Qazaxıstanın paytaxtı Astanada keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində sentyabrın 25-də Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanasında Azərbaycanın Xalq yazıçısı Elmira Axundovanın “Zərifə və Heydər Əliyevlər. Əbədiyaşar məhəbbət” (qazax dilində) kitabının təqdimatı keçirilib.
Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında qeyd edib ki, Qazaxıstanda Ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş kitabın təqdimatını təşkil etmək bizim üçün böyük şərəfdir: "Bu təqdimat tədbiri təkcə
Ulu öndərə ehtiram əlaməti deyil, həm də ölkələrimiz arasında möhkəm tarixi əlaqələrin olduğunu təsdiqləyir. Azərbaycan və Qazaxıstan qardaş ölkələr olmaqla uzun illərdir ki, qarşılıqlı hörmət, etimad və əməkdaşlığa əsaslanan münasibətləri inkişaf etdirirlər. Bizi ümumi tarix, mədəniyyət və adət-ənənələr birləşdirir ki, bu da əlaqələrimizi xüsusilə dəyərli edir. Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasında möhkəm dostluq münasibətləri bizim ümumi inkişaf və tərəqqi istəyimizə əsaslanır.
Bu əlaqələr çoxillik dostluğun nəticəsi kimi xalqlarımız arasında gələcək əməkdaşlığın da açarıdır. Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin və bugünkü yüksək inkişaf səviyyəsinin banisi Ulu öndər Heydər Əliyevdir. Ümummilli liderin dost ölkəyə səfərləri, keçirdiyi görüşlər bütün sahələrdə, o cümlədən mədəniyyət sahəsində əlaqələrin inkişafı üçün möhkəm zəmin yaradıb. Biz Qazaxıstanda Ulu öndərin xatirəsinə dərin hörmət və ehtiramdan məmnunluq duyuruq.
Ötən ilin aprelində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin iştirakı ilə Astanada Heydər Əliyev adına küçənin açılışının keçirilməsi bunun bariz nümunəsidir”. Ümummilli liderin ideyaları türkdilli dövlətlər arasında, xüsusən də mədəniyyət sahəsində əlaqələrin inkişafında həmişə mühüm rol oynayıb. Bu gün türkdilli dövlətlərlə əlaqələrin dərinləşdirilməsi Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi Azərbaycanın xarici siyasətinin ən mühüm istiqamətlərindən biridir: “İnanırıq ki, Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik irsi gələcəkdə də ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsi və dərinləşməsi üçün öz töhfəsini verəcək".
“Zərifə və Heydər Əliyevlər. Əbədiyaşar məhəbbət” kitabı haqqına söz açan nazir bildirib ki, bu nəşr, sadəcə, ədəbi əsər deyil, görkəmli siyasi xadim, yeni müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi və Ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın həyatının mühüm məqamlarını əks etdirən təsirli hekayətdir. Elmira Axundovanın çoxsaylı kitabları arasında onun bir neçə dilə tərcümə edilmiş və Azərbaycanın Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülmüş “Heydər Əliyev və onun dövrü” çoxcildlik əsəri də xüsusi yer tutur. Xalq yazıçısı Elmira Axundova kitab haqqında məlumat verərək deyib: “Altıcildlik "Heydər Əliyev. Şəxsiyyət və zaman" roman-tədqiqatı üzərində işlədiyim dövrdə, təbii ki, qəhrəmanımın ömür-gün yoldaşının şəxsiyyəti ilə də yaxından maraqlanmışdım.
