Dekabrın 4-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının 2024-cü il üçün "Gənclər Paytaxtı" Şuşada Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə islam ölkələrində oyun texnologiyası sahəsində birgə əməkdaşlığı və inkişafı təşviq etmək üçün “Oyun texnologiyaları üzrə sammit" (G-HUB) keçirilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Mədəniyyət Nazirliyinin Yaradıcı sənayelər və rəqəmsal inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrdə bu sənayenin imkanları barədə danışıb və “G-HUB” təşəbbüsünün bu istiqamətdə atılan mühüm addım olduğunu diqqətə çatdırıb. Sammitdə oyun sənayesinin yerli və xarici mütəxəssisləri “G-HUB” platforması, “Epic Games” rəqəmsal alətləri, “Local Game Jam” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Sonra tədbir islam ölkələrində oyun sənayesinin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə həsr olunan panel müzakirəsi ilə davam edib. Sammitin iştirakçıları arasında İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin nümayəndələri, dünyada oyun sənayesinin aparıcı şirkətləri olan “Epic Games”, “Xsolla”, həmçinin “Gamesummit” və “Turan Masters” kimi yerli şirkətlərin nümayəndələrinin iştirakı “G-HUB” sammitinin ekosistem üçün əhəmiyyətini önə çıxarıb.

4 декабря в Шуше, «Молодёжной столице» Организации исламского сотрудничества на 2024 год, при организационном участии Министерства культуры был проведён
«Саммит игровых технологий» (G-HUB) с целью содействия совместному сотрудничеству и развитию в сфере игровых технологий в исламских странах. Заведующий Отделом творческих индустрий и цифрового развития Министерства культуры Рашад Азизов, выступая на мероприятии, рассказал о возможностях этой индустрии в странах-членах Организации исламского сотрудничества и отметил, что инициатива «G-HUB» является важным шагом, сделанным в этом направлении.На саммите отечественные и зарубежные эксперты игровой индустрии выступили с презентациями на темы платформы «G-HUB», цифровых инструментов «Epic Games» и «Local Game Jam».
Затем мероприятие продолжилось панельной дискуссией, посвящённой текущей ситуации и перспективам развития игровой индустрии в исламских странах. Участие в саммите представителей Агентства цифрового развития, ведущих компаний игровой индустрии в мире «Epic Games» и «Xsolla», а также участие представителей местных компаний, таких как «Gamesummit» и «Turan Masters» подчеркнуло важность саммита «G-HUB» для экосистемы.