Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 23-27 sentyabr tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astanada Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir. Sentyabrın 24-də mədəniyyət günləri çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının Milli Akademik Kitabxanasında qazax dilində nəşr edilmiş “Füzuli – 530 misra” kitabının təqdimatı və “Füzuli – 530” mövzusunda ədəbi-poetik məclisi təşkil olunub.
Tədbirdə Qazaxıstan Respublikasının Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, iki ölkənin elm, mədəniyyət xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. Kitab haqqında məlumat verən tədbirin aparıcısı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi İlqar Fəhmi qeyd edib ki, bu il dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyidir. Bu münasibətlə Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən qazax dilində Füzulinin qəzəlləri və qəsidələrindən ibarət “Füzuli – 530 misra” kitabı nəşr olunub.
Qazaxıstan Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyinin Arxiv, sənədləşmə və kitab işi komitəsinin sədri Rüstəm Əli Azərbaycan Mədəniyyət Günlərinin önəmindən danışıb. Vurğulayıb ki, iki ölkə arasındakı dostluq və hərtərəfli əməkdaşlıq bundan sonra da davam edəcək, xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdıracaq. Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyov dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığından söz açıb. Bildirib ki, 2024-cü il yanvarın 25-də Prezident İlham Əliyev Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb.
Məhəmməd Füzuli Azərbaycan ədəbi-bədii fikrinin inkişafında müstəsna yer tutan, Yaxın və Orta Şərq ölkələri ədəbiyyatına mühüm təsir göstərən qüdrətli sənətkardır. O, anadilli poeziyanın mükəmməl nümunələrini yaradıb, Azərbaycan ədəbi dilini daha da zənginləşdirərək yeni zirvəyə yüksəldib. Dahi şairin 530 illiyində belə bir kitabın nəşr olunması böyük əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycan Qazaxıstandakı səfiri Ağalar Atamoğlanov Məhəmməd Füzulinin əsərlərinin bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxladığını söyləyib. Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova “Məhəmməd Füzulinin əsərlərinin qazax dilinə tərcüməsi” mövzusunda çıxış edib.
Azərbaycanın Xalq yazıçısı Elmira Axundova mədəniyyət günləri çərçivəsində təqdim ediləcək “Zərifə və Heydər Əliyevlər. Əbədi məhəbbətin tarixçəsi” kitabı haqqında məlumat verib. Daha sonra mövzu ətrafında AMEA N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizova, kitabın tərtibçisi, şair, tərcüməçi Fərid Hüseyn və başqaları çıxış ediblər. Bədii hissədə qiraətçi, aktyor Hüseynağa Aslanov və aktrisa Jalə Novruzova tərəfindən Füzulinin bir sıra qəzəlləri səsləndirilib. Xanəndələr – respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatları Orxan Hüseynli və Leyla Rəhimova Füzulinin qəzəllərini muğam üstə ifa ediblər.
Qazaxıstan aktyorları Kazibek Iskara və Guldana Alixan tərəfindən Füzuli şeirlərinin qazax dilinə tərcümələrindən nümunələr təqdim olunub. Qiraətçiləri Əməkdar artist Toğrul Əsədullayev (kamança) və respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatı İbrahim Babayev (tar) müşayiət ediblər. Qeyd edək ki, layihənin rəhbəri və müəllifi Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova, kitabın tərtibçiləri şair, tərcüməçi, AYB-nin katibi Səlim Babullaoğlu, şair Fərid Hüseyn, redaktoru Nurlıbek Samatulu, məsləhətçisi isə ədəbiyyatşünas Didar Kulkenovdur.

23-27 сентября в столице Казахстана Астане проходят Дни культуры Азербайджана, организованные Министерством Культуры Азербайджанской Республики. 24 сентября в Национальной академической библиотеке Республики Казахстан была организована презентация книги «Физули – 530 стихов», изданной на казахском языке, и литературно-поэтическая встреча «Физули – 530».
В мероприятии приняли участие представители Министерства культуры и информации Республики Казахстан и Министерства культуры Азербайджанской Республики, деятели науки и культуры двух стран и другие гости. Секретарь союза писателей Азербайджана (СПА), ведущий мероприятия Ильгар Фахми, предоставивший информацию о книге, отметил, что в этом году исполняется 530 лет со дня рождения великого Азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули. По этому случаю Фонд тюркской культуры и наследия издал книгу «Физули – 530 стихов», содержащую газели и оды Физули на казахском языке.
Рустам Али, председатель Комитета архивирования, документации и книжного дела Министерства культуры и информации Казахстана, рассказал о важности Дней культуры Азербайджана. Он подчеркнул, что дружба и всестороннее сотрудничество между двумя странами будут продолжаться и сблизят наши народы. Советник министра культуры Азербайджана Олег Амирбеков рассказал о творчестве великого Азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули. Он сообщил, что 25 января 2024 года Президент Ильхам Алиев подписал указ о праздновании 530-летия Физули.
Мухаммад Физули – мощный художник, занимающий исключительное место в развитии Азербайджанской литературно-художественной мысли и оказавший значительное влияние на литературу стран Ближнего и Среднего Востока. Он создал прекрасные образцы поэзии на родном языке, обогатив литературный язык Азербайджана поднял его на новую вершину. Издание такой книги к 530-летию гениального поэта имеет большое значение. Посол Азербайджана в Казахстане Агалар Атамогланов сообщил, что произведения Мухаммеда Физули сохраняют свою актуальность и сегодня. Актоты Раимкулова, президент Фонда тюркской культуры и наследия, выступила на тему «Перевод произведений Мухаммеда Физули на казахский язык».
Народная писательница Азербайджана Эльмира Ахундова предоставила информацию о книге «Зарифа и Гейдар Алиевы. История вечной любви», которая будет представлена в рамках дней культуры. После на эту тему выступили заведующая отделом Средневековой Азербайджанской литературы института литературы имени Н.Гянджеви НАНА доктор филологических наук Фарида Азизова, составитель книги, поэт, переводчик Фарид Гусейн и другие. В художественной части чтец, актёр Гусейнага Асланов и актриса Жаля Новрузова продекламировали ряд газелей Физули. исполнили. Певцы – лауреаты республиканских и международных конкурсов Орхан Гусейнли и Лейла Рагимова исполнили газели Физули, переложенные на мугам.
Казахстанские актёры Казибек Искара и Гульдана Алихан представили примеры переводов стихов Физули на казахский язык. Декламацию сопровождала музыка в исполнении заслуженного артиста Тогрула Асадуллаева (каманча) и лауреата республиканских и международных конкурсов Ибрагима Бабаева (тар). Отметим, что руководителем и автором проекта является Актоты Раимкулова, президент Фонда тюркской культуры и наследия, составителями книги являются поэт, переводчик, секретарь СПА Селим Бабуллаоглу, поэт Фарид Гусейн, редактором - Нурлыбек Саматулу, консультантом – литературный критик Дидар Кулкенов.