Çoxsaylı müsahiblərim Zərifə xanım haqqında, xüsusən də Heydər Əliyevlə münasibətləri barədə xeyli maraqlı məqamları danışmışdılar. Zaman keçdikcə bu mozaik epizodlardan mükəmməl bir lövhə yarandı. Başa düşdüm ki, Heydər Əliyevə həqiqi ailə xoşbəxtliyi, bir-birindən layiqli, istedadlı oğulla qız bəxş edən yeganə qadın haqda yazmasam, qəhrəmanımın həyat və tale epopeyası yarımçıq olacaq... Çoxillik axtarışların bəhrəsi olan həmin əsər artıq qarşınızdadır və onun nə qədər uğurlu alındığını yalnız oxucu söyləyə bilər. Ümid edirəm ki, həcmcə çox da böyük olmayan bu kitabı oxuyub başa vurandan sonra qəhrəmanlarımı daha çox sevəcəksiniz”.
Qazaxıstan Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyi Arxiv, sənədləşmə və kitab işi komitəsinin sədr müavini Rollan Kuspan, Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Ağalar Atamoğlanov, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova, Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanasının direktoru Qaziza Nurqalieva, tarix elmləri doktoru, professor, kulturoloq Fuad Məmmədov, AMEA N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi və başqaları çıxış edərək kitabın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Sonda Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli Məhəmməd Füzulinin "Bəngü-Badə" əsərinin əlyazmasının surətini, Xalq yazıçısı Elmira Axundova isə müəllifi olduğu kitablardan bir neçə nüsxə Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanasına hədiyyə ediblər. Qeyd edək ki, kitabda xalqımızın tarixində müstəsna yeri olan iki parlaq şəxsiyyətin –Zərifə və Heydər Əliyevlərin boya-başa çatdıqları ailələrindən, uşaqlıq və gənclik illərindən, həyatın bütün çətinliklərinə birgə sinə gərməyə kömək edən əbədiyaşar məhəbbətindən söhbət açılır.
Əsər "Xarakterlərin formalaşması (1940-cı illər – 1950-ci illərin əvvəlləri)", "Sevmək haqqı", "Əks-kəşfiyyatçının şəxsi həyatı", "Ordinatorluqdan akademikliyə", "Lider", "Respublika rəhbərinin xanımının gündəlik həyatı", "Qalstuksuz" Heydər Əliyev (XX əsrin 70-ci illəri)", "Moskva həyatı (7 saylı hökumət bağının divarları arxasında)", "O, əzablarını sona qədər gizlətdi..." və "Ölümə qalib gələn məhəbbət" adlı bölmələrdən ibarətdir. Bakıda "Füyuzat" mətbəəsində çap olunan kitabın redaktoru Tamilla Nuriyevadır.
Kitab Azərbaycan Respublikasının Qazaxıstanın Aktau şəhərindəki Baş konsulluğunun dəstəyi ilə qazaxcaya tərcümə edilərək nəşr olunub.

В рамках проходящих Дней культуры Азербайджана, 25 сентября в столице Казахстана Астане, в Национальной академической библиотеке Республики Казахстан была состоялась презентация ​книги народной писательницы Азербайджана Эльмиры Ахундовой «Зарифа и Гейдар Алиевы. История вечной любви» (на казахском языке). Министр культуры Азербайджана Адиль Каримли в своём выступлении отметил, что для нас большая честь организовать в Казахстане презентацию книги, посвящённой Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву: «Данное презентационное мероприятие является не только знаком уважения к Великому лидеру, но и подтверждает крепкие исторические связи между нашими странами. Будучи братскими странами, Азербайджан и Казахстан на протяжении многих лет развивают отношения, основанные на взаимном уважении, доверии и сотрудничестве. Нас объединяет общая история, культура и традиции, что делает наши отношения особенно ценными.
Крепкие дружественные отношения между Азербайджаном и Казахстаном основаны на нашем общем стремлении к развитию и прогрессу. Эти отношения являются результатом многолетней дружбы и являются залогом будущего сотрудничества между нашими народами. Основателем Азербайджано-Казахстанских отношений и их сегодняшнего высокого уровня развития является Великий лидер Гейдар Алиев. Визиты и встречи Общенационального лидера в дружественную страну создали прочную основу для развития отношений во всех сферах, в том числе в сфере культуры. Мы рады глубокому уважению и почитанию памяти Великого лидера в Казахстане.
