“Təbəssüm üçün musiqi” adlı silsilə tədbirlər həyata keçirilir
Bakı şəhərinin uşaq musiqi və incəsənət məktəbləri arasında yaradıcılıq və mədəni mübadilənin təşviqinə yönəlmiş, eyni zamanda şəhər sakinləri və qonaqların zövqünü oxşayan “Təbəssüm üçün musiqi” adlı silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Gənclər Fondunun və "Mədəniyyət Könüllüləri" İctimai Birliyinin dəstəyi ilə reallaşdırılacaq.
Bu layihənin əsas məqsədi şəhərin müxtəlif məkanlarında (açıq havada) paytaxtın musiqi və incəsənət məktəbləri şagirdlərinin ifasında konsert proqramları təşkil etmək, gənc musiqiçi, rəssam və rəqqasların öz istedadlarını nümayiş etdirməkləri üçün şərait yaratmaq, eyni zamanda şəhərin mədəni mühitinə özünəməxsus rəng qatmaqdır.
2024-cü ilin may–iyun aylarını əhatə edəcək silsilə tədbirlərin açılış konserti 28 may tarixində saat 18:00-da Bakı şəhəri Fəvvarələr meydanında baş tutub. Ümumilikdə layihə çərçivəsində Bakı şəhərinin 20-dək musiqi və incəsənət məktəbinin şagirdlərinin iştirakı planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, dünyanın bir çox paytaxt şəhərlərində ənənəvi olaraq şəhərin incəsənət kollektivləri açıq səhnə təqdimatları ilə özünəməxsus kolorit, fərqli ab-hava və baxımlı sənət nümunələri nümayiş etdirirlər. Bu da daha geniş ictimaiyyətlə canlı təmas və fərqli təqdimat üçün əlverişli imkan yaradır. Belə təcrübədən faydalanaraq Bakı şəhərinin musiqi və incəsənət məktəbləri, mədəniyyət könüllülərinin iştirakı ilə paytaxtımızın mədəni mühitinin zənginləşməsinə töhfə verəcək, habelə şəhər sakinləri və paytaxta təşrif buyurmuş qonaqların zövqünü oxşayacaq “Təbəssüm üçün musiqi” adlı layihəni həyata keçirir.

Среди детских музыкальных и художественных школ Баку проводится серия мероприятий под названием «Музыка для улыбки», направленных на содействие творчеству и культурному обмену, и в то же время доставляющих удовольствие жителям и гостям города.
Проект будет реализован при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Исполнительной власти города Баку, Азербайджанского фонда молодёжи и общественного объединения «Волонтёры культуры».
Основная цель данного проекта – организация концертных программ в исполнении учащихся столичных музыкальных и художественных школ в разных местах города (на открытом воздухе), создание условий для проявления своих талантов молодыми музыкантами, художниками и танцорами, а также придание неповторимого колорита культурной среде города.
Концерт открытия серии мероприятий, охватывающих май-июнь 2024 года, состоялся 28 мая в 18:00 на Площади фонтанов в Баку. В целом в проекте планируется участие учащихся 20 музыкальных и художественных школ Баку.
Следует отметить, что во многих столицах мира творческие коллективы города своими представлениями на открытых сценах традиционно демонстрируют своеобразный колорит, отличную атмосферу и увлекательные образцы творчества. Это создаёт благоприятную возможность для живого контакта с широкой публикой и разнообразной презентации. Воспользовавшись таким опытом, музыкальные и художественные школы города Баку при участии волонтёров культуры реализуют проект под названием «Музыка для улыбки», который будет способствовать обогащению культурной среды нашей столицы, а также радовать жителей города и гостей столицы.