Dekabrın 6-da Muzey Mərkəzində musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərində müəllimlərin bilik və bacarıqlarının ölçülməsi prosesi ilə bağlı mətbuat konfransı keçirilib.
Mədəniyyət Nazirliyi Media və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Aynur Kərimova bildirib ki, attestasiyanın məqsədi nazirliyin tabeliyindəki təhsil müəssisələrində müəllimlərin peşə səriştə və bacarıqlarının ölçülməsi, ixtisasına, sənətinə müvafiq olaraq onların tutduğu vəzifəyə uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsi və optimal müəllim heyətinin formalaşdırılmasıdır. Qiymətləndirmə ümumilikdə ölkə üzrə 2025–2026-cı illər ərzində keçirilməsi planlaşdırılır. İlk mərhələdə fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları, daha sonra digər ixtisaslar üzrə attestasiya aparılacaq.
Attestasiya komissiyasının formalaşdırılması haqqında məlumat verən mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov deyib ki, hər biri 5 nəfər olmaqla fortepiano ixtisası üzrə 7, musiqi nəzəriyyəsi ixtisası üzrə 3 komissiya yaradılacaq. Qanunvericiliyə uyğun olaraq, komissiyanın 1 üzvü Həmkarlar İttifaqı Komitəsindən, digər 4 üzv isə müstəqil ekspert qismində Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Milli Konservatoriyası və digər qurumlardan cəlb ediləcək.
Mədəniyyət nazirinin müşaviri Cəsarət Valehov bildirib ki, bu il Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki təhsil ocaqlarına 123 müəllim işə qəbul edilib. Boş qalan yerlərə isə 35 əlavə qəbul reallaşdırılıb. Qəbul prosesi ilk dəfə olaraq “my.culture.az” vahid şəxsi kabinet vasitəsilə aparılıb. İşə qəbul olunanların ilk dəfə olaraq 65 faizi ali təhsillidir.
Qeyd olunub ki, ilk olaraq 2025-ci ilin fevral ayı ərzində Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi və Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan məktəblərdə, həmçinin Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət Məktəbində fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları üzrə fəaliyyət göstərən müəllimlərin qiymətləndirilməsi aparılacaq. Daha sonra Mil-Muğan, Şirvan-Salyan və Quba-Xaçmaz Regional Mədəniyyət idarələri üzrə ilin sonunadək fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisasları üzrə attestasiyanın yekunlaşdırılması planlaşdırılır.
İlkin mərhələdə ümumilikdə 4100 müəllimin attestasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qiymətləndirmə prosesinə fortepiano və musiqi nəzəriyyəsi ixtisaslarından başlanılması məsələsinə toxunan Cəsarət Valehov deyib ki, bu ixtisaslar üzrə müəllimlərin sayı bütün müəllimlərin ümumi sayının 57 faizini (fortepiano 45%, musiqi nəzəriyyəsi 12%) təşkil edir.
Diqqətə çatdırılıb ki, hər bir ixtisas üzrə attestasiya proqramı hazırlanıb, qanunvericiliyə əsasən, prosesin başlanmasına bir ay qalmışdan gec olmayaraq attestasiyanı keçməli olan müəllimlərə veriləcək. Proqramlar nazirliyin https://culture.gov.az rəsmi səhifəsində də yerləşdiriləcək.

6-го декабря в Музейном центре прошла пресс-конференция, посвященная процессу оценки знаний и навыков преподавателей музыкальных и художественных школ и центров.
Заведующая отделом медиа и коммуникаций Министерства культуры Айнур Керимова сообщила, что целью аттестации является оценка профессиональной компетентности и навыков учителей, определение их пригодности занимаемой должности по специальности и роду деятельности, формирование оптимального педагогического состава в учебных заведениях, подведомственных министерству. Оценку планируется провести по всей стране в 2025-2026 годах. На первом этапе аттестация будет проведена по специальностям «фортепиано» и «теория музыки», а затем и по остальным специальностям.
Советник министра культуры Джахангир Салимханов, предоставивший информацию о формировании аттестационной комиссии, сообщил, что будет создано 7 комиссий по специальности «фортепиано» и 3 комиссии по специальности «теория музыки» по 5 человек в каждой комиссии. В соответствии с законодательством, один член комиссии будет избран из состава профсоюзного комитета, а ещё четыре члена будут привлечены в качестве независимых экспертов из Бакинской музыкальной академии имени У.Гаджибейли, Азербайджанского государственного университета культуры и искусства, Азербайджанской национальной консерватории и других учреждений.
Советник министра культуры Джасарат Валехов сообщил, что в этом году в учебные заведения, подведомственные Министерству культуры, приняты на работу 123 учителя. На вакантные места были приняты дополнительно 35 человек. Впервые процесс приёма проводился через единый личный кабинет «my.culturе.az». Впервые 65% принятых на работу имеют высшее образование.
Было отмечено, что первой, в течении февраля 2025 года, будет проведена оценка преподавателей работающих по специальностям «фортепиано» и «теория музыки» в школах, подведомственных Главному управлению культуры города Баку и Абшерон-Хызинскому региональному управлению культуры, а также в Центральной школе искусств имени Гара Гараева. После этого до конца года планируется завершить аттестацию по специальностям «фортепиано» и «теория музыки» в Миль-Муганском, Ширван-Сальянском и Губа-Хачмазском региональных управлениях культуры.
На начальном этапе планируется провести аттестацию 4100 учителей.
Касаясь вопроса о начале аттестации по специальностям «фортепиано» и «теория музыки», Джасарат Валехов сообщил, что количество преподавателей по этим специальностям составляет 57 процентов от общего числа преподавателей (фортепиано 45%, теория музыки 12%).
Доведено до сведения, что по каждой специальности подготовлена программа аттестации, согласно законодательству, она будет вручена преподавателям, которые должны пройти аттестацию не позднее, чем за месяц до начала процесса. Программы будут размещены на официальной странице министерства https://culturе.gov.az.