Ярким примером этого является открытие улицы имени Гейдара Алиева в Астане в апреле прошлого года при участии Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева». Идеи Общенационального лидера всегда играли важную роль в развитии отношений между тюркоязычными странами, особенно в сфере культуры. Сегодня углубление отношений с тюркоязычными странами является одним из важнейших направлений внешней политики Азербайджана, реализуемой Президентом Ильхамом Алиевым: «Мы верим, что богатое государственническое наследие Гейдара Алиева внесёт вклад в укрепление и углубление сотрудничества между нашими странами в будущем».
Говоря о книге «Зарифа и Гейдар Алиевы. История вечной любви» министр сообщил, что это издание не просто литературное произведение, а впечатляющее повествование отражающее важные моменты жизни видного политического деятеля, основателя нового независимого Азербайджанского государства, Общенационального лидера Гейдара Алиева и его спутницы жизни, выдающегося офтальмолога-учёного, академика Зарифы Алиевой.
Среди многочисленных книг Эльмиры Ахундовой особое место занимает её многотомный труд «Гейдар Алиев и его эпоха», переведённый на несколько языков и удостоенный Государственной Премии Азербайджанской Республики.
Народная писательница Эльмира Ахундова делясь информацией о книге, сказала: «В период, когда я работала над шести томным романом-исследованием «Гейдар Алиев. Личность и время», меня, конечно же, пристально интересовала и личность спутника жизни моего героя.
Многие из тех, кого я интервьюировала рассказали много интересного о Зарифе ханым, особенно о её отношениях с Гейдаром Алиевым. Со временем из этих мозаичных эпизодов сложилась идеальная картина. Я поняла, что, если я не напишу о единственной женщине, подарившей Гейдару Алиеву настоящее семейное счастье, достойных, талантливых сына и дочь, эпопея жизни и судьбы моего героя будет неполной… Эта работа, являющаяся результатом многолетних поисков, сейчас перед вами, и только читатель может сказать, насколько она оказалась успешной. Надеюсь, что, прочитав до конца эту не слишком большую книгу, вы полюбите моих героев ещё больше».
Выступившие с речами заместитель председателя Комитета архивирования, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Республики Казахстан Роллан Куспан, посол Азербайджана в Казахстане Агалар Атамогланов,  президент Фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова, директор Национальной академической библиотеки Республики Казахстан Газиза Нургалиева, доктор исторических наук, профессор, культуролог Фуад Мамедов, доктор филологических наук, заведующая отделом Средневековой литературы Азербайджана Института литературы имени Н.Гянджеви НАНА Фарида Азизова, секретарь Союза писателей Азербайджана Ильгар Фахми и другие высоко оценили важность этой книги.
В завершение министр культуры Азербайджана Адиль Каримли подарил Национальной академической библиотеке Республики Казахстан копию рукописи произведения Мохаммеда Физули «Бангу-Баде», а народная писательница Эльмира Ахундова подарила несколько экземпляров своих книг.
Отметим, что в книге рассказывается о двух блестящих личностях, занимающих исключительное место в истории нашей страны – Зарифе и Гейдаре Алиевых, о семьях в которых они выросли, об их детстве и юности, об их вечной любви, которая помогла им вместе преодолеть все трудности жизни. Книга состоит из глав «Формирование характеров (1940-е – начало 1950-х годов)», «Право на любовь», «Частная жизнь контрразведчика», «От ординатуры до академика», «Лидер», «Повседневная жизнь жены руководителя республики», «Без галстука «Гейдар Алиев (70-е годы XX века)», «Московская жизнь (за стенами правительственной дачи №7)», «Она скрывала свои страдания до конца…» и «Любовь побеждающая смерть».
Редактором книги, напечатанной в Бакинской типографии «Фююзат» является Тамилла Нуриева.
Книга переведена на казахский язык и издана при поддержке Генерального консульства Азербайджанской Республики в Актау, Казахстан.