Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2-8 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi (Baku International Book Fair – 2024) keçiriləcək.
Builki yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunub. Hazırda 4 qitəni təmsil edən 19 ölkədən 47 xarici təşkilat, 100-dən artıq yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə sərgidə iştirak üçün qeydiyyatdan keçib. Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İrlandiya, Almaniya, Venesuela və digər ölkələrdən tanınmış yazıçı və şairlər, elm adamları, gənc yazarlar iştirak edəcəklər. Budəfəki sərgi üçün də zəngin proqram tərtib olunub.
Kitab bayramı çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün ustad dərsləri, inklüzivlik və digər aktual mövzular üzrə kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları və kitab sənayesi sektorunun subyektləri arasında əməkdaşlıq platformaları təşkil ediləcək.
Sərgi müddətində müxtəlif formatda ümumilikdə 270-dən çox tədbirin təşkili nəzərdə tutulur. Tədbir gedişində ölkəmizin də üzv olduğu Asiya Hekayəçilik Komitəsinin 16-cı iclası keçiriləcək. Sərgi zamanı gün ərzində ziyarətçilərin metronun “Elmlər Akademiyası”, “28 May” və “Koroğlu” stansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə gediş-gəlişi təmin ediləcək.
Sərgi hər gün səhər saat 10:00-dan axşam saat 20:00-dək ziyarət üçün açıq olacaq. Sərgiyə giriş ödənişsizdir.

X Бакинская международная книжная выставка (Бакинская международная книжная выставка-2024) пройдёт 2-8 октября в Бакинском Экспо-центре при организационном участии Министерства культуры Азербайджанской Республики.
Юбилейная выставка этого года посвящена 530-летию со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули (1494-1556). В настоящее время для участия в выставке зарегистрировались 47 зарубежных организаций из 19 стран, представляющих 4 континента, более 100 местных издательско-полиграфических и книжных предприятий. В выставке примут участие известные писатели и поэты, учёные, молодые писатели как из Азербайджана, так и из Турции, Ирландии, Германии, Венесуэлы и других стран. Для нынешней выставки подготовлена насыщенная программа.
В рамках книжного фестиваля пройдут мастер-классы для детей и взрослых, презентации книг по инклюзивности и другим актуальным темам, будут организованы дни подписания книг, конференции, симпозиумы, конкурсы, часы чтения и музыки, а также площадки сотрудничества между субъектами сферы книжной индустрии.
В рамках выставки планируется организовать более 270 мероприятий различного формата. В рамках мероприятия пройдёт 16-е заседание Азиатского комитета сторителлинга, членом которого является и наша страна. Во время выставки посетителей будут доставлять в Бакинский Экспо-центр специальными автобусами от станций метро «Академия наук», «28 мая» и «Кёроглу».