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye" by Presidents Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan in Shusha on June 15, 2021, and described it as the culmination of relations between the two countries. The deputy minister said the Azerbaijani-Turkish friendship is manifested both bilaterally and internationally. He emphasized that at the 18th session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, held on December 6 last year in Kasane, Botswana, four more elements of Azerbaijan's intangible cultural heritage were included in the representative list of the intangible cultural heritage of humanity.
Two of them, " Craftsmanship and Performing Art of Balaban/Mey" and "Craftsmanship of Mother-of-Pearl Inlay,"were joint nominations of Azerbaijan and Türkiye. The multinational files "Art of Tazhib"and "Iftar and its socio-cultural traditions" were also accepted with the participation of both countries.
Turkish Deputy Minister of Culture and Tourism Batuhan Mumcu recalled that the first meeting of the Joint Cultural Commission was held in Ankara on March 1, 2021. He emphasized the common history, language, religion, and cultural roots of Türkiye and Azerbaijan and noted the high level of cooperation between the countries, which continues to expand.
He highlighted significant joint efforts and numerous projects implemented in various cultural fields, including cinema, theater, museum studies, books, and intangible cultural heritage. Since the third meeting of the Joint Cultural Commission, attended by representatives from relevant ministries of both countries, cultural cooperation has been further strengthened and relations between relevant institutions have deepened. Many issues listed in the report signed at the end of that meeting have been resolved, while work on others is in progress. The heads of the relevant departments of the two ministries discussed cooperation in the fields of cultural heritage, intangible cultural heritage, cinema and other audiovisual fields, museum work, the book industry, performing arts (theatre), cultural and creative industries, as well as the exchange of experience in improving the regulatory and legal framework, strategic development, project and institutional management, cultural education, and international cooperation.
Prospects for future cooperation in these areas were also discussed. After the speeches, the Protocol of the Fourth Meeting of the Joint Commission was signed.
This protocol deals with the strengthening of cultural ties and further expansion of cooperation between the two countries, including aspects of cultural heritage, museum studies, cooperation within international organizations, cinema, librarianship, creative industries, performing arts, concerts and festivals, the exchange of experience, and other areas.
The parties agreed to convene the next meeting of the Joint Commission in Türkiye in 2025. The exact date and other details will be determined through diplomatic channels.