Dekabrın 6-da Muzey Mərkəzində musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının ölçülməsi prosesi ilə bağlı mətbuat konfransı keçirilib.
Mədəniyyət Nazirliyi Media və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Aynur Kərimova bildirib ki, attestasiyanın məqsədi nazirliyin tabeliyindəki təhsil müəssisələrində müəllimlərin peşə səriştə və bacarıqlarının ölçülməsi, ixtisasına, sənətinə müvafiq olaraq onların tutduğu vəzifəyə uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsi və optimal müəllim heyətinin formalaşdırılmasıdır. Qiymətləndirmə ümumilikdə ölkə üzrə 2025–2026-cı illər ərzində keçirilməsi planlaşdırılır. İlk mərhələdə fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları, daha sonra digər ixtisaslar üzrə attestasiya aparılacaq.
Attestasiya komissiyasının formalaşdırılması haqqında məlumat verən mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov deyib ki, hər biri 5 nəfər olmaqla fortepiano ixtisası üzrə 7, musiqi nəzəriyyəsi ixtisası üzrə 3 komissiya yaradılacaq. Qanunvericiliyə uyğun olaraq, komissiyanın 1 üzvü Həmkarlar İttifaqı Komitəsindən, digər 4 üzv isə müstəqil ekspert qismində Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Milli Konservatoriyası və digər qurumlardan cəlb ediləcək.
Mədəniyyət nazirinin müşaviri Cəsarət Valehov bildirib ki, bu il Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki təhsil ocaqlarına 123 müəllim işə qəbul edilib. Boş qalan yerlərə isə 35 əlavə qəbul reallaşdırılıb. Qəbul prosesi ilk dəfə olaraq “my.culture.az” vahid şəxsi kabinet vasitəsilə aparılıb. İşə qəbul olunanların ilk dəfə olaraq 65 faizi ali təhsillidir.
Qeyd olunub ki, ilk olaraq 2025-ci ilin fevral ayı ərzində Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi və Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan məktəblərdə, həmçinin Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət Məktəbində fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları üzrə fəaliyyət göstərən müəllimlərin qiymətləndirilməsi aparılacaq. Daha sonra Mil-Muğan, Şirvan-Salyan və Quba-Xaçmaz Regional Mədəniyyət idarələri üzrə ilin sonunadək fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları üzrə attestasiyanın yekunlaşdırılması planlaşdırılır.
İlkin mərhələdə ümumilikdə 4100 müəllimin attestasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qiymətləndirmə prosesinə fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisaslarından başlanılması məsələsinə toxunan Cəsarət Valehov deyib ki, bu ixtisaslar üzrə müəllimlərin sayı bütün müəllimlərin ümumi sayının 57 faizini (fortepiano 45%, musiqi nəzəriyyəsi 12%) təşkil edir.
Diqqətə çatdırılıb ki, hər bir ixtisas üzrə attestasiya proqramı hazırlanıb, qanunvericiliyə əsasən, prosesin başlanmasına bir ay qalmışdan gec olmayaraq attestasiyanı keçməli olan müəllimlərə veriləcək. Proqramlar nazirliyin https://culture.gov.az rəsmi səhifəsində də yerləşdiriləcək.

On December 6, a press conference was held at the Museum Center on the assessment of teachers' knowledge and skills in music and art schools and centers.
Aynur Karimova, Head of the Department of Media and Communication of the Ministry of Culture, said that the attestation is intended to measure the professional competence and skills of teachers in educational institutions under the Ministry, evaluate their suitability for their positions based on their specialty and mastery, and establish an optimal teaching staff.
The assessment is scheduled to take place throughout the country in 2025-2026, beginning with certification in piano and music theory, followed by other disciplines.
Advisor to the Minister of Culture Jahangir Salimkhanov provided details on the formation of the attestation commission, stating that seven commissions, each comprising five members, will be established for the piano specialty and three for the music theory specialty. In line with legislation, one member of each commission will represent the Trade Union Committee, while the remaining four will be independent experts from institutions such as the Baku Music Academy named after U. Hajibeyli, Azerbaijan State University of Culture and Arts, Azerbaijan National Conservatory, and others.
Advisor to the Minister of Culture Jasarat Valehov stated that 123 teachers were recruited this year to educational institutions under the Ministry of Culture. An additional 35 teachers were admitted to fill the remaining vacancies. The recruitment process was conducted for the first time through a single personal account on “my.culture.az,” and 65 percent of those recruited have higher education degrees.
It was noted that in February 2025, an assessment of teachers specializing in piano and music theory will take place at schools under the Baku City Main Department of Culture, the Absheron-Khizi Regional Culture Department, and the Central Art School named after Gara Garayev. By the end of the year, the attestation process for these specialties is planned to be completed in the Mil-Mughan, Shirvan-Salyan, and Guba-Khachmaz Regional Culture Departments.
The first stage of the attestation process is expected to involve 4,100 teachers.
Jasarat Valehov explained that the attestation process will begin with the specialties of piano and music theory, as these teachers account for 57 percent of the total number of teachers, with 45 percent in piano and 12 percent in music theory.
It was mentioned that an attestation program has been created for each specialty, which will be made available to teachers at least one month before the process begins, as required by law. These programs will also be available on the official website of the ministry at https://culture.gov.az.