Qazaxıstanın paytaxtı Astanada keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri maraqlı konsert, tədbir və təqdimatlarla davam edir. Sentyabrın 25-də Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanası ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Sənədi Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi, professor Kərim Tahirov və Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanasının direktoru Qaziza Nurqalieva imzalayıblar.
İmzalanma mərasimindən sonra Qazaxıstan Milli Akademik Kitabxanasında "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi"nin açılışı olub. Əvvəlcə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov və Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanasının direktoru Qaziza Nurqalieva tərəfindən guşənin açılışını bildirən rəmzi lent kəsilib. Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov çıxış edərək "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi" haqqında məlumat verib.
Qeyd edib ki, guşədə Azərbaycanın bugünkü uğurlarına dair, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı Qələbəmizə, ölkəmizin müasir inkişafına dair nəşrlər, eyni zamanda tariximiz mədəniyyət və ədəbiyyatımızla bağlı kitablar təqdim edilir. Daimi guşədə ümumilikdə 250-dən çox kitab nümayiş olunur. Kərim Tahirov bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında "Qazaxıstan ədəbiyyatı guşəsi" 2019-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın iştirakı ilə təntənəli şəkildə açılıb.
Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanasının direktoru Qaziza Nurqalieva Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə 2003-cü ildən əməkdaşlıq etdiklərini söyləyib. O, bundan sonra da iki kitabxana arasında əməkdaşlıq inkişaf edəcəyini deyib. Digər çıxış edənlər iki kitabxana arasında əlaqələrin genişlənməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, Qazaxıstan kitabxanasında "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi"nin açılmasını əlamətdar hadisə kimi dəyərləndiriblər.
Daha sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmiyə və şair, esseist Fərid Hüseynə Qazaxıstan Yazıçılar Birliyinin fəxri üzvlük vəsiqəsi təqdim olunub.
Sonda tədbir iştirakçıları milli mətbəximizin təamlarından dadıb və "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi"ndə yer alan nəşrlərlə tanış olublar.

Дни культуры Азербайджана, проходящие в столице Казахстана Астане, продолжаются интересными концертами, мероприятиями и презентациями. 25 сентября подписан меморандум о сотрудничестве между Национальной академической библиотекой Республики Казахстан и Национальной библиотекой Азербайджана. Документ подписали директор Национальной библиотеки Азербайджана, заслуженный деятель культуры, профессор Карим Тахиров и директор Национальной академической библиотеки Республики Казахстан Газиза Нургалиева.
После церемонии подписания в Национальной академической библиотеке Казахстана открылся «Уголок Азербайджанской литературы». Сначала директор Национальной библиотеки Азербайджана Карим Тахиров и директор Национальной академической библиотеки Республики Казахстан Газиза Нургалиева перерезали символическую ленту в честь открытия уголка. Директор Национальной библиотеки Азербайджана Карим Тахиров выступил с речью и предоставил информацию об «Уголке Азербайджанской литературы». Он отметил, что в уголке представлены публикации, посвящённые сегодняшним успехам Азербайджана, славной Победе Азербайджанской Армии в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента, Главнокомандующего Ильхама Алиева, современному развитию нашей страны, а также книги по нашей истории, культуре и литературе. Всего в постоянном уголке выставлено более 250 книг.
Карим Тахиров сообщил, что «Уголок Казахской литературы» в Национальной библиотеке Азербайджана был торжественно открыт в 2019 году при участии вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой. Газиза Нургалиева, директор Национальной академической библиотеки Республики Казахстан, рассказала, что они сотрудничают с Национальной библиотекой Азербайджана с 2003 года. Она сообщила, что сотрудничество между двумя библиотеками будет и дальше развиваться. Другие выступавшие подчеркнули важность расширения связей между двумя библиотеками. Открытие «Уголка Азербайджанской литературы» в библиотеке Казахстана было оценено как значимое событие.
Позже секретарю Союза писателей Азербайджана Ильгару Фахми и поэту и эссеисту Фариду Гусейну были вручены почётные членские билеты Союза писателей Казахстана.
В завершение участники мероприятия продегустировали блюда нашей национальной кухни и ознакомились с публикациями в «Уголке Азербайджанской литературы».