Sentyabrın 18-də adını Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti salnaməsinə qızıl hərflərlə yazdırmış dahi bəstəkar, musiqişünas, pedaqoq, publisist, ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin (1885-1948) anadan olmasının 139-cu ildönümü tamam olur. Bu gün həm də böyük bəstəkarın doğum günü şərəfinə ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür.
Xatırladaq ki, 1995-ci il sentyabrın 18-də Ulu öndər Heydər Əliyev Üzeyir Hacıbəylinin “Azərbaycan musiqi sənətinin inkişafında misilsiz xidmətlərini nəzərə alaraq və böyük sənətkara xalq ehtiramını və məhəbbətini təcəssüm etdirmək məqsədilə” hər il bu tarixin “Üzeyir musiqi günü” kimi qeyd olunması haqqında fərman imzalayıb. 2009-cu ildən Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə dahi bəstəkarın adı ilə şərəflənən ənənəvi beynəlxalq musiqi festivalı da keçirilir. Adıçəkilən mötəbər musiqi şöləni bu il 16-cı dəfə gerçəkləşir.
Mədəniyyət tariximizin bu əlamətdar gününün tədbirlər silsiləsi ənənəvi olaraq I Fəxri xiyabanda Üzeyir bəyin məzarının ziyarət olunması ilə başlanıb. Mərasimdə Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmiləri, tanınmış mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər. Əvvəlcə dahi bəstəkarın məzarı üstünə əklil qoyulub və tər çiçəklər düzülüb. Mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov mərasimə toplaşanları Milli Musiqi Günü münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, 18 sentyabr Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü, həm də ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür. Bununla bağlı ölkəmizdə hər il silsilə tədbirlər keçirilir, bəstəkarın mədəniyyətimiz qarşısında misilsiz xidmətləri minnətdarlıqla yada salınır.
Bu gün Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Üzeyir Hacıbəyli XVI Beynəlxalq Musiqi Festivalı başlanır. 18-28 sentyabr tarixlərində keçiriləcək festivalın bu il də zəngin proqramı var. Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli xalqımızın ölməz sənətkarları arasında Üzeyir Hacıbəylinin xüsusi yeri olduğunu bildirib: “Üzeyir Hacıbəyli elə bir şəxsiyyətdir ki, məhz onun sayəsində Azərbaycan musiqisində tarixi bir dövr başlandı, klassik musiqi sənətimizin təməli qoyuldu, yeni musiqi janrları yarandı. O, mədəniyyətimizə çox böyük töhfələr verərək milli musiqimizi dünya səviyyəsinə qaldıra bildi”. Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Xalq artisti Siyavuş Kərimi Üzeyir bəyin ölməz yaradıcılığından söz açıb. Deyib ki, Üzeyir Hacıbəylinin əsasını qoyduğu təhsil sistemi ilə Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinə böyük sənətkarlar bəxş olunub.
Üzeyir Hacıbəylinin Ev-Muzeyinin direktoru Xalq artisti Sərdar Fərəcov, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru professor Ceyran Mahmudova və başqaları bəstəkarın mədəniyyət salnaməmizdə silinməz iz qoyan çoxşaxəli fəaliyyətindən bəhs ediblər. Vurğulanıb ki, illər, əsrlər ötsə də, Üzeyir Hacıbəylinin sənəti və əməlləri əbədi yaşayacaq. Çıxışlardan sonra mərasim iştirakçıları I Fəxri xiyabanda uyuyan Azərbaycan musiqisinin korifeylərindən Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Bülbül, Rəşid Behbudov, Niyazi və Müslüm Maqomayevin də məzarlarını ziyarət ediblər.
Mərasim iştirakçıları həmçinin Ümummilli lider, mədəniyyətimizin böyük hamisi Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla anaraq məzarları üzərinə tər çiçək dəstələri düzüblər.

18 сентября исполняется 139 лет со дня рождения Узеира Гаджибейли (1885-1948) – гениального композитора, музыковеда, педагога, публициста, общественного деятеля, вписавшего свое имя золотыми буквами в летопись музыкальной культуры Азербайджана. В этот день в нашей стране празднуется Национальный день музыки, в том числе и в честь дня рождения великого композитора.
Напомним, что 18 сентября 1995 года Великий лидер Гейдар Алиев подписал постановление о ежегодном праздновании этого дня как «Дня музыки Узеира» «Учитывая его беспримерные заслуги в развитии Азербайджанского музыкального искусства и в целях воплощения народного уважения и любви к великому артисту». С 2009 года Фонд Гейдара Алиева и Министерство культуры организуют традиционный международный музыкальный фестиваль, посвященный имени великого композитора. Этот престижный музыкальный фестиваль пройдет в этом году в 16-й раз.
Ряд мероприятий этого знаменательного дня нашей культурной истории традиционно начался с посещения могилы Узеир-бея на Первой Аллее Почетного захоронения. В церемонии приняли участие представители Министерства культуры и известные деятели культуры. Сначала на могилу гениального композитора возложили венок и букеты цветов. Заместитель министра культуры Мурад Гусейнов поздравил собравшихся на церемонии по случаю Национального дня музыки. Он сообщил, что 18 сентября – день рождения Узеира Гаджибейли, а также Национальный день музыки в нашей стране. В связи с этим в нашей стране ежегодно проводится ряд мероприятий, на которых с благодарностью вспоминают беспримерные заслуги композитора перед нашей культурой.
В этот день начинается XVI Международный музыкальный фестиваль имени Узеира Гаджибейли, организованный Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры. Фестиваль, который пройдет 18-28 сентября, и в этом году имеет насыщенную программу. Ректор Бакинской музыкальной академии имени У.Гаджибейли, народный артист Фархад Бадалбейли отметил, что Узеир Гаджибейли занимает особое место среди бессмертных артистов нашего народа: «Узеир Гаджибейли является человеком, благодаря которому начался исторический период в Азербайджанской музыке, были заложены основы нашего классического музыкального искусства, зародились новые музыкальные жанры. Внеся большой вклад в нашу культуру он смог поднять нашу национальную музыку на мировой уровень». Ректор Азербайджанской национальной консерватории, народный артист Сиявуш Керими рассказал о бессмертном творчестве Узеир бея.  Он сказал, что благодаря системе образования, основанной Узеиром Гаджибейли, музыкальная культура Азербайджана благословлена великими артистами.
Директор Дома-музея Узеира Гаджибейли, народный артист Сардар Фараджев, ректор Азербайджанского государственного университета культуры и икусств, профессор Джейран Махмудова и другие рассказали о многогранной деятельности композитора, оставившей неизгладимый след в нашей культурной летописи. Было подчеркнуто, что, и по прошествии лет и столетий, искусство и дела Узеира Гаджибейли будут жить вечно. После выступлений участники церемонии также посетили могилы корифеев Азербайджанской музыки Кара Караева, Фикрета Амирова, Бюльбюля, Рашида Бейбутова, Ниязи и Муслима Магомаева, покоящихся на первой Аллее почетного захоронения.
Участники церемонии также почтили память Великого лидера и покровителя нашей культуры Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой и возложили букеты цветов на их могилы.