Mədəniyyət naziri Adil Kərimli dekabrın 4-də Yəmən Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Saleh Əhməd Turiq ilə görüşüb. Diplomatı Azərbaycanda fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edən nazir ona işlərində uğurlar arzulayıb. Deyib ki, İslam dünyasının bir hissəsi olan Azərbaycan müsəlman ölkələri ilə əməkdaşlığa önəm verir. Qeyd olunub ki, mədəniyyət xalqlar arasında körpülər qurmaq üçün əhəmiyyətli vasitədir. Azərbaycan ilə Yəmən arasında mədəni əməkdaşlığın qurulması üçün hüquqi baza yaradılmalıdır.
Azərbaycan tərəfi bu istiqamətdə addım atmağa hazırdır. Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir Məhəmməd Saleh Əhməd Turiq ölkəmizdə diplomat kimi fəaliyyət göstərməsindən məmnunluğunu bildirib. O, fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən mədəniyyət sahəsində əlaqələrin qurulması üçün səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı yəmənli gənclərin Azərbaycanda incəsənət üzrə təhsil alması, kitabxana, muzey, mədəni irsin qorunması və s. sahələrdə təcrübə qazanması ilə bağı fikir mübadiləsi aparılıb.

On December 4, Minister of Culture Adil Karimli met with Muhammad Saleh Ahmed Tourig, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Yemen to Azerbaijan. The minister congratulated the ambassador on commencing his duties and wished him success, stressing Azerbaijan's commitment to cooperation with Muslim nations as a member of the Islamic world. It was emphasized that culture is an important tool for building bridges between peoples. There is a need for the creation of a legal framework for cultural cooperation between Azerbaijan and Yemen, and Azerbaijan is ready to move forward in this direction.
Expressing gratitude for the warm reception, Ambassador Muhammad Saleh Ahmed Tourig expressed satisfaction with his diplomatic role in Azerbaijan. He confirmed his commitment to establishing relations between the two countries in various fields, including culture, during his tenure.
During the discussion, opinions were exchanged on the education of Yemeni youth in Azerbaijani art institutions, as well as on the possibilities of gaining experience in libraries, museums, and preservation of cultural heritage.