“Təbəssüm üçün musiqi” adlı silsilə tədbirlər həyata keçirilir
Bakı şəhərinin uşaq musiqi və incəsənət məktəbləri arasında yaradıcılıq və mədəni mübadilənin təşviqinə yönəlmiş, eyni zamanda şəhər sakinləri və qonaqların zövqünü oxşayan “Təbəssüm üçün musiqi” adlı silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Gənclər Fondunun və "Mədəniyyət Könüllüləri" İctimai Birliyinin dəstəyi ilə reallaşdırılacaq.
Bu layihənin əsas məqsədi şəhərin müxtəlif məkanlarında (açıq havada) paytaxtın musiqi və incəsənət məktəbləri şagirdlərinin ifasında konsert proqramları təşkil etmək, gənc musiqiçi, rəssam və rəqqasların öz istedadlarını nümayiş etdirməkləri üçün şərait yaratmaq, eyni zamanda şəhərin mədəni mühitinə özünəməxsus rəng qatmaqdır.
2024-cü ilin may–iyun aylarını əhatə edəcək silsilə tədbirlərin açılış konserti 28 may tarixində saat 18:00-da Bakı şəhəri Fəvvarələr meydanında baş tutub. Ümumilikdə layihə çərçivəsində Bakı şəhərinin 20-dək musiqi və incəsənət məktəbinin şagirdlərinin iştirakı planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, dünyanın bir çox paytaxt şəhərlərində ənənəvi olaraq şəhərin incəsənət kollektivləri açıq səhnə təqdimatları ilə özünəməxsus kolorit, fərqli ab-hava və baxımlı sənət nümunələri nümayiş etdirirlər. Bu da daha geniş ictimaiyyətlə canlı təmas və fərqli təqdimat üçün əlverişli imkan yaradır. Belə təcrübədən faydalanaraq Bakı şəhərinin musiqi və incəsənət məktəbləri, mədəniyyət könüllülərinin iştirakı ilə paytaxtımızın mədəni mühitinin zənginləşməsinə töhfə verəcək, habelə şəhər sakinləri və paytaxta təşrif buyurmuş qonaqların zövqünü oxşayacaq “Təbəssüm üçün musiqi” adlı layihəni həyata keçirir.

A series of events called "Music for a Smile" is being held between Baku's children's music and art schools, promoting creativity and cultural exchange providing enjoyment for city residents and guests alike.
The project will be carried out with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Baku City Executive Authority, the Azerbaijan Youth Fund, and the "Culture Volunteers" Public Union.
The main goal of the project is to organize open-air concert programs in different parts of the city with the participation of students of the capital's music and art schools, giving young performers an opportunity to showcase their skills and, at the same time, enhancing the unique cultural atmosphere of the city.
The opening concert of the series of events  spanning May and June 2024 took place on May 28 at 6.00 pm at Fountain Square in Baku. The project aims to involve students from 20 music and art schools in Baku.
It should be noted that many capital cities around the world have art collectives that traditionally showcase unique colors, distinct atmospheres, and various forms of art through open stage presentations. This provides a valuable opportunity for live engagement with a wider audience and offers a different style of presentation. Drawing on their experience, the music and art schools of Baku city, along with cultural volunteers, are carrying out the "Music for a Smile" project. This initiative aims to enrich the cultural scene of our capital and bring joy to its residents and visitors.