Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2-8 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair – 2024) keçiriləcək.
Builki yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunub. Hazırda 4 qitəni təmsil edən 19 ölkədən 47 xarici təşkilat, 100-dən artıq yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə sərgidə iştirak üçün qeydiyyatdan keçib. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İrlandiya, Almaniya, Venesuela və digər ölkələrdən tanınmış yazıçı və şairlər, elm adamları, gənc yazarlar iştirak edəcəklər. Budəfəki sərgi üçün də zəngin proqram tərtib olunub.
Kitab bayramı çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün ustad dərsləri, inklüzivlik və digər aktual mövzular üzrə kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları və kitab sənayesi sektorunun subyektləri arasında əməkdaşlıq platformaları təşkil ediləcək.
Sərgi müddətində müxtəlif formatda ümumilikdə 270-dən çox tədbirin təşkili nəzərdə tutulur. Tədbir gedişində ölkəmizin də üzv olduğu Asiya Hekayəçilik Komitəsinin 16-cı iclası keçiriləcək. Sərgi zamanı gün ərzində ziyarətçilərin metronun “Elmlər Akademiyası”, “28 May” və “Koroğlu” stansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə gediş-gəlişi təmin ediləcək.
Sərgi hər gün səhər saat 10:00-dan axşam saat 20:00-dək ziyarət üçün açıq olacaq. Sərgiyə giriş ödənişsizdir.

From October 2 to 8, the Baku Expo Center will host the 10th Baku International Book Fair, organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
This year's anniversary exhibition is dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and philosopher Muhammad Fuzuli (1494-1556). A total of 47 foreign organizations from 19 countries on 4 continents, including more than 100 local publishing, printing, and book art enterprises, have registered for the event. Famous writers, poets, scientists, and young writers from Azerbaijan, Turkiye, Ireland, Germany, Venezuela, and other countries will take part in the exhibition. An extensive program has been organized for this upcoming event.
During the Book Fair, there will be master classes for children and adults, book presentations on inclusion and other key issues, book signings, conferences, symposiums, competitions, reading and music sessions, and interaction platforms for members of the book industry.
More than 270 events in various formats are scheduled to take place during the fair. The 16th meeting of the Asian Storytelling Committee, of which our country is a member, will also be held during the event. Special buses will transport visitors from the "Academy of Sciences,"  "28th May," and "Koroghlu" metro stations to the Baku Expo Center.