Sentyabrın 18-də adını Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti salnaməsinə qızıl hərflərlə yazdırmış dahi bəstəkar, musiqişünas, pedaqoq, publisist, ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin (1885-1948) anadan olmasının 139-cu ildönümü tamam olur. Bu gün həm də böyük bəstəkarın doğum günü şərəfinə ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür.
Xatırladaq ki, 1995-ci il sentyabrın 18-də Ulu öndər Heydər Əliyev Üzeyir Hacıbəylinin “Azərbaycan musiqi sənətinin inkişafında misilsiz xidmətlərini nəzərə alaraq və böyük sənətkara xalq ehtiramını və məhəbbətini təcəssüm etdirmək məqsədilə” hər il bu tarixin “Üzeyir musiqi günü” kimi qeyd olunması haqqında fərman imzalayıb. 2009-cu ildən Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə dahi bəstəkarın adı ilə şərəflənən ənənəvi beynəlxalq musiqi festivalı da keçirilir. Adıçəkilən mötəbər musiqi şöləni bu il 16-cı dəfə gerçəkləşir.
Mədəniyyət tariximizin bu əlamətdar gününün tədbirlər silsiləsi ənənəvi olaraq I Fəxri xiyabanda Üzeyir bəyin məzarının ziyarət olunması ilə başlanıb. Mərasimdə Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmiləri, tanınmış mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Əvvəlcə dahi bəstəkarın məzarı üstünə əklil qoyulub və tər çiçəklər düzülüb. Mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov mərasimə toplaşanları Milli Musiqi Günü münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, 18 sentyabr Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü, həm də ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür. Bununla bağlı ölkəmizdə hər il silsilə tədbirlər keçirilir, bəstəkarın mədəniyyətimiz qarşısında misilsiz xidmətləri minnətdarlıqla yada salınır.
Bu gün Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Üzeyir Hacıbəyli XVI Beynəlxalq Musiqi Festivalı başlanır. 18-28 sentyabr tarixlərində keçiriləcək festivalın bu il də zəngin proqramı var. Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli xalqımızın ölməz sənətkarları arasında Üzeyir Hacıbəylinin xüsusi yeri olduğunu bildirib: “Üzeyir Hacıbəyli elə bir şəxsiyyətdir ki, məhz onun sayəsində Azərbaycan musiqisində tarixi bir dövr başlandı, klassik musiqi sənətimizin təməli qoyuldu, yeni musiqi janrları yarandı. O, mədəniyyətimizə çox böyük töhfələr verərək milli musiqimizi dünya səviyyəsinə qaldıra bildi”. Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Xalq artisti Siyavuş Kərimi Üzeyir bəyin ölməz yaradıcılığından söz açıb. Deyib ki, Üzeyir Hacıbəylinin əsasını qoyduğu təhsil sistemi ilə Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinə böyük sənətkarlar bəxş olunub.
Üzeyir Hacıbəylinin Ev-Muzeyinin direktoru Xalq artisti Sərdar Fərəcov, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru professor Ceyran Mahmudova və başqaları bəstəkarın mədəniyyət salnaməmizdə silinməz iz qoyan çoxşaxəli fəaliyyətindən bəhs ediblər. Vurğulanıb ki, illər, əsrlər ötsə də, Üzeyir Hacıbəylinin sənəti və əməlləri əbədi yaşayacaq. Çıxışlardan sonra mərasim iştirakçıları I Fəxri xiyabanda uyuyan Azərbaycan musiqisinin korifeylərindən Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Bülbül, Rəşid Behbudov, Niyazi və Müslüm Maqomayevin də məzarlarını ziyarət ediblər.
Mərasim iştirakçıları həmçinin Ümummilli lider, mədəniyyətimizin böyük hamisi Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla anaraq məzarları üzərinə tər çiçək dəstələri düzüblər.

On September 18, we commemorate the 139th anniversary of the birth of Uzeyir Hajibeyli (1885-1948), a brilliant composer, musicologist, educator, columnist and public figure who left an indelible mark on the musical heritage of Azerbaijan. In honor of his birthday, this day is celebrated in our country as the National Day of Music.
It is worth mentioning that on September 18, 1995, the Great Leader Heydar Aliyev issued a decree to commemorate Uzeyir Hajibeyli's "incomparable contributions to the development of Azerbaijan's musical art and to reflect the people's respect and admiration for the great artist" by celebrating "Uzeyir Music Day" every year. Since 2009, the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture have jointly organized a traditional international music festival in honor of the great composer. This year, the prestigious festival is held for the 16th time.
The events of this historically significant day by tradition began with a visit to the grave of Uzeyir Bey in the First Alley of Honor. The ceremony was attended by officials from the Ministry of Culture and well-known cultural figures. A wreath and flowers were placed on the grave of the great composer. At the ceremony, Deputy Minister of Culture Murad Huseynov congratulated the participants on the occasion of the National Day of Music. He mentioned that September 18 is the birthday of Uzeyir Hajibeyli and National Music Day in our country. Consequently, a number of events are organized in our country every year to pay tribute to the composer's invaluable contributions to our culture.
The 16th Uzeyir Hajibeyli International Music Festival is being organized today by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture. This year's festival, which will be held from September 18 to 28, features a rich program. Farhad Badalbeyli, People's Artist and Rector of the Baku Music Academy named after U. Hajibeyli, noted that Uzeyir Hajibeyli occupies a special place among the immortal artists of our nation: "Uzeyir Hajibeyli is the person who marked the beginning of a historical era in Azerbaijani music, laid the foundation of our classical music, and created new genres. He made great contributions to our culture and was able to elevate our national music to the world level. The rector of the Azerbaijan National Conservatory, people's artist Siyavush Karimi, spoke about the immortal creative work of Uzeyir Bek. He noted that thanks to the educational system established by Uzeyir Hajibeyli, Azerbaijan's musical culture has been graced with great artists.
People's Artist Sardar Farajov, Director of Uzeyir Hajibeyli's House Museum, and Dr. . Jeyran Mahmudova, Rector of the Azerbaijan State University of Culture and Arts, and others discussed the extensive contributions of the composer, whose work has left a lasting mark on our cultural history. It was emphasized that despite the passage of years and centuries, Uzeyir Hajibeyli's art will live forever. Following the speeches, the attendees of the ceremony also visited the resting places of Gara Garayev, Fikret Amirov, Bulbul, Rashid Behbudov, Niyazi, and Muslim Magomayev, the prominent figures of Azerbaijani music, in the First Alley of Honor.
The attendees of the ceremony also paid tribute to Heydar Aliyev, the great supporter of our culture, and Zarifa Aliyeva, a distinguished ophthalmologist, scholar, and academician, and laid flowers on their graves.